Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Ceny potravin prudce rostou

Česko

Sucho, deště, nájezdy sarančat a další pohromy ve světě řádí * Zdražily obiloviny, cukr a poroste cena masa

PRAHA/CHICAGO Ceny obilí i dalších potravin raketově rostou kvůli špatné úrodě.

Po pšenici se cenovým rekordmanem stal ječmen a porostou i ceny masa. Podle odhadu odborníků citovaných listem Financial Times by cena hovězího a drůbežího mohla vzrůst na světovém trhu v průběhu několika měsíců o 15 procent.

Pocítí to třetí svět V Evropě ceny porostou jen o několik procent, razantně se ale zvýší v rozvojových zemích. Zdražení potravin se zřejmě naopak vyhnou Spojené státy. „Ceny jídla se ve Spojených státech nikdy nezměnily kvůli (menší) celosvětové úrodě,“ prohlásil Charles Robertson, analytik americké banky Morgan Stanley. „V Evropské unii se ceny zvednou o trochu, ale v rozvojových zemích mohou o několik procent zvýšit míru inflace.“ Kvůli očekávanému růstu cen potravin klesla už i hodnota akcií velkých potravinářských společností jako Nestlé, Kraft Foods, Danone a také pivovarů, jako je dánský Carlsberg.

Momentálně je největším problémem cena ječmene, která stoupla za poslední tři týdny na dvojnásobek. To se odráží v ceně masa a piva, protože ječmen se používá na výrobu krmných směsí pro skot, krmení drůbeže a právě jako surovina pro výrobu piva. Nejde ale jen o ječmen, ale také třeba o cukr.

Rostoucí ceny vyvolaly obavy z toho, že letošní úroda potravin bude nízká kvůli suchu v Rusku, na Ukrajině a v Kazachstánu, pak kvůli povodním v Číně a v Kanadě, celkově špatnému počasí v Severní Americe a problémům s monzunovými dešti v Asii. Například v Rusku zničilo úrodu na ploše velikosti Portugalska sucho, které nikdo nepamatuje 130 let. V Thajsku zase poničily deště úrodu cukrové třtiny tak, že země musela poprvé za posledních třicet let dovážet cukr. Australské úřady zase v pondělí varovaly, že očekávají nájezdy sarančat, která mohou zničit podzimní úrodu. Austrálie je přitom jedním z největších vývozců obilí na světě.

K nepřízni počasí se přidali lidské zásahy. Rusko v obavě ze vzrůstu domácích cen zakázalo minulý týden vývoz obilí. Pokud bude tento zákaz trvat až do konce roku, vyveze země o dvě třetiny méně obilí, než se původně předpokládalo. Toto obilí pak bude na světovém trhu chybět. Organizace Spojených národů pro výživu (FAO) vydala minulý týden prohlášení, že světové zásoby obilí mohou snadno pokrýt pokles produkce v Rusku, ale o zákazu vývozu prý uvažují i další státy. Spekuluje se o tom, že vývoz potravin omezí Ukrajina a zřejmě i některé asijské země.

Biopaliva a inflace Na současných problémech s nedostatkem potravin se podepsala i státní podpora používání biopaliv ve vyspělých zemích.

Jen ve Spojených státech podle údajů tamního ministerstva zemědělství farmáři zmenšili v posledních dvou letech plochy, na kterých pěstují obilí, o 11 procent. Místo toho se orientují na kukuřici, ze které se vyrábí etanol, používaný jako biopalivo. Přitom ekonomicky výhodnější by bylo používat etanol z cukrové třtiny, která se pěstuje v Brazílii a technicky není problém ji dovézt. Jenže dovozu biopaliv z cukrové třtiny brání vysoká cla. Podobné je to s pěstováním plodin na biopaliva i v Evropě. Podpora biopaliv se podepsala už na nedostatku potravin před dvěma lety.

„Momentálně je ještě příliš brzy srovnávat současnou situaci se vzrůstem cen v letech 2007 a 2008,“ uklidňoval ale Ken Ash, šéf odboru zemědělství sekretariátu organizace OECD (sdružení hospodářsky nejvyspělejších zemí). Podle něj jsou momentálně světové zásoby potravin až o polovinu vyšší než před dvěma lety.

Přesto analytici tvrdí, že mnoha rozvojovým zemím to nepomůže a zdražení potravin tam povede k vyšší inflaci. Na to chtějí místní centrální banky reagovat zvýšením úrokových sazeb a to následně povede ke zpomalení hospodářského růstu. Postižena může být Indonésie, Malajsie a možná i Indie.

***

CENY OBILÍ A DALŠÍCH POTRAVIN ROSTOU

Jak se změnila cena vybraných komodit na trzích za poslední týden

Zdroj: Reuters

Autor: