Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dalík si podle exmanažera Steyru řekl o 460 milionů

  8:31

Informaci uvedl během vyšetřování podezřelých okolností kontraktu na dodávku 114 pandurů manažer označovaný jako Stephan S.

Poradce a blízký přítel premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík si údajně řekl o osmnáct milionů eur (460 mil. kč) za pokračování kontraktu firmy Steyr na nákup obrněných vozů pandur. V dnešním vydání to píší deníky Mladá fronta Dnes a Právo. Odvolávají se na výslech manažera Steyru, kterého Právo označilo jako Stephana S.. Dalík vše popírá. „Rozhodně jsem po nikom žádné peníze nepožadoval,“ tvrdí.

Zmíněný manažer vypověděl před rakouskými a českými vyšetřovateli, kteří zkoumají podezřelé okolnosti nákupu 107 pandurů za 14,4 miliardy, že klíčový požadavek padl ze strany Dalíka během schůzky 8. listopadu 2007 v Praze. Na ní se sešli kromě Dalíka a Stephana S. také bývalý první náměstek ministryně obrany Martin Barták, slovenský zbrojař Miroslav Výboh, prezident General Dynamics European Land Systems (americký vlastník Steyru) John Ulrich a bývalý americký diplomat a poradce General Dynamics Victor Jakovich.

„Krátce před koncem jednání požádal pan Barták pana Ulricha o krátký soukromý rozhovor, přičemž na mne se pan Dalík obrátil s následující věcí: On - pan Dalík - by se na uzavření původní smlouvy byl býval kauzálně podílel. Za to by mu bylo slíbeno od pana Musely (zbrojař a známý expremiéra Stanislava Grosse Pavel Musela – pozn. red.) sto milionů korun za jeho výlohy. Ty ale nedostal. Pokud my nyní máme zájem o pokračování projektu, bylo by nutné zaplatit tři krát šest milionů eur,“ řekl vyšetřovatelům na konci letošního března Stephan S..

Autor: