Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Bude miliardář Savov vydán české justici? Bitva je na začátku

  14:11
Stíhaný podnikatel František Savov má být vydán z Británie do Česka. Miliardář obviněný z krácení daní a legalizace výnosů z trestné činnosti přebývá v Londýně už delší dobu. U soudu tvrdil, že jeho vyšetřování je politicky motivované, ale neuspěl. Soud jeho argumenty odmítl a vyjádřil důvěru v českou justici.

František Savov je v Česku stíhán jako uprchlý. foto: ČTK

Samotné vydání Savova ovšem nelze v blízké době očekávat. Jeho advokáti podle informací LN počítají s tím, že proces může trvat i několik let. Savovův mluvčí v reakci na rozsudek potvrdil, že se miliardář hodlá odvolat.

Podstatnou částí miliardářovy obhajoby měla být teze, že se stal obětí politického procesu

„Právní zástupci pana Františka Savova podají odvolání. Verdikt považujeme pouze za dílčí. Navíc, toto extradiční řízení je první bitvou v dlouhé válce,“ uvedl miliardářův mediální zástupce Jan Hrubeš. „Procesně zásadnější řízení před soudy ve Spojeném království i před Evropským soudem teprve začnou,“ naznačuje Hrubeš, že Savovovi advokáti potáhnou zřejmě případ do vyšších instancí.

Podstatnou částí miliardářovy obhajoby měla být teze, že se stal obětí politického procesu. Za jeho hybatele označil údajně vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Během řízení předložil dokonce přepis jejich vzájemné komunikace prostřednictvím SMS zpráv, v nichž měl Babiš prohlásit, že Savova zničí.

Že je vyšetřování firem napojených na Františka Savova dílem Andreje Babiše, zmiňovali zástupci uprchlého podnikatele už dříve, a to v komunikaci s médii.

Savov kontra Babiš

„První velké rozpory s Andrejem Babišem začaly v létě 2010,“ uvedl v minulosti dřívější mediální zástupce Savova Michal Donath. Následovaly policejní razie u výrobce železničních vagonů Legios, spojovaného se Savovem. Vyšetřování možných daňových úniků v této firmě probíhá dodnes. Babiš už dříve tuto konstrukci označil za nesmysl. Což si zjevně myslí i londýnský soud. Savovovu stížnost proti trestnímu stíhání počátkem letošního roku zamítl také český Ústavní soud.

Jak LN nedávno informovaly, miliardářův tým advokátů řídil v obhajobě přední britský expert na lidskoprávní problematiku Roger Gherson. Ten v minulosti zastupoval například ukrajinského oligarchu Dmytra Firtaše v kauze jeho vydání z Rakouska do USA. Za sebou má i práci pro známého „Putinova vězně“ Michaila Chodorkovského nebo ruského oligarchu Borise Berezovského.

František Savov v Česku oficiálně vlastní vydavatelský dům Mladá fronta (nemá nic společného s deníkem Mladá fronta DNES a jejím vydavatelem Mafra – pozn. red.), jeho reálná aktiva ale podle řady zdrojů sahají mnohem dál. Několikrát se objevily informace o jeho propojení s vagonkou Legios (dnes Heavy Machinery Services), s právnickou kanceláří Garris Legal nebo se spořitelním družstvem Artesa. Savov však ve většině případů své vlastnictví popírá.

Neúspěšná razie

Pokyny k tomu, aby přes síť firem byly falešnými fakturami vysávány stamiliony, měl podle policejního obvinění vydávat sám Savov

Poprvé se veřejnost o vyšetřování Františka Savova dozvěděla na podzim roku 2013. V rámci operace Octavian vtrhli detektivové do několika firem, které mají být se jménem miliardáře spojeny, zabavili řadu dokumentů a zatkli asi desítku lidí. Akce však nebyla příliš úspěšná. Miliardář už v tu dobu pobýval v Londýně, odkud dodnes pomocí Skypu (není prý údajně sledovatelný odposlechy) řídí svůj byznys. Navíc byly Savovovy firmy dopředu upozorněny, že razie přijde.

Nakonec však policie přišla s obviněním z daňových úniků a z praní špinavých peněz. Pokyny k tomu, aby přes síť firem byly falešnými fakturami vysávány stamiliony, měl podle policejního obvinění vydávat sám Savov. Ten v minulosti všechna obvinění rezolutně popřel. Pro Český rozhlas se vyjádřil v tom smyslu, že za takové „drobné“ by mu páchání trestné činnosti nestálo.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!