Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Advokátní komora by se měla hlasitěji bránit útokům politiků

  15:08
Příští rok čeká Českou advokátní komoru obměna vedení. Již nyní se živě diskutuje o nástupci Martina Vychopně, který komoru vede od roku 2009. Z ankety mezi právníky plyne, že „favority“ na uprázdněné křeslo jsou Vladimír Jirousek a Robert Němec.
Spravedlnost. Ilustrační foto.

Spravedlnost. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Martin Vychopeň už za rok končí v čele nejpočetnější právnické profese. A jelikož je třeba kandidatury podávat ve značném předstihu, již nyní advokáti řeší, kdo jej po osmi letech nahradí.

Mnoho právníků se přitom domnívá, že význam České advokátní komory v poslední době roste, a to z několika důvodů. „ČAK vykonává veřejnou správu na úseku advokacie a tím garantuje kvalitu právních služeb poskytovaných advokáty. Vzhledem k tomu, že je náš právní řád čím dál tím více nepřehledný a chaotický, je význam profesionální právní pomoci pro občany v jejich životních situacích nezastupitelný,“ domnívá se jeden z respondentů, které tradičně ponecháváme v anonymitě.

Chce to lepší lobbing

Druhým aspektem je nárůst legislativy, která má negativní dopady na advokacii. „ČAK nedostatečně hájí zájmy svých členů v souvislosti s nejrůznějšími legislativními návrhy dotýkajícími se jejich činnosti,“ kritizuje jeden z advokátů. Podle jiných právníků by si nové vedení komory mohlo vzít příklad ze způsobu, jakým pro svůj stav pracoval Martin Foukal, bývalý dlouholetý prezident Notářské komory ČR.

„Bojím se advokátní komory, která se vydá v trapných stopách komory lékařské. Nechci žádné bojovníky za práva advokátů.“

„Budoucí předseda by především měl být schopen hájit advokacii před účelovými útoky zvenčí, zejména proti omezování práv obhajoby,“ říká další respondent. Kvůli tomu také před dvěma lety vznikla Unie obhájců ČR v čele s Tomášem Sokolem, která sdružuje trestní advokáty a prosazuje jejich názory.

Podobně roli profesních organizací vidí i někteří právníci mimo advokacii. „Když vidím útoky výkonné moci na advokáty a nyní i na exekutory, tak se obávám, že do budoucna právnické komory budou muset přistoupit k drsnější mediální prezentaci a mnohem tvrdšímu vymezení vůči politikům,“ zní názor z justice.

Jsou ale slyšet i hlasy, podle kterých by ČAK neměla fungovat jako pouhá advokátní lobby: „Bojím se advokátní komory, která se vydá v trapných stopách komory lékařské. Nechci žádné bojovníky za práva advokátů.“ Daleko důležitější by totiž měl být dohled nad správným a etickým provozováním advokacie: „Komora by neměla hájit jen parciální zájmy advokátů, ale měla by působit jako odpovědný spolutvůrce právního státu.“

Dva adepti, dvě generace

„V současné době je jediným viditelným kandidátem Vladimír Jirousek, který už v minulosti tuto funkci vykonával. Bohužel nevidím nikoho jiného, kdo by byl ochoten a schopen to dělat,“ říká jeden z právníků. Jirousek je advokátem od roku 1977 a patří k ostříleným funkcionářům ČAK, v jejím vedení byl mezi lety 1996 a 2009, z toho posledních šest let ve funkci předsedy. Řada respondentů jej zmiňovala jako velkou osobnost, která se v čele komory osvědčila: „Je to vynikající organizátor, má potřebné zkušenosti s praktickým výkonem advokacie a navíc umí jednat s politiky. Snese proto srovnání s Karlem Čermákem (předseda ČAK v letech 1990–1994 a 1996–2000 – pozn. red.), který se o advokacii mimořádně zasloužil.“ Na druhé straně je Jirouskovi vyčítáno, že se nedomluví cizími jazyky. Jiní respondenti si zase myslí, že není vhodné, aby se do funkce vraceli bývalí předsedové.

„Existuje střet mezi starou a novou advokacií, tedy mezi malými kancelářemi a samostatnými advokáty a velkými právními firmami.“

Ale ještě častěji než Vladimír Jirousek byl v anketě zmiňován o generaci mladší Robert Němec. Je ve vedení PRK Partners, jedné z největších a nejúspěšnějších českých právních kanceláří, a aktuálně je také místopředsedou ČAK. „Je to dobrý vyjednavač, který zároveň umí přemýšlet o budoucnosti a o technologiích, které výrazně mění advokacii. Navíc je odvážný a nebojí se za práva advokacie brát a postavit se při jejich obraně i státní moci,“ chválí jej jeden z respondentů.

Ti v anketě jako možné předsedy komory zmiňovali také stávající členy vedení Vladimíru Glatzovou, Lenku Vidovičovou, Tomáše Matějovského, Petra Poledníka a Štěpána Holuba.

Němec, Glatzová i Matějovský patří k menšině zástupců velkých advokátních kanceláří ve vedení komory. „Existuje střet mezi starou a novou advokacií, tedy mezi malými kancelářemi a samostatnými advokáty a velkými právními firmami. Ty postupně tlačí na změny, berou advokacii více jako byznys. Střet nakonec vyhrají velké kanceláře, ale ještě chvíli to potrvá,“ říká jeden advokát.

Kdo by měl být nástupcem Martina Vychopně v čele České advokátní komory?

V anketě odpovídalo 52 právníků, nejčastěji byli zmíněni:

Robert Němec

advokát z Prahy z významné kanceláře PRK Partners, aktuálně je místopředsedou představenstva ČAK

Vladimír Jirousek

advokát z Ostravy, byl předsedou ČAK v letech 2004 až 2009, nyní uvažuje o návratu

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!