Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žluté vlaky do Ostravy chtějí převálcovat ČD

Slovensko

  12:43
PRAHA/BRNO - Železniční přepravce RegioJet ze skupiny Student Agency podnikatele Radima Jančury plánuje mezi Prahou a Ostravou provozovat devět párů vlaků denně.

¨Majitel společnosti RegioJet Radim Jančura. foto: Lidové noviny

Cena jízdenky pro tuto trať by měla začínat na 230 korunách, což je zhruba stejně jako u Českých drah. Nejzazší termín pro spuštění spojů je letošní prosinec, řekl Jančura v rozhovoru zveřejněném na serveru Týden.cz.

"Bude tam jezdit devět párů vlaků denně, což je více, než kolik tam nabízejí České dráhy pendolin nebo spojů EuroCity a InterCity. Budeme tedy jezdit co dvě hodiny a ve špičce každou hodinu," řekl Jančura.

Spojení chce otevřít nejpozději v prosinci, ale předpokládá, že to bude dřív. "Už ladíme jen některé technické detaily, a pak oficiálně oznámíme přesný termín zahájení provozu," doplnil.

K cenám jízdenek Jančura řekl, že nehodlá vyvolávat cenovou válku s Českými drahami, chce ale za podobné ceny nabídnout vyšší kvalitu služeb. "Budeme jezdit za zhruba stejné ceny jako České dráhy. Cena jízdenek by tedy měla začínat na 230 až 250 korunách," uvedl.

Regiojet Student agency vyrazil na koleje.

Na trať mezi Prahou a Ostravou bude RegioJet nasazovat soupravy tvořené jednotlivými vagony, protože je zde výrazně větší zájem o jízdy v pátek a neděli a dopravce chce mít možnost reagovat na výkyvy v počtu cestujících.

Ceny ČD

České dráhy nabízejí jízdenky z Prahy do Ostravy za ceny od 219 korun pro držitele zákaznické karty IN 50, která přijde na tři tisíce na rok, přes jízdné 329 korun na zákaznickou kartu IN 25, která stojí na rok 550 korun, po obyčejné jízdné, které činí 438 korun, připomněl Týden.

"Polovina námi zakoupených vagonů je zcela nových, ty budou tvořit hlavní část vlaků, a zbytek jsou zrekonstruované vagony, které se budou používat pro posily ve špičkách," popsal Jančura.

Podle dřívějších informací chce firma na trase využívat celkem devět lokomotiv od plzeňské Škody.

V budoucnu chce RegioJet rozšířit své služby i na další tuzemské tratě.

"Určitě to není náš poslední projekt. Od března 2012 vyjíždíme na Slovensku na trať mezi Bratislavou a Komárnem a v Česku se budeme pravděpodobně ucházet o tratě Brno - Praha nebo Břeclav - Ostrava," uvedl Jančura.

Konkurence na železnici

Vlaky Českých drah mezi Prahou a Ostravou přestane stát dotovat v prosinci, aby neznevýhodňoval konkurenční soukromé dopravce.

Dráhy plánují zachovat stejný počet vlaků mezi oběma městy jako dosud, už nyní bez dotací provozují na trase rychlovlaky pendolino. Kromě RegioJetu chce na trať od prosince 2012 vyjet také společnost Rapid Express podnikatele Leoše Novotného.

Autoři: ,