Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bradáčová i Kovářová se staly Právníky roku

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze. | foto: MAFRA

PRAHA Odborné ocenění Právník roku letos získaly pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Do síně slávy vstoupila dlouholetá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. V kategorii bezplatných právních služeb uspěl advokát Viktor Rossmann.

Ten pomáhá seniorům odstupovat od smluv uzavřených při předváděcích akcích. Výsledky soutěže sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

V tradičním klání se může prosadit právník, kterého za jeho mimořádné úspěchy v oboru nominuje odborná veřejnost na webu soutěže. Vítěze následně vybírá porota složená z předsedů a prezidentů jednotlivých právnických komor a ministra spravedlnosti.

V osmi základních kategoriích letos uspělo pět mužů a tři ženy. Za trestní právo si skleněnou sošku patrona právníků svatého Yva převzala Bradáčová, která v minulosti vedla Unii státních zástupců a která stojí od roku 2012 v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze. Organizátoři soutěže uvedli, že se „výrazně zasloužila nejen o popularizaci profese, ale důsledným trváním na vysokých etických standardech i o její prestiž“.

Kategorii občanského práva ovládl předseda senátu pražského městského soudu Ladislav Muzikář, který je uznávaným expertem v oblasti dědického práva a katastru nemovitostí. V oboru ústavního práva a lidských práv zvítězil vysokoškolský pedagog David Kosař, jenž se dlouhodobě věnuje otázkám migrace a mezinárodní ochrany.

V dalších pěti kategoriích bodovali advokáti: ve finančním právu uspěla Monika Novotná, v pracovním Ladislav Jouza, v právu duševního vlastnictví Tomáš Dobřichovský, v právu rodinném exministryně Kovářová. U ní pořadatelé soutěže zmínili, že „je pověstná svou - pro druhé mnohdy zcela zničující - energií a pracovním elánem“. Mimo jiné stála u zrodu odborného časopisu Rodinné listy.

Cenu za celoživotní přínos získala Brožová

Advokát Rossmann opanoval kategorii „pro bono“ za to, že loni bezplatně a úspěšně zastupoval třicítku klientů narozených v letech 1925 - 1937. Od jejich smluv s organizátory předváděcích akcí, pro něž se vžilo označení šmejdi, odstupoval s tím, že jsou neplatné pro zjevný rozpor s dobrými mravy. Zasloužil se tak o precedentní rozhodnutí soudu, které pomůže v mnoha dalších podobných kauzách.

Za celoživotní přínos českému právu a „zásadní a neocenitelné zásluhy na poli nezávislosti soudní moci“ porota ocenila Brožovou, která stála od roku 2002 až do svého odchodu na odpočinek v roce 2015 v čele Nejvyššího soudu. Předtím působila řadu let jako ústavní soudkyně.

Zvláštní cenu za přínos české justici získala bývalá předsedkyně a místopředsedkyně středočeského krajského soudu Ivana Švehlová, specialistka na občanské právo.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!