Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Daň z létání zostří konkurenční boj aerolinek a ostatní dopravy

Petr Kováč, výkonný ředitel investiční společnosti C Corporate Finance. foto: Foto Tomáš KristMAFRA

V Německu se hovoří o zdanění leteckého paliva i o zákazu vnitrostátních letů pro služební cesty. „Jakýkoliv administrativní zásah deformující trh je škodlivý,“ říká v rozhovoru výkonný ředitel investiční společnosti C Corporate Finance a odborník na leteckou dopravu Petr Kováč.
  10:23

Petr Kováč, výkonný ředitel investiční společnosti C Corporate Finance a odborník na leteckou dopravu, v rozhovoru mimo jiné říká: „V jednotlivých zemích už různá zdanění letecké dopravy či leteckého paliva jsou. Jde o různé palivové příplatky nebo řešení formou daně z přidané hodnoty. Země si to prosadily i bez toho politického balastu, který teď vidíme v Německu. Další zemí, která intenzivně diskutuje o možném zdanění letecké dopravy, je například Belgie.“

LIDOVÉ NOVINY: Němečtí Zelení se koncem července vyslovili pro to, aby se snaha omezovat vnitrostátní přepravu týkala i cest do sousedních zemí a že je třeba omezení prosadit také na úrovni EU.

KOVÁČ: Mezinárodní úmluva, Chicagská konvence, z roku 1944, stanoví výjimku ze zdanění u leteckého paliva. Jednotlivé státy – a teď nebudu rozebírat, zda jde o politickou propagandu, či to má hlubší význam, například dostat do státního rozpočtu další peníze –, už prosadily nebo se snaží nově prosadit různá opatření. Ale jsou to jen parciální řešení, dopadá to jen na některé dopravce a deformuje to trh. To je případ extra zdanění letecké dopravy ve Francii platné od 1. ledna 2020. Francie se snaží k této iniciativě motivovat i další státy, zatím se jí ale nepodařilo, aby se k ní někdo další připojil.

LIDOVÉ NOVINY: Takže už politici některých zemí jezdí do Bruselu a snaží se Evropskou komisi získat pro tuto myšlenku?

Jednotlivé státy prosadily nebo se snaží nově prosadit různá opatření. Ale jsou to jen parciální řešení, dopadá to jen na některé dopravce a deformuje to trh. To je případ extra zdanění letecké dopravy ve Francii platné od 1. ledna 2020.

KOVÁČ: To téma už intenzivně diskutované je. Ostatně jen tím prohlášením možná němečtí Zelení spustili kampaň. A Evropská komise se tím také zabývá a podle materiálů, které z ní unikly, hledá celoevropské řešení. Ale jak vypadají konkrétní jednání, lze v tuto chvíli obtížně odhadovat. Na jedné straně máme Zelené a na druhé francouzský prezident Emmanuel Macron „zelenou“ daň z letecké dopravy prosadil. To jsou různé úrovně, kde a jak se toto téma probírá.

LIDOVÉ NOVINY: Rýsuje se, že by Francii následovaly další země?

KOVÁČ: V jednotlivých zemích už různá zdanění letecké dopravy či leteckého paliva jsou. Jde o různé palivové příplatky nebo řešení formou daně z přidané hodnoty. Země si to prosadily i bez toho politického balastu, který teď vidíme v Německu. Další zemí, která intenzivně diskutuje o možném zdanění letecké dopravy, je například Belgie.

LIDOVÉ NOVINY: K čemu to povede?

KOVÁČ: Zostří se konkurenční boj mezi aerolinkami a ostatními způsoby dopravy. Tohle se stalo už před několika lety ve Francii, když se objevily vysokorychlostní vlaky TGV, děje se to ve Španělsku i v Německu.

LIDOVÉ NOVINY: To je ale přirozený vývoj...

Jak vypadají konkrétní jednání, lze v tuto chvíli obtížně odhadovat. Na jedné straně máme Zelené a na druhé francouzský prezident Emmanuel Macron „zelenou“ daň z letecké dopravy prosadil. To jsou různé úrovně, kde a jak se toto téma probírá.

KOVÁČ: Přesně – a jakmile do toho začneme sahat, ze strany politiků vnášet nové elementy, mnohdy bez detailní analýzy, co to může udělat, vyvolá to deformaci trhu.

LIDOVÉ NOVINY: Co by taková deformace mohla způsobit?

KOVÁČ: Nové opatření, které v lednu zavede Francie, se dotkne Air France/KLM. Oni ponesou důsledky zdražení letenek, do nichž se daň z leteckého benzinu promítne, byť to bude jen v malé míře, od nějakých 1,5 eura u vnitrostátních letů do 18 eur u byznysových letů do zámoří. Při deformaci je vždy někdo zvýhodněn a někdo poškozen.

Obecnou věcí bude, že zdanění leteckého paliva také odčerpá firmám část peněz, které mohly použít na obnovu leteckého parku. Na pořízení nových motorů s nižší spotřebou paliva, tedy s menší produkcí emisí. Spousta leteckých společností si problém s tím, že jejich letadla vytvářejí oxid uhličitý, uvědomuje. A při nákupu letenky vám řeknou, že váš let tam a tam vyprodukuje tolik a tolik CO2, a zeptají se, zda se chcete extra příplatkem podílet na odstranění této zátěže. Je to třeba příklad British Airways.

LIDOVÉ NOVINY: Zelení mají velký vliv v Evropském parlamentu; daleko větší než na své domácí politické scéně. Prosadili tak na celounijní úrovni už řadu ekologických opatření. Lze si představit, že by na evropské úrovni prosadili opatření, která by odrazovala lidi od používání letadel?

Zdanění leteckého paliva také odčerpá firmám část peněz, které mohly použít na obnovu leteckého parku. Na pořízení nových motorů s nižší spotřebou paliva, tedy s menší produkcí emisí.

KOVÁČ: V tuto chvíli si to dost dobře nedovedu představit. Nejsem odborník na německou politiku a sílu Zelených na evropské úrovni už vůbec nedokážu odhadnout. Ale doposud tady máme širší evropskou úmluvu, a tu bychom tím diskvalifikovali, takže tohle by mělo značný dopad. A v každém případě platí, že jakýkoliv administrativní zásah deformující trh je škodlivý.

LIDOVÉ NOVINY: A dovedete si představit další opatření, kterými by mohli lidé být motivováni, aby upouštěli od letecké dopravy?

KOVÁČ: Je třeba se podívat střízlivýma očima a rozlišovat motivaci lidí, kteří o tom mluví. Na jedné straně je tu francouzská vláda, jež nebyla schopná prosadit zvýšení ceny pohonných hmot obecně, a z toho poté vzniklo hnutí žlutých vest, a pak najednou udělala krok stranou a to samé, sice v menším měřítku, prosadila u leteckého paliva. Jaká je tady motivace? Získat extra peníze do státního rozpočtu. Pak je tu motivace Zelených, u nichž nejde o peníze do státní kasy, ale o prosazení jejich programu či ideologie. Motivace pak určuje způsob, jak takovou věc vyjednat, zda na národní, či unijní úrovni.

LIDOVÉ NOVINY: Co uhlíková daň? To je v Německu také dnešní velké téma...

KOVÁČ: I tady je možné spekulovat, proč a jak je prosazovaná. Je to ale na první pohled daleko komplexnější otázka než letecký benzin. A dovedu si představit, že v tomto případě se podaří najít politická podpora na nějaké plošné řešení.

LIDOVÉ NOVINY: Jak jsou na tom vlastně letecké společnosti? Jsou dostatečně silné na to, aby ustály případný odliv cestujících, na nějž cílí němečtí Zelení?

Letecká doprava má důležitý dopad na hrubý domácí produkt. Pokud půjde letecká doprava dolů, může podle všeobecně uznávaného názoru poškodit růst HDP. Odhaduje se, že letecká doprava má vliv až na půl procenta HDP, což platí globálně, v Británii stejně jako třeba v Indii.

KOVÁČ: Aerolinky až doteď zažívaly relativně dobré období. Netrápila je nějaká extrémní cena paliva a počet cestujících rostl prakticky globálně. V tuto chvíli asi zažívají mírné ochlazení po několika letech celosvětového růstu anebo je mírný pokles v souvislosti s celkovým ekonomickým oslabováním čeká. Letecká doprava má důležitý dopad na hrubý domácí produkt. Pokud půjde letecká doprava dolů, může podle všeobecně uznávaného názoru poškodit růst HDP. Odhaduje se, že letecká doprava má vliv až na půl procenta HDP, což platí globálně, v Británii stejně jako třeba v Indii.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...