Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odposlechy na ČVUT: bitva o moc i peníze. ‚Je to divoká řež,‘ říkají akademici

Stavba roku 2011: ČVUT - Nová budova, Dejvice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba roku 2011: ČVUT - Nová budova, Dejvice | foto: stavbaroku.cz

Středeční zasedání akademického senátu ČVUT začínalo unyle. Ale po třech hodinách naplno vyhřezly spory, jež elitní techniku měsíce pronásledují. „Je to divoká řež.“ „Jsem konsternován, co se tu děje,“ říkali akademici.

Když totiž rektor začal vysvětlovat, proč kvapně odvolal kvestora Tomáše Pelikána (jenž zodpovídal za rozpočet 4,9 miliardy korun), situace zhoustla. A pod kotel přiložilo jméno Miroslava Elfmarka. Ten býval coby ministerský úředník spojován s podezřelými dotacemi. Loni byl nepravomocně odsouzen za daňový delikt.

Mezi senátory se teď šíří přepis údajného odposlechu, který má dosvědčovat Elfmarkův vliv na školu. „Pokládám za šílené, že se na akademické půdě lidé nahrávají. (...) Inženýr Elfmark nikdy nezasahoval do řízení,“ bránil svého někdejšího poradce rektor Petr Konvalinka. Jakožto jeho rádce skončil 28. února; podle zjištění LN však nyní působí jako projektový manažer konsorcia ČVUT, Satra a Mott MacDonald pro Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). V čem radil předtím?

„V tom, co mi (rektor) zadá, v ničem jiném. Fondy vůbec ne,“ řekl Elfmark v prosinci 2014, když LN upozornily na jeho angažmá. Včera na schůzi senátu nedorazil. Chyběl i odvolaný kvestor, jenž může stát za kompromitujícím záznamem. Mobilní telefon nezvedal.

Jeden z nahrávkou dotčených pedagogů stavební fakulty se hájil, že jeho údajné odměny za práci pro SÚRAO jsou lživé. „Jestli to tu nevyřešíme, zítra podávám trestní oznámení,“ řekl v plénu profesor. Senát posléze hlasoval o pěti verzích stanoviska, nakonec vyzval k prošetření situace.

O dění se zajímají i dva senátoři Parlamentu ČR, kteří v červenci zaslali rektorovi žádost o vysvětlení. Libor Michálek se včerejšího jednání zúčastnil. „Vnímám pana Elfmarka velmi negativně,“ sdělil LN Václav Láska, druhý z nich.

Senátoři Láska s Michálkem zaslali rektorovi 21. července dopis, v němž jej žádají – coby osobu odpovědnou za hospodaření s veřejnými prostředky – o vysvětlení.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....