Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Stodola, která se změnila v restauraci na vás dýchne atmosférou srpnového poledne

Venkovní restaurace působí lehce a vzdušně. Výsledek se ale mírně liší od architektonického návrhu. Kvůli úsporám došlo ke změnám některých materiálů, třeba kolem provozní části měly být panely, nakonec jsou to jen cementotřískové desky. Drobnou slabinou stavby také je, že mohla být větší. Pod střechu se nemusejí všichni vejít a stoly se dávají i kolem budovy. foto: BOYSPLAYNICE

V úterý končí v Českých Budějovicích Země živitelka. Událost, která je pro nás vnoučata jihočeských družstevníků pevně spojena s osmdesátými lety. Je trochu záhadou, proč se tam v takové míře jezdilo. Nikdo z naší rodiny nedělal nic, aby upotřebil cokoliv z tématu výstavy.
  17:00

Normalizace nejspíše způsobila, že normální bylo brát děti na výstavu kombajnů, podívat se na obarvená kuřata, plemenné býky, Dalibora Jandu, secí stroje a seznámit se s trendy v živočišné výrobě i plněním plánu v soběstačnosti a pauzu si dát v restauraci u rybníka.

Ta tehdy působila moderně (byla zhruba z roku 1970), během dekád ale sešla a byla zbourána. Nedávno ji nahradila nová, která je mezi nominovanými díly na Cenu za architekturu 2023. I když jde o moderní stavbu, která by mohla být vlastně kdekoliv, dýchne na člověka atmosféra srpnového poledne na zemědělské výstavě.

Ač to na první pohled vypadá jen jako předimenzovaný přístřešek, je to spíše naopak. Jde o subtilní restauraci. Veronika Indrová a Jiří Weinzettl z Atelieru 111 architekti vše navrhli tak, že má stavba veškeré potřebné zázemí pro kuchyni a skladování, toalety pro hosty. Vše tak, aby mohla zvládat sezonní nápory lidí, kteří se chtějí najíst.

Takové prostory by slušely řadě míst po celém Česku, u vody, na horách, zkrátka všude tam, kde se nabízí maximální spojení interiéru s venkovním prostředím.

Autor: