31. března 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rekonstrukce: zabiják ze Smíchova před tragédií tři dny slavil s kokainem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Obvodní soud pro Prahu 2 začal 14. listopadu řešit případ smrtelné nehody na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obvodní soud pro Prahu 2 začal 14. listopadu řešit případ smrtelné nehody na... | foto: Masker

PRAHA  Měl za sebou třídenní mejdan s kokainem a vodkou. Když na zastávce zabil dívku, staral se především o to, jak poškozenou kapotu luxusního vozu vysvětlí otci. U soudu pak Marek Půček tvrdil, že před jízdou vypil jen jedno malé pivo. A jeho otec vstoupil do případu ještě jednou – snažil se manipulovat svědky. Rekonstrukce tragické nehody, kterou Lidovky.cz sestavily s pomocí soudních dokumentů, odhaluje řadu dosud nepublikovaných detailů.

Pocházel z dobře situované rodiny, jeho dědeček byl normalizačním ministrem hutnictví, on sám v raném mládí patřil k nadějným sportovcům. Své čtyřiadvacáté narozeniny začal Marek Půček slavit už s předstihem. Jak server Lidovky.cz vyčetl ze soudního rozsudku, Půček před tragickou nehodou bujaře slavil několik dní v kuse, a to 2., 3. i 4. srpna 2014. Za tu dobu prakticky nespal, jen chvíli na tramvajové zastávce, krátce před nehodou. „V sobotu 2. srpna jsem slavil narozeniny, kdy jsem si dal dvě takzvané čáry kokainu. V předvečer nehody jsem popíjel pouze nealko,“ vypověděl nejprve Půček v přípravném řízení. Později svou verzi změnil: v baru si dal jen jedno malé pivo a „ze zdvořilosti si ťuknul“.

Podobně Půček popřel i stopy kokainu nalezené v jeho autě. „Váha, nalezená v jeho autě se stopy kokainu, není jeho, asi ji tam zapomněl někdo, komu půjčil auto,“ citovala soudkyně Půčkovu obhajobu. 

Ze lži ho ale prokazatelně usvědčily záznamy z kamer i výpovědi svědků. „Před založením účtu jsem nejméně dvakrát donesl takzvané kolečka vodky, nosil jsem je skupince tří osob, mezi nimiž byl obžalovaný. Vodky, které objednával obžalovaný, byly dvojité, k tomu objednával ještě malou vodku. Když jsem jednou během večera přišel, viděl jsem na stole takzvané lajny, byly asi tři. Nevím, co to bylo,“ tvrdil u soudu číšník z Restaurace Anděl.

Skupina tří mužů a jedné ženy oslavovala Půčkovy narozeniny náležitě: „Během večera zkonzumovali 14 dvanáctistupňových piv, kdy tato piva byla objednávaná i po čtyřech kusech, dále zkonzumovali 20 panáků Absolut vodky, kdy tato byla třikrát objednána po 5 kusech, dvakrát po třech kusech, dále jedenkrát Smirnoff vodku,“ shrnul soud útratu toho večera.

Půček při tom tvrdil, že opouštěl bar v naprosto střízlivém stavu. Jeho vrávoravá chůze byla prý zapříčiněna tím, že se smál. Zhruba ve 4:15 ho ale na tramvajové zastávce kontrolovala policejní hlídka, protože se předtím dobýval do cizího domu. „Byl zjevně pod vlivem alkoholu. Nemohl udržet rovnováhu, motal se,“ uvedli u soudu zasahující policisté.

Dokonce se jim už tehdy pochlubil, že má narozeniny a hodně pil. „Obžalovaný v této době ještě neměl důvod o svém pití hlídce lhát, protože v té době ještě ani nevěděl, že se rozhodne řídit a že k nějaké nehodě dojde. Pokud byl obžalovaný pod vlivem alkoholu v 04:15 hodin, kdy byl policií kontrolován, pak si lze těžko představit, že v 04:35 hodin, v čase nehody, už by nebyl,“ vyvrátila soudkyně další Půčkovo tvrzení. 

Střetová rychlost vozidla byla 62 km/hod s tolerancí 10 %, tedy v rozsahu 56 až 68 km/hod.

Přestože nemohl Půček podle výpovědi policistů ani pořádně chodit, odjel tramvají na Anděl, kde nasedl i se svým psem do svého luxusního BMW a vyrazil směrem na Náměstí Kinských. Tady jeho cesta, jak již všeobecně známo, skončila tragicky: nezvládl řízení a najel na autobusovou zastávku, kde srazil studentku Marii Č. Jeho vůz se ale zastavil až uprostřed křižovatky. U soudu se Půček hájil tím, že řízení nezvládl, protože usměrňoval nepřipoutaného psa. Pak si prý pamatoval už jen náraz a nafukující se airbagy. Po nehodě byl podle svých slov „v šoku“ a když mu jeden ze svědků řekl, že „tam je mrtvá, je tam krev“, byl „ještě ve větším šoku“, zpanikařil a utekl.

Z kamerových záznamů:

"V restauraci byl zajištěn i kamerový záznam, z kterého je patrné, že obžalovaný se u stolu dobře baví, občas z místa, kde sedí, vstane, odejde a ihned se vrátí. Je zde vidět, že pije z malé sklenky (tzv. panákovky) a vzápětí pije ze sklenice na pivo, alkohol konzumuje v průběhu večera (např. 23.00.15, 23.28.04, 23.46.08, 00.02.10, 00.50.50, 01.44.49 a připíjí si z malé sklenky 01.17.00). V čase 02:57:03 hodin odchází od stolu směrem k průchodu a to v čase 02.57.03. Když vstane od stolu a odchází ze záběru kamery, je zřetelné, že vrávorá, má nejistý postoj a následně krok. Ze záznamu je patrné, že v průběhu večera si lehá na lavici, padá mu mobilní telefon - v časech 00.35.30, 00.46.50 a 00.51.00),“ stojí v rozsudku.

Očití svědci nicméně popsali scénu odlišně. „Řval na svého psa, kterého vytáhl z vozidla. Byl špatný z rozbitého auta. Slyšel, že je na zastávce zraněná dívka. Mluvil o tom, že musí zmizet. Poodešel. Svědek jej chytil za ruku a přivedl zpět. Obviněný stále říkal, že musí pryč, zajímal se pouze o auto,“ popsal svědek první Půčkovy reakce.

Z místa utekl mladík až čtyři minuty po nehodě, když se ostatní snažili zraněnou studentku Marii oživovat. Proč sám nevolal sanitku? Prý měl vybitý mobilní telefon. V soudní ohrádce scénu líčil následovně: „Proběhlo mi hlavou, že mě táta zabije, protože mi na auto půjčil. Přišli ke mně nějací lidé s informací, že tam leží mrtvá dívka. V tu chvíli se mi zhroutil svět. Nedokázal jsem se tam jít podívat.“ 

Soudní dokumenty, které Lidovky.cz prostudovaly, mapují i další Půčkův osud.  „Odjel ke kamarádce, kde tři hodiny brečel a poté usnul. Poté si zajel zařídit věci ohledně práce a psa na Chodov a pak jel za právničkou, se kterou se vydal na policejní stanici,“ stojí v usnesení.

A právě na tomto argumentu stála mimo jiné Půčkova obhajoba: na policii se prý přihlásil dobrovolně. „Čekal zcela programově na to, až nebude možné v krvi a moči nalézt žádnou stopu alkoholu. Jeho přihlášení v doprovodu obhájkyně proto nelze přeceňovat a hodnotit jako usnadnění práce policii a rovněž jako jeho zcela svobodné rozhodnutí,“ odmítla soudkyně i tento pokus o polehčující okolnosti.

Problémový řidič

„Obžalovaný vlastní řidičský průkaz od roku 2009, tedy 6 roků, přičemž lze tvrdit, že i pokud by byl skutečně vzorný řidič, stále byl začátečník. Obžalovaný ale z těchto šesti let již vykonal rok a půl zákaz řízení motorových vozidel, jednou byl dvanácti body vybodován a má řadu záznamů v kartě řidiče o přestupcích nikoli bagatelního charakteru. Obžalovaného tedy nelze hodnotit jako ukázněného řidiče. Podle názoru soudu obžalovanému při jeho řidičských zkušenostech a praxi tak silný vůz, jakým je BMW, nepatřil vůbec do rukou. Nakonec vztah obžalovaného k jízdě vozidlem a vozidlu samotnému je patrný právě z klipů na jeho facebookovém profilu,“ uvedla soudkyně Fialová.

Soudkyně trestního senátu Iva Fialová tak v odůvodnění smetla prakticky veškeré argumenty obhajoby. Ten nejzásadnější, tedy že poškozená mohla uskočit, označila dokonce za „nepřijatelný a místy i absurdní, a to z hlediska lidského i morálního“. Žádný z chodců podle ní není povinen sledovat, zdali řidiči ovládají své vozidlo. „V tomto případě měl obžalovaný skutečně štěstí v tom, že další osoby na zastávce skutečně uskočit stačily, a tím si v podstatě zachránily život,“ uvedla soudkyně s tím, že poškozená na nehodě nenese absolutně žádnou vinu, což naznačovala právě obhajoba.

A neprošlo ani Půčkovo tvrzení, že alkoholem načichl od bezdomovců na zastávce. Soudní senát nadto demaskoval pokus obhajoby obstarat si výpovědi, které měly Půčkovi pomoci. „Dva svědci obhajoby zcela zjevně nevypovídali pravdu. Jejich svědectví bylo navrženo až ve chvíli, když u obžalovaného skončila koluzní vazba a oba svědci nakonec uvedli, že o výpověď je požádal otec obžalovaného až v době, kdy věc již byla u soudu,“ píše se v rozsudku. Na křivé výpovědi upozornila ve své závěrečné řeči také státní zástupkyně Jana Schröderová VÍCE čtěte ZDE. Ve zkratce: mladíci, kteří popíjeli s Půčkem, tvrdili, že vypil jen jedno pivo. A to navzdory tomu, že i z kamerových záznamů bylo patrné, že se na oslavě pil i tvrdý alkohol.

Server Lidovky.cz se pokoušel na pochybné svědectví zeptat i Půčkova otce Zdeňka. Marně. Když si vyslechl dotaz, proč požádal svědky o nepravdivou výpověď, nereagoval a ihned zavěsil.

Marek Půček při tragické nehodě na pražském Smíchově zabil mladou studentku. Soud ho zatím nepravomocně poslal na sedm let do vězení.

Sedm let vězení je tak podle soudkyně trest sice přísný, ale má vyslat jasný signál, že stát nebude tolerovat alkohol za volantem ani útěky od dopravních nehod. „Skutečná upřímná lítost, zdrcení a sebereflexe nebyla znát. Přestože rodina poškozené byla po všechna hlavní líčení přítomna v jednací síni, obžalovaný ani jednou nenašel odvahu jim pohlédnout do očí a alespoň trochu upřímně se jim omluvit,“ zdůvodnila na závěr soudkyně, která Půčkovi udělila také zákaz řízení na osm let. 

Rozsudek nad Markem Půčkem

zobrazit: ostatní stránky dokumentu

„Obžalovaný se nestaral o to, zda pro zraněnou může něco udělat, ale naopak reagoval útěkem. Převážily tak jeho vlastní zájmy nad zájmem o osud poškozené,“ uzavřela soudkyně. 

Tragická nehoda Marka Půčka

  • Nehoda se stala 5. srpna 2014 ve 4 hodiny a 35 minut.
  •  Marek Půček jel tehdy z oslavy svých narozenin, pravděpodobně opilý a pod vlivem drog nezvládl řízení a na Náměstí Kinských v Praze naboural se svým vozem značky BMW do autobusové zastávky Švandovo divadlo. Tam srazil mladou studentku Marii Č., která se svým přítelem čekala na autobus. 
  • Půček od nehody utekl, aniž by zraněné pomohl. Na policii se přihlásil až po několika hodinách, kdy nebylo možné zjistit přítomnost alkoholu a drog v těle.

  • 24Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na Lidovky.cz