Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zoom ve velkých českých firmách či na ministerstvech? Zapomeňte, používají tyto alternativy

Ekonomika

  5:00
Praha - Během pandemie probíhají prostřednictvím internetu také jednání vlády a dalších úřadů státní správy. Jejich strategie ale není jednotná. Zatímco vláda využívá služeb u nás nepříliš rozšířené aplikace Webex, přes kterou se schází například i Evropská komise, ministerstva zůstávají u „oblíbeného“ Microsoft Teams.

ilustrační snímek foto: Pixabay.com

„Úřad vlády ČR pro zajištění videokonferenčních přenosů předsedy vlády a zaměstnanců Úřadu vlády ČR používá zařízení a aplikaci Cisco Webex, na základě výsledku veřejné zakázky malého rozsahu, která proběhla v loňském roce,“ popsal pro Lidovky.cz mluvčí Vladimír Vořechovský.

Většina ministerstev v Česku používá platformu Teams, jež je integrována s dalšími službami Microsoftu, jako je balík kancelářských aplikací Office, s nimiž úřady také hojně pracují. „Zaměstnanci ministerstva financí využívají Microsoft Teams, který je k dispozici v rámci předplacené softwarové licence,“ potvrdila pro Lidovky.cz Anna Vasko z tiskového oddělení ministerstva.

Kromě resortu financí využívá službu počítačového giganta Microsoft také ministerstvo zahraničních věcí, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nebo resort pro místní rozvoj. Současně ale přiznávají, že vedle toho využívají Cisco Webex pro komunikaci s vládou.

Škoda sází i na klasiku

Velmi podobně přistupují k videokonferencím také velké tuzemské podniky. „Používáme Microsoft Teams. Důvod je jednoduchý: používáme Office365, takže díky tomu máme právě tento komunikační nástroj k dispozici a jsme s ním zároveň spokojení,“ vysvětlil pro Lidovky.cz Michal Uryč, mluvčí společnosti Linet, jež se specializuje na výrobu nemocničních lůžek.

Škoda Auto uskutečňuje videokonference jak přes Teams, tak přes v minulosti velmi oblíbenou aplikaci Skype. Používání těchto nástrojů je podle mluvčí Martiny Gillichové dáno jednotnou licenční politikou v rámci koncernu. Podobně odpověděla také společnost Hyundai, která vedle Teams spojuje své zaměstnance i prostřednictvím Cisco TelePresence.

Platformu Zoom, ve světě vůbec nejpoužívanější nástroj pro online setkávání, neuvedl nikdo z oslovených, ze soukromé ani z veřejné sféry. Mohou se tak vyhnout kritice, které loni v dubnu čelil například britský premiér Boris Johnson, který uspořádal vládní jednání právě prostřednictvím Zoomu.

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat