Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

ČVUT hledá viníky rozkrádání menz a kolejí

  15:50
Předražené nákupy, pletichy při výběrových řízeních, nevypověditelná smlouva. Takové jsou závěry auditu, který ukazuje, že se v letech 2007 až 2011 na kolejích a menzách ČVUT „nepraly“ jen lůžkoviny. Podle zjištění ČESKÉ POZICE případ stále prošetřuje policie. Univerzita podala na neznámého pachatele trestní oznámení a zvažuje žaloby o náhradu škody.

Co se skrývalo za dveřmi Správy účelových zařízení ČVUT? Celkem 107stránková analýza odhaluje, že to nebylo nic moc pěkného: desítky pochybení z let 2007 až 2011. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Jde o desítky milionů korun, jež ze Správy účelových zařízení ČVUT odtekly za šestiletého ředitelování Zdeňka Zmrzlíka, jenž je spojován i s kauzou nedostavěného hospicu pro umírající děti ve Vraňanech. Tam se utopilo třicet milionů. V roce 2012 mu dalo ČVUT výpověď, ale Zmrzlík se soudil o její neplatnost.

„Žalobu v první instanci prohrál. Nevím, jak to pokračuje,“ řekl ČESKÉ POZICI někdejší rektor Václav Havlíček, za jehož mandátu došlo ve správě kolejí k desítkám porušení zákona, jak ukázal audit Ernst & Young.

„Byl jsem vždy pro to, aby se vůči bývalému řediteli Zmrzlíkovi postupovalo razantně. Dali jsme mu výpověď a podali také tři trestní oznámení. Táhnou se a vlečou, dokonce jedno se přesunulo z Prahy do Středočeského kraje a zpět do Prahy, mezitím se k němu ztratila dokumentace,“ říká současný rektor ČVUT Petr Konvalinka. „Třikrát se změnil i vyšetřovatel případu,“ dodává nový šéf nejvýznamnější české techniky.

Exředitel se k žalobě ani trestním oznámením nechce nijak vyjadřovat. „O tom se s vámi vůbec nebudu bavit. Nashledanou,“ ukončil Zmrzlík telefonní hovor.

Kontrola utracené půl miliardy

O kvalitě ubytování na kolejích ČVUT, třeba na pražském Strahově, se říkávalo leccos. V lednu 2013 se však potvrdilo, že za viditelné problémy mohly potíže hlubší – podivné hospodaření Správy účelových zařízení (SÚZ). Kvestor Jan Gazda si totiž nechal vypracovat 107stránkový audit od společnosti Ernst & Young, v němž se píše o vyplácení více než půlmilionových částek bez smlouvy nebo o nevýhodných kontraktech.

Zvláště bizarní je případ „spolupráce“ s Prádelnou Fišer. Správa kolejí si zakoupila ložní prádlo, jež pak odprodala, aby si povlečení každoročně pronajímala. Za tři miliony. A do roku 2015 vlastně nevypověditelně, poněvadž jinak hrozí sankce. Už prvotní nákup za pět milionů proběhl bez výběrového řízení. Audit, jímž ČESKÁ POZICE disponuje, zmiňuje i nevýhodný outsourcing úklidových či vrátenských služeb a zakázek na stavební práce.

Kontroly byly auditory hodnoceny jako „slabé“ a „náchylné podvodnému jednání“, čehož výsledkem je řada pochybení

Pozoruhodná je právě pasáž věnovaná výběrovým řízením. „Materiál v mnoha případech konstatuje porušení zákonů a předpisů, jež poměrně decentně popisuje jako ,nesoulady s legislativou‘. Rozpory nachází ve fakturách, podpisech nepodobných vzoru i v odlišných účtech,“ uvedla již loni v březnu ČESKÁ POZICE, která na „tunelování“ ČVUT upozornila.

Kontrolní vzorek čítal 32 dodavatelsko-odběratelských vztahů a 54 nákupních transakcí, jimiž za uvedené období prošlo 539 935 870 korun. To představuje jen třetinu z celkového objemu nákupů za celé uvedené období. Kontroly byly auditory hodnoceny jako „slabé“ a „náchylné podvodnému jednání“, čehož výsledkem je řada pochybení. Například nesoulad se zákonem o veřejných zakázkách mělo 18 z 29 prověřených smluv, se zákonem o finanční kontrole vykázalo „nesoulad“ 37 z 54 proplácených faktur bez schválení.

Problému si byla univerzita vědoma už dříve. „Trestní oznámení podávalo ČVUT v lednu 2012 a směřovalo na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži,“ sdělil aktuálně kvestor Gazda.

„Kriminalisté oddělení hospodářské kriminality Obvodního ředitelství Praha 1 prověřují trestní oznámení z ledna 2012. Tato věc byla usnesením v lednu 2014 odložena. Na základě stížnosti ČVUT bylo toto usnesení Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 v březnu 2014 zrušeno. Ve věci nadále probíhá prověřování,“ potvrdil ČESKÉ POZICI policejní mluvčí Tomáš Hulan. Vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení nelze sdělovat více.

Podle našich informací bylo přímo proti exřediteli Zmrzlíkovi podáno i další trestní oznámení, nikoliv však ČVUT v Praze. I to je patrně ve stadiu prověřování.

Poručík Zmrzlík, známá firma

Zmrzlík, bývalý voják z povolání, není v hledáčku policie či médií poprvé. V roce 2011 přinesl server Aktuálně.cz a pořad Reportéři ČT zprávy, že jeho rodina měla blízko ke stavební firmě Habak, jež na strahovských kolejích v roce 2009 rekonstruovala střechy za šest milionů. (Mimochodem: ve zmíněném auditu je kontrakt vyčíslen na 5 855 946 korun, přestože původní nabídková cena činila 1 951 982 korun; patrně šlo o trik, jak rozdělit zakázku, aby o ní nemusel rozhodovat rektor, ale přímo ředitel SÚZ).

„Dostávali jsme na jeho Zmrzlíkovu činnost anonymní stížnosti, které jsme asi podcenili,“ říká bývalý rektor Havlíček

„Dostávali jsme na jeho činnost anonymní stížnosti, které jsme asi podcenili,“ říká dnes tehdejší rektor Havlíček, jenž býval kvůli Zmrzlíkovi kárán akademickým senátem. Podle Aktuálně.cz stála rodina Zmrzlíkova i za občanským sdružením Hospic V dobré víře, které mělo pro nevyléčitelně nemocné děti zbudovat domov ve Vraňanech. Nevznikl, ač na něj šlo třicet milionů ze státní dotace a budovala jej už známá firma – zmiňovaný Habak.

Sám Zmrzlík, jenž na univerzitě pracoval v letech 2005 až 2011, pochybení odmítá a na telefonáty redakce nereaguje. Loni se ČESKÉ POZICI ke kauze kolejí ještě vyjádřil. „O žádném auditu nevím, už dva roky s nikým ze správy nemám kontakt. Nechápu, proč se hospodaření analyzuje až nyní, kdy už na škole nepůsobím. Na všechno byly faktury, pravomoci byly řádně rozděleny. Více k tomu nemám, co říci,“ vysvětlil tehdy Zmrzlík, jenž údajně míval dobré kontakty s politiky.

I proto se spekuluje, že to je důvod, proč se případy řeší tak dlouho. „Dokumentaci (k trestnímu oznámení) jsme doplňovali několikrát a řadu dokumentů jsme zasílali opakovaně. Důvodem bylo pravděpodobně přesouvání věci mezi policejními útvary,“ říká kvestor Gazda. „Jakmile bude pravomocně rozhodnuto ve věci našeho trestního oznámení, zvážíme další kroky. Pokud bude rozhodnutí o odložení potvrzeno, pravděpodobně se budeme snažit škodu vymoci v občanskoprávním sporu,“ dodává muž, který řídí univerzitní kasu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!