Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Čunek: V H-Systemu lidé utopili úspory a často i zdraví

  9:58
O H-Systemu se mluví a píše v poslední době hodně. Přesto se většina lidí v kauze příliš neorientuje. Zúčastnění jsou plni emocí a právníci vnášejí do věci víc mlhy než světla. Senátor Jiří Čunek je přesvědčen, že válka mezi okradenými posloužila konkurzní mafii a na konkurzu vydělali ti, kdo majetek kupovali za babku od správců.

Klienti H-Systemu se v úterý večer sešli, aby probrali další postup. foto:  František Vlček, MAFRA

Válka chudáků proti chudákům. Tak popisuje kauzu H-System senátor Jiří Čunek, který se případu dlouhodobě věnuje.

LIDOVÉ NOVINY: Jak jste se dostal ke kauze H-System?

ČUNEK: Někdy v roce 2013 se na mě jako na předsedu senátního výboru pro lidská práva obrátili okradení klienti z družstva Svatopluk, abych jim pomohl, protože mají dojem, že v České republice nefunguje právo. Konkurz H-Systemu se vleče, hledají se falešní viníci a přitom peníze utíkají, kudy nemají. Do Senátu dorazil ale také dopis z vězení, který napsal zosnovatel celé kauzy Petr Smetka. Ten mne zaujal tím, že přiznával vinu, což nebývá u odsouzených úplně zvykem.

LIDOVÉ NOVINY: Navštívil jste ho?

ČUNEK: Ano, už jsem byl ve spojení s klienty a zajímalo mě, jak vidí věc on.

LIDOVÉ NOVINY: Proč vám psal, když uznával svou vinu?

ČUNEK: Byl přesvědčen, že správci okrádají klienty a navyšují dluh, který on bude muset splácet.

LIDOVÉ NOVINY: Udělejme si napřed jasno. Pokud vím, klientů H-Systemu bylo přibližně tisíc. Z toho jich většina, tedy něco kolem šesti set, vstoupila do družstva Svatopluk. Z nich asi dvě stě lidí mělo domy rozestavěné, zbytek ne. Ti prostě jenom doufali, že s družstvem bude vymáhání pohledávek snazší než jednotlivě. Pak tu byla ale část lidí, kteří vstoupili do družstva Maják…

My jsme počítali, že kdyby se majetek z konkurzní podstaty prodával správně, utržila by se za něj miliarda tři sta tisíc a poškození klienti by byli uspokojeni. Správci ale získali jen kolem 300 milionů, takže zůstaly obrovské dluhy a spousta nešťastných lidí.

ČUNEK: Ano. Zbývá něco kolem čtyř set lidí. Část z nich to vzdala a nechala věci plynout, část, asi šedesát lidí, se sdružilo do družstva Maják. Ty pak zastupovala, a dále zastupuje, advokátka Hana Marvanová.

LIDOVÉ NOVINY: Byl ve společnosti ještě další majetek vedle toho, který měla, aspoň z morálního hlediska, získat ta tisícovka okradených klientů, co toužili bydlet?

ČUNEK: Byl, a ne malý. My jsme počítali, že kdyby se majetek z konkurzní podstaty prodával správně, utržila by se za něj miliarda tři sta tisíc a poškození klienti by byli uspokojeni. Správci ale získali jen kolem 300 milionů, takže zůstaly obrovské dluhy a spousta nešťastných lidí.

LIDOVÉ NOVINY: Vaše trestní oznámení v té věci ale smetla se stolu sama policie.

ČUNEK: Ano, policie konstatovala, že prodeje nebyly v rozporu se zákonem. Já jsem však přesvědčen, že byly. Správci konkurzní podstaty nepostupovali jako správní hospodáři.

LIDOVÉ NOVINY: Takže majetek je rozkradený v souladu s platným zákonem…

ČUNEK: Rozumějte: Správci museli prodej zveřejnit, což plnili, ale třeba jen maličkým inzerátem v nějakých místních novinách. Zásadně nepořádali dražby, jejichž prostřednictvím by byli získali násobek, někdy desetinásobek té ceny, kterou inkasovali. Přitom když chtěli poškození klienti H-Systemu sdružení v družstvu Svatopluk svého času odkoupit alespoň parcely pod svými už zaplacenými, avšak nedostavěnými domy, měli s tím – ti klienti – potíže.

LIDOVÉ NOVINY: Mluví se o pokusu, který zmařilo družstvo Maják. Jak vlastně?

Mimochodem, dva chudáci z vedení družstva Svatopluk byli svého času dokonce ve vazbě a dostali pak podmíněné tresty. Přitom nic neukradli, jen bojovali za lidi, kteří se dostali do zoufalé situace, nechtěli se pasivně vzdát naděje na už zaplacené bydlení a rozhodli se dostavět domy sami. Možná jen bojovali příliš urputně.

ČUNEK: Prostě tím, že namísto deseti a půl milionu, které nabídlo družstvo Svatopluk, nabídla paní Marvanová, jež zastupovala klienty Majáku, patnáct milionů. Ty peníze ovšem Maják nezaplatil, ostatně ani je nejspíš neměl. Podle dokladů, které jsem viděl, šlo jen o to, celý proces zablokovat. Kdyby to byla paní Marvanová neudělala, nemuseli by se dneska lidi v Horoměřicích třást o střechu nad hlavou.

LIDOVÉ NOVINY: Takže bratrovražedná válka?

ČUNEK: Ano, válka chudáků proti chudákům. Mimochodem, dva chudáci z vedení družstva Svatopluk byli svého času dokonce ve vazbě a dostali pak podmíněné tresty. Přitom nic neukradli, jen bojovali za lidi, kteří se dostali do zoufalé situace, nechtěli se pasivně vzdát naděje na už zaplacené bydlení a rozhodli se dostavět domy sami. Možná jen bojovali příliš urputně.

LIDOVÉ NOVINY: Lze pochopit, že paní Marvanová bojovala zase za ty, kteří neměli co dostavovat a chtěli dostat zpátky peníze. Ona taky říká, že nerozhodovala. Nebyla členem věřitelského výboru.

ČUNEK: Paní Marvanová nebyla členkou věřitelského výboru. Členkou věřitelského výboru byla její klientka a ona tam občas docházela místo ní. Údajně nehlasovala, ale vliv tam měla. Já paní Marvanové vyčítám, že namísto toho, aby se pokusila zabránit odtékání stamilionů z nesmyslných prodejů, soustředila se na ztěžování života jiným postiženým, kteří utopili v H-Systemu úspory a často i zdraví. Přitom některé věci bily do očí. Například v Praze Libni byl pozemek H-Systemu, který se nacházel uprostřed pozemků patřících Akademii věd. Ten se taky prodával na základě inzerátu. Koupila ho nějaká firma za 1,5 milionu, druhý den po koupi si nechala udělat nový posudek na 4,5 milionu, za tuto cenu prodala pozemek další firmě a ta ho potom zobchodovala s Akademií věd výměnou za pozemky v hodnotě 9,5 milionu korun. Snad je zřejmé, že zrovna tento prodej měl proběhnout přímo mezi Akademií věd a správci H-Systemu. Pak by nebyli okradeni ani klienti, ani Akademie. Proč neproběhl?

LIDOVÉ NOVINY: Takže vy tvrdíte, že výdělek z majetku H-Systemu byl, jen ho jaksi nerealizovali správci konkurzní podstaty, nýbrž někdo jiný…

Další hrůzný případ, který mají správci H-Systemu na svědomí, je případ pana Sýkory. Ten dal dohromady peníze celé široké rodiny a jako člen družstva Svatopluk už jednou zaplacený dům, jenž spadl do konkurzní podstaty, dostavěl. Dohromady ho to prý všechno stálo skoro sedm milionů. Když už rodina bydlela, žádal správce Monsport za to, co do stavby vložil původně H-System, 2 200 000. Pan Sýkora řekl, že si to za tu cenu vykupovat nebude, protože měl dohodu s původním správcem na polovinu. Správce dal tedy inzerát a ten dům si za milion a půl, opakuji za milion a půl, koupila nějaká firma.

ČUNEK: Vydělali na něm až ti, kdo ho za babku kupovali od správců. Ti, kdo vědoucně reagovali na nenápadné inzeráty. Další hrůzný případ, který mají správci H-Systemu na svědomí, je případ pana Sýkory. Ten dal dohromady peníze celé široké rodiny a jako člen družstva Svatopluk už jednou zaplacený dům, jenž spadl do konkurzní podstaty, dostavěl. Dohromady ho to prý všechno stálo skoro sedm milionů. Když už rodina bydlela, žádal správce Monsport za to, co do stavby vložil původně H-System, 2 200 000. Pan Sýkora řekl, že si to za tu cenu vykupovat nebude, protože měl dohodu s původním správcem na polovinu. Správce dal tedy inzerát a ten dům si za milion a půl, opakuji za milion a půl, koupila nějaká firma. Pan Sýkora tuhle nabídku vůbec nedostal. Nastoupili exekutoři, rodinu Sýkorovu vystěhovali na ulici a kupující firma dům přibližně po roce prodala za 5 700 000 Kč. To vše se dělo pod taktovkou správce konkurzní podstaty někdejšího komunistického prokurátora Monsporta.

LIDOVÉ NOVINY: Neobáváte se, že vás budou někteří z těch lidí, které jmenujete, třeba žalovat? Pan Monsport už avizoval, že na vás podá trestní oznámení.

ČUNEK: Neobávám, protože to všechno je pravda. Jsem velmi rád, že moje výroky policie ověří a bude se přitom zabývat prodejem pozemků.

LIDOVÉ NOVINY: Pokud vím, správce konkurzní podstaty musí nějak spolupracovat s věřitelským výborem. Ale zástupci družstva Svatopluk, tedy toho družstva, které zastupuje většinu okradených klientů, v něm prý nebyli zastoupeni. Tušíte proč?

ČUNEK: Já myslím, že nebyli připuštěni právě proto, že poukazovali na podivné prodeje.

LIDOVÉ NOVINY: Ve věřitelském výboru má hlavní slovo největší věřitel. Tím je, nemýlím-li se, firma, která odkoupila od Konsolidační agentury pohledávku Komerční banky. Copak ta neměla zájem na výhodných odprodejích?

ČUNEK: Hlavní věřitel je firma Gomanold se sídlem na Kypru, která tu pohledávku koupila za 70 milionů a už získala 142, takže vydělala bohatě. Cokoliv, co se vymůže od horoměřických rodin momentálně ve výpovědi, půjde skoro ze tří čtvrtin zase hlavně jí, na klienty H-Systemu zbudou jen drobky. Jaké jsou vztahy mezi největším věřitelem a správcem Monsportem, nevím. Nevím taky, proč tento věřitel dovolil prodávat majetek tak, jak jsem to popsal.

LIDOVÉ NOVINY: A ví se, kdo kupoval na základě těch inzerátů? Byly to různé subjekty, nebo se dá vysledovat nejčastější kupec?

Smetka utopil peníze klientů ve velkých nákupech. To byl také důvod, proč byl ve vězení a odseděl si těch plných dvanáct let, což je v České republice naprosto mimořádné. Jak jsem zjistil na ministerstvu spravedlnosti, od roku 1990 žádný zločinec odsouzený na 12 let za ekonomické trestné činy si trest neodseděl celý.

ČUNEK: To jsme nezjišťovali. Nás nejvíc zajímalo, za kolik správce prodal a noví kupci přeprodávali. Tyto údaje se daly zjistit na katastru nemovitostí.

LIDOVÉ NOVINY: Aby nám z toho příběhu nezmizel původce celé kauzy H-System, tedy Petr Smetka. Mohli bychom připomenout, že podivnosti začaly u něj.

ČUNEK: Jistě. On utopil peníze klientů ve velkých nákupech. To byl také důvod, proč byl ve vězení a odseděl si těch plných dvanáct let, což je v České republice naprosto mimořádné. Jak jsem zjistil na ministerstvu spravedlnosti, od roku 1990 žádný zločinec odsouzený na 12 let za ekonomické trestné činy si trest neodseděl celý. V daném případě s předčasným propuštěním nesouhlasila hlavně paní Marvanová.

LIDOVÉ NOVINY: Neptal jste se Smetky, jak to bylo s těmi pravidelnými platbami například pro Miroslava Šloufa (jeden z bývalých nejbližších spolupracovníků Miloše Zemana – pozn.red)?

ČUNEK: Ptal. A on odpověděl, že v té době prostě nešlo bez politického krytí udělat vůbec nic. Přízeň politiků byla potřeba jak při získávání úvěru, tak při projednávání změn územních plánů.

LIDOVÉ NOVINY: Myslíte si, že by se celá kauza byla odvíjela jinak, kdyby konkurzním správcem nebyl pan Monsport?

ČUNEK: Jednoznačně. Původní správce, pan Kudláček, který je teď soudcem jednoho krajského soudu, postupoval lidsky a podle mého i efektivněji. Byl odvolán soudem, pak se odvolal a vyhrál to, ale na věci to už nic nezměnilo. Podle mě byla celá záležitost účelová. Kudláčkovi bylo vyčítáno, že postupuje pomalu a že pomáhá klientům. Ta pomalost je k smíchu, když dneska víme, že jeho nástupce dělá konkurz dvacet let. A pokud jde o vstřícnost ke klientům, pan Kudláček si zřejmě uvědomoval, že z rozestavěných objektů zůstanou rozvaliny a jejich hodnota půjde jenom dolů.

LIDOVÉ NOVINY: Výsledek je smutný. Zatímco ubozí klienti se perou, kdosi se směje. Pořád ale nevíme, kdo to je. Nebo vy víte?

Podle mne to není Smetka, který má splácet obří dluh, jaký stejně za celý život nesplatí. Obávám se, že úplnou pravdu se už nedozvíme, ale investigativní novinářka paní Slonková ze Seznamu řekla, že pan Monsport má v Panama Papers 60 milionů dolarů. On tvrdí, že nejsou jeho, že kohosi zastupuje.

ČUNEK: Podle mne to není Smetka, který má splácet obří dluh, jaký stejně za celý život nesplatí. Obávám se, že úplnou pravdu se už nedozvíme, ale investigativní novinářka paní Slonková ze Seznamu řekla, že pan Monsport má v Panama Papers 60 milionů dolarů. On tvrdí, že nejsou jeho, že kohosi zastupuje. Ale když si rekapituluji, jak se věci děly, jak vyhazují Sýkorovu rodinu z domu a prodávají ho firmě, jež o vánočních svátcích jede za soudkyní na místo její rekreace a ona tam ten prodej promptně podepíše, když vidím, jak rychle zapisoval i tyhle transakce na katastru, napadá mě jen slovo „mafie“. Jedno vím: Kdyby se klienti H-Systemu nerozdělili a kdyby paní Marvanová nebojovala proti nepravému nepříteli, kdyby se pozornost napřela k podivným prodejům, klienti by možná bydleli všichni. A možná že by ještě něco zbylo.

LIDOVÉ NOVINY: Máte pocit, že vy osobně jste okradeným klientům H-Systemu nějak pomohl?

ČUNEK: Myslím, že ano. Zejména ti většinoví v družstvu Svatopluk byli svého času hodně deprimovaní, protože to vypadalo, že ve vězení skončí všichni, kdo chtějí za svoje peníze svoje domy. Potřebovali povzbuzení, podporu a právní pomoc.

LIDOVÉ NOVINY: Teď se tu a tam objevují zmínky, že za všechno si může družstvo Svatopluk samo, že všichni družstevníci nedostali od vedení, co měli a podobně.

ČUNEK: To je podle mého cílená manipulace veřejného mínění. Není přece nic jednoduššího, než aby družstevníci vyřešili tyto věci na řádné schůzi. Znám jich mnoho desítek, žádný takový problém jsem nezaznamenal. Určitě bych nepodporoval jakoukoli organizaci, která okrádá své členy.

LIDOVÉ NOVINY: Míníte se v kauze angažovat dál?

ČUNEK: Samozřejmě. Jde především o to, abychom v České republice nastavili spravedlivý systém insolvenčních řízení a pozavírali konkurzní mafie...

Jiří Čunek (59)

Je členem KDU-ČSL.

Od ledna 2007 do ledna 2009 (s pětiměsíční pauzou) byl místopředsedou druhé vlády Mirka Topolánka a ministrem pro místní rozvoj. Z kabinetu odešel kvůli napětí mezi ním a tehdejším ministrem financí a stranickým kolegou Miroslavem Kalouskem.

Úspěšný je obzvlášť v komunální politice, mezi roky 1998 až 2007 byl starostou Vsetína, na tento post se pak vrátil v roce 2014. Z funkce odešel loni, aby se mohl naplno věnovat nové funkci hejtmana Zlínského kraje.

Od roku 2006 je současně senátorem za Vsetín, letos bude post obhajovat.

V letech 2006 až 2009 byl předsedou KDU-ČSL.

Dlouhodobě se věnuje kauze H-System poté, co se na něj obrátili klienti zkrachovalé společnosti sdružující se v družstvu Svatopluk.

 Článek byl uveřejněn v Lidových novinách dne 20. srpna 2018.