28. listopadu 2008 9:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česká omluva Sarkozymu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 167Diskuse
Sarkozy si řekl o šéfování Unie pro Středomoří a Topolánek souhlasil. ČR tak získala Francii na svou stranu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sarkozy si řekl o šéfování Unie pro Středomoří a Topolánek souhlasil. ČR tak získala Francii na svou stranu. | foto: ČTK

PRAHA Česko způsobilo na mezinárodní diplomatické půdě skandál, který tu už dlouho nebyl. Týdeník Reflex ve svém včerejším vydání totiž přinesl doslovný přepis schůzky mezi českým premiérem Mirkem Topolánkem a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Záznam zachycuje vše, co se dělo za zavřenými dveřmi během nedávného setkání obou politiků 31. října v pařížském Elysejském paláci.


Proti zveřejnění přepisu okamžitě protestovala francouzská ambasáda v Praze a veřejně se za něj omluvil český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

V záznamu například Sarkozy kritizuje italského premiéra Silvia Berlusconiho. „Silvio vždy říká ne a pak na konci řekne ano. Nikdy nevystoupí z vlaku EU.“

Oba politici hovoří o dalších evropských lídrech. Zmiňují Angelu Merkelovou či vztahy s USA.

Uvozovky dolníA před novináři -hodně jsme mluvili o předsednictví Francie a ČR....Uvozovky horní

„Ještě jeden detail. Poletíš do USA. Je třeba pracovat na setkání nového amerického prezidenta se zeměmi evropské sedmadvacítky. Mohl bys vzít s sebou pozvání pro něj do ČR na tento summit?“ prosí například Topolánek Sarkozyho. „Mám tajemství. Bude-li zvolen Obama, máme mezi sebou dohodu o společné večeři patnáctého listopadu, řeknu mu o tom,“ odpovídá Sarkozy.

Reflex tvrdí, že nahrávku jednání dostal od vysoce postaveného diplomata. Zveřejnil ji, protože chce nechat čtenáře nahlédnout „do způsobu, jakým se uzavírají mocenské koalice v rámci Evropské unie“.

Schwarzenberg se proto během včerejška musel omlouvat. „Zodpovědnost beru na sebe a francouzské straně se za tuto nepřípustnou příhodu a fakt, že se takový zavádějící text objevil, velice omlouváme,“ uvedl Schwarzenberg.

Ministr Schwarzenberg dodal, že nebude komentovat, do jaké míry se text shoduje s interními dokumenty ministerstva. Ministerstvo nyní bude prý šetřit, odkud mohla nahrávka uniknout.

Ministři zároveň odmítli, že by mohlo jít o „cílený únik“. Tedy únik, kterým by například chtěla česká strana Francouze lidově řečeno „pošťouchnout“. Přepis debaty není například v týdeníku Reflex nikým podepsán. Naopak je doplněn o komentáře.

Francouzská strana proti otištění včera ovšem protestovala. „Obsah jednání prezidenta republiky s jeho zahraničními kolegy má vždy důvěrný charakter. Bereme na vědomí, že ministr zahraničních věcí České republiky a český velvyslanec v Paříži vydali komuniké, která odsuzují zveřejnění a obsah takových článků. Nemáme k tomu další komentář,“ prohlásila Marianne Barkan-Cowdy z velvyslanectví. Z přepisu například plyne, že Sarkozy tlačil na to, aby jeho země i nadále předsedala Středomořské unii.

Tedy sdružení, v němž spolu jednají státy EU a země okolo Středozemního moře. Sarkozy přitom podle textu použil i výrazy, které nelze označit za diplomatické.

Sarkozy: „Víš, co to je, být sám proti všem Arabům? Mít je na telefonu? Jsou hrozní, přísahám.“ Topolánek: „Máš zkušenost. Ale my ji máme zase s Východem.“

Sarkozy: „Dobře, dobře, už jsem se také leccos přiučil. Ale alespoň jich je tam míň. Ale na jihu? Alžírský prezident Buteflika, Tunisan, marocký král, Libye, Izrael. Šílená práce.“

Česká republika by měla stát v čele tohoto uskupení po Francii automaticky, jako nová předsednická země EU, v první polovině příštího roku.

Topolánek podle záznamu v této věci v Paříži ustoupil, byť s obavou, aby se věc nestala precedentem. Sarkozy pak slíbil, že Českou republiku podpoří na dva roky v její silné pozici ve východní Evropě. „Zůstaneš předsedou východní Evropy. Potřebuješ mne,“ řekl Topolánkovi podle Reflexu.

„A před novináři - hodně jsme mluvili o předsednictví Francie a České republiky a že jsme se na všem shodli. A že ČR nás požádala, abychom spolupředsedali v unii pro Středomoří s Egyptem,“ doplnil na závěr podle přepisu Sarkozy. Alexander Vondra, který byl jednání přítomen, k tomu dodal: „A my v tom budeme mít nějaké místo?“ Sarkozy: „Jistě. (Vestoje, kreslí na papír.) Bude evropské předsednictví, tedy ČR. A pak Sever a Jih.“ Topolánek: „Mám drobnost, možná jindy - propojení rafinerií Litvínov a Leuna...“ Schůzka končí.

Co také zaznělo při jednání Topolánek-Sarkozy

Topolánek: „Totální porážku v regionálních volbách v minulosti zažily vlády v řadě zemí EU. U nás to vyvolalo vnitrostranické pnutí. Nic těžkého se nestane - uzavřeli jsme dohodu s lídrem opozice pro období předsednictví. Jsme připraveni. Deklarace ve francouzském tisku o tom, že Česko nezvládne předsednictví, mi však příliš nepomohla.“

Sarkozy: „Všechny nastupující předsednické země bývají předmětem soustředěného útoku francouzského tisku.“

Topolánek:
„Jsme připraveni (na předsednictví) logisticky i organizačně. Je proto pro nás těžko přijatelná zkušenost, že jsme se nedostali do delegace, která jela jednat do Moskvy v době gruzínské krize.“

Sarkozy: „Díky, že mluvíš tak otevřeně o nepříjemných tématech. Nechci radit v domácí politice: získal jsem však ve volbách třiapadesáti procentní vítězství, přičemž padesát pět procent hlasovalo v referendu proti ústavě Evropské unie. Euroskepse je ve Francii podobná jako v ČR.“

Topolánek: „Ne, Česká republika není euroskeptická.“

Sarkozy: „Všichni mi radili, abych prohlásil, že uspořádám nové referendum o Evropské unii. Odmítl jsem. A promluvil jsem ve prospěch Evropské unie. A přineslo mi to vítězství.“
zdroj: Reflex


  • 167Diskuse