Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Komisaři pro autoškoly budou stávkovat, stát prý ignoruje jejich požadavky

Na dezinfikování vnitřních prostor automobilů, nošení roušek či individuální styl výuky si jak vyučující, tak žáci zvykli rychle a nikomu to nepřináší větší komplikace. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Zkušební komisaři pro autoškoly chystají na příští týden dvoudenní stávku, kdy nebudou dělat žádné řidičské zkoušky. Důvodem je jejich nespokojenost s kroky ministerstva dopravy, které podle nich dlouhodobě ignoruje požadavky na změny v procesu vzdělávání a státního dozoru. V úterý to řekl mluvčí Asociace zkušebních komisařů ČR Jan Bajgar.
  22:23

Podle Bajgara by se protestu, který proběhne ve dnech 22. a 23. listopadu, měla účastnit většina ze zhruba 400 komisařů po celé republice. Ministerstvo dopravy se k situaci zatím nevyjádřilo. 

V obou dnech stávky budou komisaři na svých pracovištích, neproběhnou ale žádné zkoušky uchazečů o řidičská oprávnění. Stávka by se měla uskutečnit ve většině obcí s rozšířenou působnosti, kde se zkoušky konají, včetně Prahy.

Cílem stávky je podle asociace upozornit na nečinnost stávajícího vedení ministerstva dopravy ve věci vzdělávání komisařů. „Asociace zkušebních komisařů ČR již dlouhodobě upozorňuje na klesající úroveň přípravy a metodického vedení zkušebních komisařů, kteří po odborné stránce podléhají právě výše zmíněnému ministerstvu. Toto i přes opakovaná upozornění a mnohá bezvýsledná jednání práci zkušebních komisařů podceňuje a na jejich podněty nereaguje,“ uvedla asociace. Zároveň upozornila, že akce nemíří proti obcím, jejichž zaměstnanci komisaři jsou.

Bajgar také uvedl, že komisaři budou připraveni, jakmile to bude možné, jednat s novým vedením ministerstva.

Ministerstvo dopravy nesouhlasí

Ministerstvo se už dříve proti kritice ohradilo. „Není to pravda, pravidelně se s nimi scházíme a budeme se scházet i nadále, jsou zapojeni v příslušných pracovních skupinách,“ řekl v létě k výtkám asociace mluvčí ministerstva František Jemelka. 

Moc ohledů na pumpičkáře, stěžují si řidiči na nové otázky v autoškole

Podle něj jsou zástupci komisařů členy pracovní skupiny autoškolství. „Například u změny nové legislativy byli od samého počátku až po její schválení. Přímo se podíleli na tvorbě konkrétních ustanovení, která odsouhlasili. Následně zástupce MD seznámil členy Asociace zkušebních komisařů na videokonferenci a obdrželi metodiku,“ uvedl mluvčí. Zároveň se podle něj komisaři účastní i dalších jednání a ministerstvo je pravidelně kontroluje. Úřad při tom spolupracuje i s policií.

Zkušební komisaři vyhlásili stávkovou pohotovost už v červenci. Komisaři dál pracovali, ale zároveň prostřednictvím připravených letáků informovali veřejnost o současném stavu a svých výtkách vůči ministerstvu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat