Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Časem zjistíme, že toho pro naši zemi neudělal málo.‘ I takto hodnotí Sobotku političtí soupeři

Česko

  15:06aktualizováno  22:08
PRAHA - Političtí soupeři ČSSD v reakci na oznámení Bohuslava Sobotky (ČSSD) o odchodu ze sněmovny oceňují, že bývalý premiér vedl politiku založenou na programu, nikoliv na osobních urážkách. I když s jeho názory mnohokrát nesouhlasili, vyjádřili respekt k jeho dlouholetému působení v české politice. Poslanecký klub sociálních demokratů poděkoval Sobotkovi za jeho práci. Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechtěl k Sobotkově odchodu obsáhleji vyjadřovat. „Já to ani nechci komentovat. Asi bych nebyl objektivní,“ řekl novinářům na summitu v Bruselu.

Bohuslav Sobotka. foto:  Dan Materna, MAFRA

Někdejší Sobotkův vnitrostranický soupeř Michal Hašek uvedl, že po odchodu expremiéra ze Sněmovny skončí spekulace o tom, jak se poslanci ČSSD postaví k podpoře společné vlády s hnutím ANO, o níž strana nyní vyjednává.

„Politické postoje a názory Bohuslava Sobotky jsem nikdy nesdílel. Po mém vstupu do politiky patřil k mým hlavním ideovým a politickým soupeřům. Vždy jsem však současně oceňoval jeho snahu o slušnou politiku, v níž jde o programový střet, a ne o osobní urážky,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

„Přeji mnoho štěstí, Slávku. Patříš mezi pár lidí, se kterými mi bylo ctí nesouhlasit. Drž se,“ reagoval na twitteru bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek. „Často jsme spolu velmi nesouhlasili. Pro některé jeho vlastnosti a postoje jsem si ho vážil a vážím. Především proto, že odmítal dělat politiku vyprázdněnou od idejí. Sobotka zaslouží dík za všechno úsilí, které zemi ve veřejné službě věnoval,“ napsal na Twitteru předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Bohuslav Sobotka se snažil o slušnou sociálně demokratickou stranu. Hledal, snažil se. Bohužel marně,“ připojil čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše není Sobotkovo rozhodnutí překvapivé, vzhledem k tomu, že ČSSD vstupuje do vlády s Andrejem Babišem, který fakticky stojí za Sobotkovým pádem. Navíc po neslavnému výsledku ČSSD ve volbách se bývalý předseda ocitl na druhé či spíše až třetí či další koleji, dodal.

„Byl férovým soupeřem, konkurentem i kolegou. Přeji mu mnoho úspěchů v životě mimo vysokou politiku,“ uvedl předseda KDU-ČSL a někdejší člen Sobotkovy vlády Pavel Bělobrádek. Ocenil rovněž, že Sobotka dokázal rychle a efektivně vytvořit stabilní většinovou vládu, která vydržela celé volební období. doplnil. „Byl to slušný člověk, co držel slovo, nikdy nebyl osobní a vulgární, byl demokrat a byť jsme spolu mnohdy nesouhlasili, tak jsme se respektovali,“ míní bývalý lidovecký ministr zemědělství Marián Jurečka.

„Za Bohuslavem Sobotkou je mnoho kauz včetně privatizace OKD a hodnocení jeho práce udělali ve volbách voliči, kdy byl výsledkem obrovský propad ČSSD,“ řekl ČTK předseda SPD Tomio Okamura.

„Politika je krutá disciplína bez ovací na rozloučenou. Časem zjistíme, že toho pro naši zemi Sobotka neudělal vůbec málo. Bylo mi ctí s ním spolupracovat,“ napsal na twitteru bývalý šéf a současný tajemník poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který Sobotku ve Sněmovně nahradí.

Hašek uvedl, že si Sobotkova rozhodnutí váží, expremiér podle něj prokázal loajalitu k ČSSD. „Jeho krok doufám přispěje i ke zmenšení spekulací o postupu poslaneckého klubu ČSSD při případném hlasování o důvěře možné budoucí menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD,“ sdělil ČTK.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že ho Sobotkovo rozhodnutí překvapilo. „Na rozdíl od mnoha lidí, kteří se k němu vyjadřují kriticky, aniž by ho osobně znali, já ho hodnotím na základě osobní znalosti jako velmi kvalitního politika, který byl vždy na jednání připraven, věděl, čeho chce dosáhnout,“ uvedl.

Politologové: Rezignace není překvapení

Osobní vyčerpání z politiky, neúspěchy v posledních měsících, ale i nechuť ve sněmovně podpořit možnou vládu ČSSD s ANO mohly vést podle politologů, které oslovila ČTK, k rozhodnutí bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rezignovat na poslanecký mandát. Politologové připomněli, že Sobotka byl po Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi třetím premiérem, který s vládou vydržel do konce volebního období, neshodují se však v tom, zda byl úspěšným předsedou vlády.

Politolog Kamil Švec řekl, že rezignace nemusí být překvapením v situaci, kdy Sobotka je výrazně proti koalici ČSSD s ANO, o které se jedná. „Jeho názor byl poměrně jasný, vypadalo to, že v rámci poslaneckého klubu by to neměl jednoduché,“ uvedl. Také osobní důvody podle Švece dávají smysl vzhledem k tomu, jak špatné minimálně z hlediska mediálního obrazu bylo pro Sobotku poslední období.

Politolog Josef Mlejnek míní, že Sobotka může být z politiky skutečně vyčerpán. „Když to srovnáme se situací před rokem, tak všechno dost drtivě prohrál. Loni na jaře vytáhl kord na (tehdejšího ministra financí a nynějšího premiéra v demisi Andreje) Babiše, zaútočil čelně a dopadlo to pro něj strašlivě. Babiš volby vyhrál a ČSSD dosáhla ten strašně nízký výsledek,“ připomněl sedmiprocentní zisk strany ve volbách do Sněmovny.

Další ranou může být to, že ČSSD znovu jedná s ANO a jeho lídrem Babišem. „Pokud má nějakou možnost nebo nabídku, jak se realizovat někde jinde, tak je to pro něj možná lepší,“ uvedl Mlejnek. Za další možný motiv považuje to, že by se Sobotkovi možná nechtělo hlasovat pro Babišovu vládu. „Jemu by mohlo přijít, že je to vrchol trapnosti, kdyby zvedl ruku pro vládu, kde role ČSSD moc slavná asi nebude. On by byl o to trapnější figura, že by jen odhlasovával důsledky politické porážky, kterou on vlastně způsobil,“ řekl.

Švec nepředpokládá, že by Sobotku mohli následovat další poslanci. Mimo jiné proto, že v politice nejsou většinou tak dlouho. „A nepojí se s nimi takové problémy, jaké se teď pojí s Bohuslavem Sobotkou, ať už je to neustálé připomínání OKD, problémů vlády a podobně,“ řekl. Mlejnek míní, že v klubu ČSSD musí být silný tlak na to, aby strana byla schopná pro případné vyslovení důvěry dodat vládě všechny hlasy, kterými disponuje.

Mlejnek i Švec v hodnocení Sobotky připomněli, že je teprve třetí, kdo vydržel v pozici premiéra celé volební období. „Ale zároveň je na tom dobře vidět, jak formální ukazatele mohou klamat. Že by to mohlo svědčit, že byl kdovíjak úspěšný. Přitom jeho premiérství úplně úspěšné nebylo,“ řekl Mlejnek. Ve funkci se podle něj naplno odhalila Sobotkova slabina, totiž že nebyl typem politického vůdce, který je schopen budovat silnou voličskou podporu.

„Dokud byl dvojka, trojka, ministr, místopředseda, jeho přednosti fungovaly,“ uvedl Mlejnek. Zmínil, že Sobotka dobře vyjednával v zákulisí a i ve straně byla jeho pozice silná. „Jeho pád nastal v situaci, kdy se stal jedničkou,“ uvedl. Řada lidí podle něj považovala za faktického premiéra ministra financí Babiše. „Když proti Babišovi vytáhl čelně do boje, tak to skončilo katastrofou,“ uvedl.

Švec naopak míní, že Sobotka nebyl úplně neúspěšný. „Byl neúspěšný v tom, jak vedl stranu, že ji nedokázal prezentovat, aby byla pro voliče zajímavá ve volbách,“ uvedl. Na druhou stranu však prokázal schopnost hledat kompromisy a udržet vládu čtyři roky, byť mu okopávali kotníky koaliční partneři, spolustraníci i prezident Miloš Zeman, dodal Švec.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...