Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Daniel Dvořák: Nesestřelitelný ředitel národních divadel

  16:41

Šéf Národního divadla Brno se vždy dokázal před zřizovateli nějak obhájit. Změní na tom něco trestní oznámení iniciativy Žít Brno?

Dojde Daniel „Sámsobě“ Dvořák, jak přezdívají v Národním divadle Brno (ND Brno) svému řediteli, a jeho know how na vedení příspěvkových organizací konečně „ocenění“? Mluvčí iniciativy Žít Brno Matěj Hollan dnes oznámil, že podává trestní oznámení na Daniela Dvořáka, brněnského primátora Romana Onderku (ČSSD) a jeho náměstkyni Janu Bohuňovskou (ODS) za porušení povinností při správě cizího majetku z nedbalosti.

Rozčílil ho audit, který deset měsíců prováděl v ND Brno jeho zřizovatel – brněnský magistrát. Auditorské závěry sice věcně nevyvracejí skandální Zprávu o hospodaření Národního divadla Brno, kterou v květnu minulého roku zveřejnil bývalý ekonomický náměstek divadla René Adámek, ale zároveň dávají za pravdu Dvořákovi. Konstatují, že až na nějaká pochybení formálního charakteru je všechno v nejlepším pořádku a zákon porušen nebyl.

Jen „drobná pochybení“

Matěj Hollan audit považuje za nevěrohodný: „Pouze hodnotili, zda Dvořák udělal něco v souladu se směrnicí, nebo ne, ale nijak neřešili, zda jeho jednáním bylo hospodárné nakládání s veřejnými prostředky.“ Na internetových stránkách iniciativy Žít Brno pak Hollan na pokračování vypočítává Dvořákovy podivné „obchody“.

Stavební práce, jejichž cena se dodatky za vícepráce vyšplhala na čtyřnásobné plnění. Barterové smlouvy na pronájem luxusních ředitelských aut nebo na dodávku piva na rauty, v nichž je cena za litr Starobrna vyčíslena jednou za 12, jindy za 73 korun. Ale především enormní náklady na ekonomicky ztrátové a dramaturgicky neospraveditelné inscenace s mizivým počtem repríz, zato s vysokými honoráři.

O Dvořákových „vychytávkách“ v nakládaní se svěřeným majetkem a veřejnými penězi kolují legendy už dlouho

K některým bodům Hollanova rozboru hospodaření v ND Brno se dnes odpoledne Dvořák vyjádřil na tiskové konferenci v brněnském divadle Reduta i na internetových stránkách ND Brno. Přiznává „drobná pochybení“, vše ostatní popírá, argumentuje výsledky auditu a tvrdí, že ekonomika divadla je v dobré kondici.

Bezmocný audit

O Dvořákových „vychytávkách“ v nakládaní se svěřeným majetkem a veřejnými penězi kolují legendy už dlouho. Zhruba od doby, kdy v letech 1998 až 2002 šéfoval Státní operu Praha. Po jeho odchodu do funkce ředitele Národního divadla vyplavaly na světlo 20milionové dluhy.

Loni tehdejší ministr kultury Jiří Besser v souvislosti se Státní operou Praha několikrát veřejně zmínil podivný a hlavně nekontrolovatelný systém externího prodeje vstupenek. Pod nevýhodnými smlouvami s firmou Bohemia Ticket International je podepsán i Daniel Dvořák.

V letech 2002 až 2006, kdy Dvořák vedl Národní divadlo v Praze, proslul prodělečnými koprodukcemi s německými regionálními operními domy, pro které navrhoval scénografie za „velmi hezké“ honoráře. Inscenace měly, podobně jako ty kritizované brněnské, nestandardně malý počet repríz a „papírově“ vykazovaly návštěvnost, která byla zajištěna bezplatnými nebo extrémně zlevněnými vstupenkami. Pochybení konstatoval interní audit Národní divadla po Dvořákově odvolání v roce 2006.

Pravda je, že zatím se Daniel Dvořák vždycky dokázal před zřizovateli nějak obhájit a za své šéfování zaplatil „pouze“ špatnou pověstí. Uvidíme, zda na tom Hollanovo trestní oznámení něco změní.