10. dubna 2010 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Celý svět vyjadřuje soustrast, Klaus vyvěsil na Hradě polskou vlajku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Lech Kaczyński přebírá vyznamenání od Václava Klause při návštěvě ČR v lednu 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lech Kaczyński přebírá vyznamenání od Václava Klause při návštěvě ČR v lednu 2010 | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Šok a neskrývané zděšení vyvolala u předních evropských politiků zpráva o havárii polského vládního letadla u Smolenska, při níž zahynul prezident Lech Kaczyński s chotí a řada čelných polských politických a vojenských osobností. Na přání českého prezidenta Václava Klause zavlála na Pražském hradě vedle české také polská vlajka s černými smutečními pruhy.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin zapalují svíčky za zemřelé na palubě polského vládního letounu v kapli u prezidentského sídla v Moskvě

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v soustrastném telegramu zaslaném maršálkovi polského Sejmu Bronislawu Komorowskému, který nyní  převzal vedení země, vyjádřil pocity "hlubokého šoku a účasti". Ujistil Komorowského, že osobně nařídil pečlivé vyšetření události "v plné a těsné spolupráci s polskou stranou".

Václav Havel: Tragédie, jež nemá obdoby

Bývalý prezident Václav Havel považuje úmrtí polského prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho choti a části polské elity za tragédii, která nemá obdoby. "Tato katastrofa ovlivní dějiny Polska," prohlásil Havel v ČT. "To je téměř neuvěřitelné. A v tuto chvíli ještě asi nemáme dostatečný odstup, abychom to dokázali pojmenovat," uvedl také.

Podle Havla se nabízí, aby si člověk uvědomil kontext s Katyní. "Ale vše dohromady, Katyň a tolik ústavních činitelů v jednom letadle, je tak osudové," prohlásil. Připustil také, že nehoda nějakým způsobem ovlivní rusko-polské vztahy. "Spíš proto, že kolem toho budou dohady a ty se potáhnou," uvedl.

Soustrast svému kolegovi Donaldu Tuskovi dnes vyjádřil i ruský premiér Vladimir Putin. Tusk a Putin se dohodli, že budou v trvalém telefonickém kontaktu a budou se vzájemně informovat o dalším vývoji. S Tuskem se dnes telefonicky spojil i prezident Medveděv.

Zoufalství z tragédie polského vládního letadla cítí i britský ministerský předseda Gordon Brown. "Jsem šokován a zarmoucen smrtí prezidenta Kaczyńského v letecké havárii u Smolenska," uvedl v prohlášení Brown, který je na předvolební cestě ve Skotsku. Kaczyńského označil za "jednoho z nejdůležitějších aktérů moderních polských politických dějin".

Českým prezidentem Václavem Klausem zpráva o leteckém neštěstí velmi otřásla a rozesmutnila ho. "Je to hrozná a veliká ztráta," řekl dnes novinářům a dodal, že považoval Kaczyńského za svého osobního přítele. "Tragická smrt polského prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho manželky a dalších lidí je naprosto hrůznou událostí, která mnou otřásla, šokovala, rozesmutněla a osobně zasáhla," uvedl prezident.

Hluboký šok po zprávě o úmrtí polského prezidenta prožila také německá spolková kancléřka Angela Merkelová. "Jsme hluboce šokováni zprávou o leteckém neštěstí a smrti Lecha Kaczyńského," řekla v Berlíně Merkelová.

Lech Kaczyński zdraví německou spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou

Soustrast polskému národu dnes jménem Evropské unie tlumočil Miguel Ángel Moratinos, ministr zahraničí Španělska jako předsednické země EU.

Soustrast polskému vedení vyjádřil slovenský premiér Robert Fico.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy označil Kaczyńského jako hrdého patriota, který svůj život zasvětil službě své zemi. "Byl neúnavným obráncem demokratických idejí, v něž věříme. Vždy přesvědčeně bojoval za hodnoty, které stály u jeho vstupu do politiky: demokracii, svobodu a boj proti totalitarismu," řekl o Kaczyńském francouzský prezident.

Lech Kaczyński žertuje s Nicolasem Sarkozym a jeho ženou Carlou Bruni-Sarkozyovou

Hlubokou soustrast vyjádřil také generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. "Byl to skutečný přítel Izraele a židovského lidu. Dokázal to svými činy," prohlásil Lieberman o Kaczyńském.

"Smrt vašich spoluobčanů považujeme za obrovskou ztrátu také pro nás. Chtěl bych vás ujistit, že v těchto těžkých okamžicích Česká republika a její občané sdílí váš hluboký zármutek a jsou v duchu s vámi," uvedl v tiskovém prohlášení ze Spojených států český premiér Jan Fischer.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse