Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skončím ve vysoké politice, oznámil Sobotka. Rezignuje na poslanecký mandát

Česko

  13:14aktualizováno  14:27
PRAHA - Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka skončí s vysokou politikou. K 1. dubnu rezignuje na mandát poslance. Oznámil to na svém facebookovém profilu. Rozhodnutí označil za osobní. Ve Sněmovně by ho měl nahradit bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který se po volbách stal tajemníkem poslanců strany.

Bohuslav Sobotka. foto:  Petr Topič, MAFRA

Sobotka zůstane po odchodu z dolní komory řadovým členem ČSSD. Ve vnitrostranickém referendu chce hlasovat proti vstupu ČSSD do vlády s ANO. „Moje důvody jsou dlouhodobě jasné a známé. A poslední týdny je více a více potvrzují,“ uvedl. Sobotka měl se současným premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) spory především v závěru funkčního období své vlády. Po vleklém sporu ho loni odvolal z postu ministra financí.

22.března 2018 v 13:00, příspěvek archivován: 22.března 2018 v 13:09

Vážení přátelé,

rád bych se s Vámi podělil o rozhodnutí, k němuž jsem už mnoho měsíců směřoval. Na konci března definitivně skončím ve vysoké politice. Opustím Poslaneckou sněmovnu a od 1. 4. budu nadále už jen řadovým členem ČSSD. Není třeba v tom hledat nějaké složité symboly či vzkazy. Moje rozhodnutí je hluboce osobní. V aktivní politice jsem strávil téměř čtvrt století, z toho celkem 8 let v soc. dem. vládách, a nyní cítím, že mám ve svém věku zřejmě poslední šanci vyda...t se - ještě v plné síle - úplně jinou životní cestou. Kam přesně ta cesta povede, Vám zatím neprozradím. Stojím na křižovatce a zvažuji několik možných směrů. Přepokládám, že po Novém roce budu mít jasno. Do té doby se chci zejména věnovat svým synům, vzdělávat se, odpočívat, číst, věnovat se více blízkým lidem a zkrátka všem věcem, na které jsem v uplynulých letech neměl kvůli náročné službě veřejnosti čas.

Konkrétní plány o své budoucnosti zatím Sobotka nemá, jasno by chtěl mít v příštím roce. Do té doby se plánuje věnovat rodině a vzdělávání. „Nepůjdu cestou některých bývalých premiérů či předsedů stran a nebudu svým následovníkům v čele ČSSD okopávat v médiích kotníky. Každý má právo poučit se sám ze svých chyb i úspěchů,“ uvedl. Dál chce působit jako aktivní občan.

Miloš Zeman se svou kritikou k Sobotkovi nikdy netajil.
Sobotkovi jednoduše scházely emoce. Při některých událostech působil dojmem...

Sobotka loni v červnu kvůli klesajícím preferencím opustil funkci předsedy ČSSD, kterou vedl od roku 2011. Přestože do voleb po jeho konci vedl sociální demokracii tehdejší šéf diplomacie Lubomír Zaorálek, řada straníků označuje hlavně Sobotku a jeho vedení za strůjce neúspěchu ČSSD v loňských volbách do Sněmovny. Sobotkovým nástupcem ve funkci předsedy ČSSD se před měsícem stal Jan Hamáček.

Vládní námluvy drolí bitva o daně. Koaliční jednání ČSSD s ANO narazila

Sobotkův odchod bude čtvrtou změnou ve složení Sněmovny od voleb. Hned na ustavující schůzi 24. listopadu se mandátů vzdali středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), její liberecký kolega Martin Půta (STAN) i bývalý senátor Jiří Hlavatý (za ANO). Na následující schůzi 28. listopadu Pokornou Jermanovou nahradil starosta Milovic Milan Pour (ANO), Půtu starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek (SLK) a za Hlavatého nastoupila lékařka Eva Matyášová (ANO).

Bohuslav Sobotka

Datum a místo narození: 23. října 1971 v Telnici u Brna 

Vzdělání: vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (1995), získal titul Mgr.

Současná funkce: poslanec (od 1996, s přestávkou od srpna do října 2013), místopředseda výboru pro životní prostředí (od ledna 2018).

Politická kariéra: krátce po ukončení studií byl v roce 1996 poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny na jihomoravské kandidátce ČSSD; byl mj. předsedou rozpočtového výboru, předsedou mandátového a imunitního výboru, předsedou klubu ČSSD a členem organizačního a rozpočtového výboru; od července 2002 do září 2006 byl ministrem financí, byl i místopředsedou vlády pro ekonomiku (2003 až 2004) a prvním místopředsedou vlády (2005 až 2006); od ledna 2014 do prosince 2017 byl předsedou vlády; působil také v komunální politice, byl zastupitelem Slavkova u Brna.

Členství v politických stranách: členem ČSSD je od prosince 1989, o rok později stál u zrodu Mladých sociálních demokratů; v letech 2001 až 2002 byl předsedou jihomoravské organizace ČSSD, od března 2005 do března 2011 statutárním místopředsedou ČSSD (po odstoupení předsedy Stanislava Grosse v září 2005 převzal z titulu funkce až do května 2006 vedení strany, stejná situace nastala v červnu 2010 po volbách a rezignaci tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka); předsedou strany byl zvolen v březnu 2011, funkci obhájil v březnu 2013, v březnu 2015 a naposledy v březnu 2017; v červnu 2017 se funkce předsedy ČSSD vzdal.

Rodina: je ženatý (od 2003), s manželkou Olgou mají syny Davida (2003) a Martina (2009); loni počátkem června oznámil odluku v manželství s tím, že s manželkou bude hledat nové uspořádání rodinného života.

Loni v květnu Sobotka překvapivým ohlášením své demise reagoval na nejasnosti kolem podnikání a majetkových poměrů předsedy hnutí ANO a tehdejšího ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše. Záměr odejít z čela vlády, která by tím skončila celá, ovšem Sobotka po pár dnech změnil. Zdůvodnil to netradičním přístupem prezidenta Miloše Zemana, který přišel s výkladem, podle kterého by Sobotkovou demisí skončil ve funkci pouze premiér. Premiér poté poslal Zemanovi návrh na odvolání ministra Babiše, kterého 24. května nahradil Ivan Pilný.

Po skončení loňské vládní krize oznámily agentury několikrát výrazný propad ve volebních preferencích ČSSD. Po jednání užšího vedení strany 14. června Sobotka uvedl, že za tento pokles preferencí nese odpovědnost a reagoval na to odchodem z čela strany, jejíž vedení převzal statutární místopředseda Milan Chovanec. Volebním lídrem se stal ministr zahraničí a místopředseda strany Lubomír Zaorálek, Sobotka se rozhodl, že dokončí premiérský mandát a povede kandidátku ČSSD v Jihomoravském kraji.

Sobotka má napjaté vztahy s prezidentem Zemanem, v letošních volbách podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Zeman, který je bývalým předsedou ČSSD, Sobotku často kritizoval. U Zemana se také konala "lánská schůzka" Sobotkových vnitrostranických rivalů, kterou Sobotka později označil za pokus o vnitrostranický puč. Konflikt mezi Zemanem a Sobotkou vypukl také loni v květnu při vládní krizi. Později premiér obvinil Zemana, že opustil nadstranický přístup a straní ANO, hovořil i o "mocenském paktu" mezi Babišem a Zemanem.

Fungování Sobotkovy koaliční vlády s hnutím ANO a KDU-ČSL provázely vnitřní spory zejména mezi ČSSD a ANO. Kabinet, který podal po volbách demisi loni 29. listopadu, se ale stal teprve třetím v historii ČR, který vládl celé volební období.

Po loňských volbách do Sněmovny Sobotkova mateřská jihomoravská organizace ČSSD ho vyzvala ke složení poslaneckého mandátu kvůli špatnému volebnímu výsledku (ve volbách uspěli pouze dva kandidáti ČSSD z Jihomoravského kraje, Sobotka lídrem). Sobotka složit mandát poslance odmítl s tím, že se cítí zavázán preferenčními hlasy voličů a nenechá se "zastrašit ani odradit předem organizovaným nátlakem několika brněnských funkcionářů".

Počátkem letošního roku některá média uvedla, že se Sobotka bude v podzimních komunálních volbách ucházet o funkci starosty Vyškova, kde si nedávno pořídil byt. "Je to jen spekulace, která nemá reálný základ. Jak už jsem v minulosti opakovaně uvedl, v komunálních volbách se kandidovat nechystám," napsal tehdy Sobotka.

Únorového sjezdu ČSSD, který zvolil novým předsedou strany Jana Hamáčka, se Sobotka nezúčastnil.

Sobotka patří k politikům, kteří byli v minulosti kritizování za zneužívání tzv. poslaneckých náhrad. V červenci 2009 přiznal, že k pořízení bytu v Praze za více než sedm milionů korun využil i peníze naspořené z poslaneckých náhrad, které jsou určeny například na dopravu či bydlení zákonodárce. "Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval... Zákon jsem neporušil," řekl Sobotka.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat