Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Castrova sestra na pohřeb nepřijede. Před 51 lety utekla, prý bránila ‚červy‘

Svět

  6:00
MIAMI/PRAHA - Účast na pohřbu kubánského autoritářského vůdce Fidela Castra podle očekávání odmítla nejen většina světových státníků, nepřijede ani revolucionářova sestra. O účasti Juanity žijící přes padesát let v exilu na Floridě se spekulovalo, ale ona odmítla. Slíbila navíc, že bude pokračovat v boji proti komunistickému režimu, který její bratr přivedl k životu.

Juanita Castrová na archivním snímku. foto: Reprofoto

Třiaosmdesátiletá Juanita Castrová utekla přes Mexiko do Spojených států v šedesátých letech poté, co se ukázalo, že ve svém havanském domově poskytuje útočiště kubánským odpůrcům režimu a spolupracuje s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Věděla prý i o tom, že CIA plánuje vraždu kubánského diktátora.

Lidé se zatím bojí přiznat radost, říká o Castrově smrti Slovák na Kubě

Po svém útěku se usadila v Miami na Floridě, kde se stala viditelnou představitelkou kubánského exilu. Když se objevily zprávy, že by se měla zúčastnit pohřbu svého bratra, razantně je odmítla. „Chci jen objasnit, že jsem se nikdy na ostrov nevrátila a neplánuji to měnit,“ uvedla podle britského The Telegraph. Ani po 51 letech v exilu nemění podle vlastních slov přístup k režimu na karibském ostrově, přestože za něj zaplatila vysokou cenu, bolest a izolaci.

Ze smrti svého bratra Juanita Castrová radost ale nemá. „Neraduji se ze smrti žádného člověka, o to méně ze smrti někoho, kdo je mé krve a nese mé příjmení. Cítím smutek, jako když umřeli naši nejstarší sourozenci Ramón a Angela,“ řekla s tím, že s Fidelem odešel i kousek jí samotné.

Částečně i kvůli tomu se jí nelíbilo, jak zareagovala kubánská komunita na Floridě, která vyšla do ulic oslavovat. Radost Kubánců v ní vyvolala pocity pohrdání nad neúctou, kterou projevili. „Přát někomu neštěstí, nemoc či smrt není správné. Není to křesťanské,“ popsala pro New York Times, proč se jí chování přistěhovalců nelíbí.

Není to ale poprvé, kdy ji místní komunita zklamala. „Desítky let jsem se stavěla proti kubánskému systému. Musela jsem ale odrážet i nenávist ostatních Kubánců v USA, kteří na mě neprávem útočili jen kvůli mému příjmení,“ vysvětlila svou složitou situaci Castrová.

„Všem ale odpouštím, včetně svého bratra,“ dodala, přestože si sama myslí, že do poslední chvíle svého života věřil ve správnost svých politických kroků a myslel si, že byl skvělým a bezchybným lídrem.

Obyvatelé Malé Havany v americké Miami oslavují smrt Fidela Castra.
Američané oslavují smrt Fidela Castra.

Jako politicky aktivní podporovatelka dosluhujícího amerického prezidenta Baracka Obamy využila Castrová svého rozhovoru pro New York Times ke kritice nově zvolené hlavy státu Donalda Trumpa. Počastovala jej přívlastky jako odpudivý a odporný a řekla, že neexistují důvody, proč by mu měl nějaký Kubánec dávat hlas.

Neodpustila si ani srovnání se svým bratrem. „Jediný rozdíl mezi nimi je ten, že jeden má na kontě miliony a ten druhý měl mozek,“ porovnávala oba státníky a posteskla si, že její bratr bohužel své inteligence nevyužil pro dobro svých občanů.

Utekla, bránila totiž ‚červy‘

V prvotních fázích kubánské revoluce stála Juanita Castrová věrně po bratrově boku v boji proti předchozímu diktátorovi Fulgenciovi Batistovi. Na podporu revolucionářů cestovala po světě a snažila se získat od dárců peníze na nákup zbraní pro povstalce. Režim Fidela Castra jí po vítězství do rukou svěřil národní zdravotnická zařízení.

Češi v zajetí sociálních bublin

S bratrovou vládou podle vlastních slov začala nesouhlasit poté, co zjistila, že se snaží prosadit komunističtější doktríny a začíná se násilně zbavovat svých rivalů. „Moje osobní situace se začala zhoršovat kvůli protirežimní aktivitě, k níž jsem přistoupila. Fidel mě přestal navštěvovat, protože jsem podle něj bránila ‚červy‘, s čímž on nesouhlasil,“ vrací se ke své protirežimní činnosti a ochraně opozičních aktivistů v knize „Fidel a Raúl. Moji bratři: Utajené dějiny“ vydané v roce 2009.

Odpůrcům režimu pomáhala Castrová utíkat tajně ze země a stále častěji se dostávala do křížku s Fidelem a jeho nejbližšími věrnými. Hádali se například o lidech, které oba znali a svévolně byli zatýkáni policií, což se jí nelíbilo. Na pohřbu matky v roce 1963 se na sebe téměř nepodívali. Podle vlastních slov poslední kapkou, která ji přiměla k odchodu, byl incident, kdy ji zadržel armádní představitel kvůli tomu, že kouřila cigarety Chesterfield, tedy americkou značku.

Nejvíce ze všeho Juanita Castrová kritizovala, že její bratr nedokázal dodržet sliby. „Zradil většinu Kubánců. Měl to ve svých rukou. Nepotřeboval pomoc žádné velmoci, ale přesto osud Kuby vložil do rukou té nejhorší, Ruska,“ vzpomínala sestra diktátora. Na neplnění slibů proto po odchodu z Kuby upozorňovala na mezinárodních fórech, například na půdě OSN.

Po příchodu do USA si otevřela malou lékárnu, kterou vedla po třicet let. Po celou dobu ale nacházela čas aktivně se zapojit do iniciativ proti Castrově režimu. Jeho smrt teď proto vidí jako příležitost pro vybudování nových pout, která zpřetrhala nenávist mezi ostrovními a exilovými Kubánci v posledních dekádách.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!