Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Jak poslal Castro místo Pilipa rum a co se dá vyčíst z hongkongské burzy

Česko

  21:39
Kuba se v pondělí začala loučit se zesnulým prezidentem Fidelem Castrem. A zatímco ruská oficiální média zahrála na nostalgii přátelských vztahů s karibským státem a Donald Trump naopak avizoval, že ukončí Obamou rozjetou spolupráci, pokud Kuba nepřihodí další ústupky, kancléř prezidenta Miloše Zemana Hynek Kmoníček zavzpomínal na to, jak vyjednával o propuštění dvojice Čechů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z kubánského vězení.

Fidel Castro během zasedání kubánského parlamentu. foto: Reuters

„Zaujal mě rozhodně kubánský smysl pro humor. Ostatně blízký českému. Ta jednání se táhla celé měsíce. A v jednom obzvlášť napjatém okamžiku - a shodou okolnosti v den mých narozenin - na mě čekal kubánský diplomatický představitel rovnou před Českou televizí, kde jsem vysvětloval, jak jsme v osvobozování pánů daleko. Kubánec mi tam přinesl láhev historického rumu jako dárek od Fidela Castra a k lahvi byl i vzkaz. Ten ve zkratce zněl: ‚Tady máš rum a to bude všechno. Pilipa s Bubeníkem si nechám,‘“ zavzpomínal Kmoníček pro Lidové noviny. Určitě existovaly i horší varianty.

Ivan Pilip

Prasečí hlava za tři tisíce

O víkendu se v Česku po dlouhé době opět vzdemuly xenofobní nálady. Kromě úspěchu kontroverzní skupiny Ortel v anketě popularity hudebních interpretů Český slavík Mattoni, která svými písněmi hraje i na protiislámskou strunu, přistála v neděli odpoledne před brněnskou mešitu prasečí hlava.

Jde už o několikátý incident před brněnským islámským svatostánkem - mimochodem nejstarší modlitebnou pro muslimy v Česku -, který vyšetřuje policie.

Mešita v Brně

Například loni v srpnu neznámí útočníci v mešitě, která funguje již od roku 1998, rozbili dvě okna. Použili k tomu železné tyče. V minulosti také neznámí pachatelé rozbili dveře objektu a postříkali fasádu sprejem. V roce 2013 zas kdosi umístil před dveře mešity hromadu vepřových kostí, kliku pomazal sádlem a pověsil na ni kus vepřového masa. Kriminalisté dosud pachatele ani jednoho z jmenovaných aktů nevypátrali.

Pokud by se jim podařilo najít „majitele“ prasečí hlavy, nehrozí mu podle zákona o přestupcích víc než třítisícikorunová pokuta.

Když se v Hongkongu mluví o české firmě

Do jiných záležitostí bylo v pondělí naopak vneseno trochu víc světla. Server Lidovky.cz už začátkem listopadu informoval, že o plzeňskou Škodu Transportation má vážný zájem čínský strojírenský gigant CRRC. A přestože jsme se opírali o důvěryhodné zdroje, chybělo to nejdůležitější - oficiální potvrzení čínskou stranou. To nyní přišlo z překvapivého místa.

Číňané totiž svůj zájem o plzeňskou firmu i s jejími dceřinými firmami potvrdili v aktuálním prohlášení pro hongkongskou burzu, na nějž upozornil server iHNed.cz.

Pro čínského giganta je přitom Škoda Transportation klíčem k evropským trhům. A možná i něco víc. Dalším logickým krokem by totiž mohla být koupě Výzkumného ústavu železničního (VUZ) - buď právě přes Škodu Transportation, anebo napřímo -, která provádí akreditované zkoušky železničních vozidel. I když se to nezdá, jde bez přehánění o rodinné stříbro Českých drah - roční třžby VUZ se pohybují v řádu stovek milionů korun, navíc má oprávnění udělovat novým vlakům „kulatá razítka“.

Tramvaj 14T s designem Porsche od firmy Škoda Transportation jezdí v Praze od roku 2006.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!