3. února 2017 19:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bradáčová i Kovářová se staly Právníky roku

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze. | foto: MAFRA

PRAHA Odborné ocenění Právník roku letos získaly pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Do síně slávy vstoupila dlouholetá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. V kategorii bezplatných právních služeb uspěl advokát Viktor Rossmann.

Ten pomáhá seniorům odstupovat od smluv uzavřených při předváděcích akcích. Výsledky soutěže sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

V tradičním klání se může prosadit právník, kterého za jeho mimořádné úspěchy v oboru nominuje odborná veřejnost na webu soutěže. Vítěze následně vybírá porota složená z předsedů a prezidentů jednotlivých právnických komor a ministra spravedlnosti.

V osmi základních kategoriích letos uspělo pět mužů a tři ženy. Za trestní právo si skleněnou sošku patrona právníků svatého Yva převzala Bradáčová, která v minulosti vedla Unii státních zástupců a která stojí od roku 2012 v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze. Organizátoři soutěže uvedli, že se „výrazně zasloužila nejen o popularizaci profese, ale důsledným trváním na vysokých etických standardech i o její prestiž“.

Kategorii občanského práva ovládl předseda senátu pražského městského soudu Ladislav Muzikář, který je uznávaným expertem v oblasti dědického práva a katastru nemovitostí. V oboru ústavního práva a lidských práv zvítězil vysokoškolský pedagog David Kosař, jenž se dlouhodobě věnuje otázkám migrace a mezinárodní ochrany.

V dalších pěti kategoriích bodovali advokáti: ve finančním právu uspěla Monika Novotná, v pracovním Ladislav Jouza, v právu duševního vlastnictví Tomáš Dobřichovský, v právu rodinném exministryně Kovářová. U ní pořadatelé soutěže zmínili, že „je pověstná svou - pro druhé mnohdy zcela zničující - energií a pracovním elánem“. Mimo jiné stála u zrodu odborného časopisu Rodinné listy.

Cenu za celoživotní přínos získala Brožová

Advokát Rossmann opanoval kategorii „pro bono“ za to, že loni bezplatně a úspěšně zastupoval třicítku klientů narozených v letech 1925 - 1937. Od jejich smluv s organizátory předváděcích akcí, pro něž se vžilo označení šmejdi, odstupoval s tím, že jsou neplatné pro zjevný rozpor s dobrými mravy. Zasloužil se tak o precedentní rozhodnutí soudu, které pomůže v mnoha dalších podobných kauzách.

Za celoživotní přínos českému právu a „zásadní a neocenitelné zásluhy na poli nezávislosti soudní moci“ porota ocenila Brožovou, která stála od roku 2002 až do svého odchodu na odpočinek v roce 2015 v čele Nejvyššího soudu. Předtím působila řadu let jako ústavní soudkyně.

Zvláštní cenu za přínos české justici získala bývalá předsedkyně a místopředsedkyně středočeského krajského soudu Ivana Švehlová, specialistka na občanské právo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!