Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Britské reality v nejistotě. Neví se, co by udělal brexit.

Evropa

  15:26
Nejistota. To je nejčastější výraz analytiků a makléřů, kteří popisují, jak realitní trh ovlivňuje – a v budoucnu dále ještě ovlivňovat bude – referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Přestože hlasování ještě ani neproběhlo, britský i evropský trh už přesto stihlo negativně zasáhnout.

Vlajka Velké Británie a Evropské unie na Gibraltaru foto: Reuters

Co se stane, pokud se 23. června většina Britů vysloví pro vystoupení z Unie, tedy pro brexit? Na to je spousta různých názorů, v jednom se ale shodují: prodlouží panující období nejistoty. „V současné době nevíme, jestli Británie Unii opustí, či nikoliv. Tato nejistota pro investory představuje problém,“ říká Chris Sheils, šéf investičních nemovitostí v mezinárodní poradenské společnosti CBRE, a dodává: „Pokud se Britové vysloví pro brexit, vyjednávání o podmínkách vystoupení z Unie mohou trvat roky. Bude to dlouhodobá záležitost.“ Kvůli nejistému výsledku britského referenda někteří investoři a nájemci prozatím odkládají svá zásadní rozhodnutí. A následky jsou už teď citelné: podle analytické společnosti Real Capital Analytics (RCA) se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl objem investic do evropských komerčních realit o čtyřicet procent.

V Británii pak byl pokles ještě markantnější, dosáhl 43 procent. Největší propad ale zasáhl Londýn: donedávna nejatraktivnější evropská metropole pro realitní investory se propadla o 47 procent. Analytici tvrdí, že jedním z důvodů snížení investic je právě nejistota spojená s britským referendem.

Investoři zvažují Německo a Francii

Lze očekávat, že pokles objemu investic do britských realit se bude dál prohlubovat. Poradenská společnost KPMG provedla průzkum mezi 25 globálními realitními investory, kteří spravují aktiva ve svých portfoliích v hodnotě 400 miliard dolarů.

Optimistické hlasy tvrdí, že ve středním a dlouhém horizontu se většina zahraničních investorů na britský trh vrátí.

Dvě třetiny dotázaných uvedly, že v případě brexitu omezí nákup britských nemovitostí, a to do doby, než budou nastaveny nové podmínky vztahu mezi Británií a Unií. Jako alternativní destinace, kam by směřovaly peníze, uváděli investoři podle KPMG nejčastěji Německo, na druhém místě pak Francii. S velkým odstupem následovaly skandinávské země a Itálie. Žádnou další zemi oslovení investoři nezmínili.

Optimistické hlasy tvrdí, že ve středním a dlouhém horizontu se většina zahraničních investorů na britský trh vrátí. To ostatně potvrzují i výsledky průzkumu KPMG. Pouze jedna třetina z dotázaných uvedla, že v případě brexitu by do Británie směřovala v dlouhodobém horizontu menší objem peněz, než je tomu nyní.

Existují ale i mnohem pesimističtější pohledy. Podle nich může být vážně poškozena pověst Británie jako bezpečného útočiště pro investory.

Setrvání v EU může nastartovat britský byznys

Chris Sheils z CBRE poukazuje na další okolnost, která má na obchodování s britskými realitami vliv: kurz libry. „Libra klesá od doby, co bylo oznámeno, že se bude konat referendum. To může přitáhnout zahraniční investory, kteří disponují dolary nebo eury. Na druhou stranu, pokud tito investoři již nemovitosti vlastní, mohou jejich výnosy a hodnota aktiva v cizí měně kvůli slabší libře klesat,“ tvrdí Scheils. Pokud bude libra i po zveřejnění výsledku referenda nadále oslabovat, britské reality mohou být pro některé investory ještě atraktivnější. K hlasitým odpůrcům brexitu patří také Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten varoval, že odchod z Unie může vést k propadu akciových trhů a může znamenat prudký pokles cen nemovitostí. „Na možném odchodu Velké Británie z Unie jsme nenašli nic kladného,“ zdůraznila šéfka MMF Christine Lagardeová.

Podle blogu mezinárodní poradenské společnosti Cushman & Wakefield, který se věnuje dopadu brexitu, může kladný výsledek referenda přinést do britského byznysu oživení. „Hlas ano může odstartovat zhodnocení libry, uvolnit odsouvané výdaje a odrazit trh s nemovitostmi,“ píše se v článku The Brexit Hokey Cokey.

Britské ne setrvání v EU by mohlo poškodit důvěru v Unii jako takovou a mohlo by k podobným úvahám povzbudit i další země.

Makléři ale varují, že všechno může být ještě jinak. Britské ne setrvání v EU by totiž mohlo vážně poškodit důvěru v Unii jako takovou a mohlo by k podobným úvahám povzbudit i další země.

Realitní makléři i analytici disponují množstvím studií, co se stane s britským realitním trhem v případě, že Británie opustí Evropskou unii. Dopodrobna situaci ale rozebírat nikdo příliš nechce, všichni zdůrazňují, že vše jsou jen prognózy – a že od rozhodování jsou tu politici.

„Jsme přesvědčeni, že Britové v Unii zůstanou. Podívejte se na kurzy sázkových kanceláří,“ připomíná další ukazatel očekávání od brexitu nejmenovaný analytik pracující pro českou pobočku britské poradenské společnosti. Podle Betfair, největší sázkové kanceláře na světě, vzrostly nyní šance na setrvání Velké Británie v Evropské unii na 73 procent.