Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dárcovská akce na evropskou vakcínu: Farmaceutické firmy vyčkávají

Vědec z německé firmy CureVac hledá vakcínu proti koronaviru. foto: Reuters

Registraci a správu závazků vlád států i soukromých firem na vývoj vakcíny a léků proti nemoci covid-19 prostřednictvím dárcovské konference má na starosti Evropská komise. Nad miliardami, které jí dárci slíbili, se však vznášejí otazníky. Vyvolávají je především panující nejasnosti kolem správy, distribuce a objemu vybraných peněz.
  18:45

Nad miliardami, jež až dosud získala Evropská komise (EK) prostřednictvím dárcovské konference na vývoj vakcíny a léků proti nemoci covid-19, se vznášejí otazníky. Vyvolávají je zejména panující nejasnosti kolem správy, distribuce a objemu vybraných peněz. Je to i důvod, proč se velké farmaceutické firmy do společného podniku s EK zatím příliš nehrnou. Spíš vyčkávají a dělají si dál vlastní výzkum.

„Dárcovská konference uspořádaná Evropskou komisí je jistě přínosná, důležité však také je, kam a do čeho suma vybraných financí zamíří a jak budou dále využity,“ řekl Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Evropská komise přislíbila, že detaily k čerpání peněz zveřejní během několika týdnů.

Nejasný úspěch

Registraci a správu závazků vlád států i soukromých firem má na starosti unijní exekutiva. Do první poloviny května od dárců získala příslib 7,4 miliardy eur (asi 205 miliard korun), sbírka je otevřená do konce května. K dárcovské akci společně vyzvaly Evropská komise, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Saúdská Arábie, Norsko, Španělsko a Spojené království.

Vedle jednotlivých zemí a organizací hrají v projektu klíčovou roli nadace, zejména Nadace Billa a Melindy Gatesových těžící z peněz spoluzakladatele společnosti Microsoft, filantropa a jednoho z nejbohatších lidí na světě. Milion eur věnovala i zpěvačka Madonna. Iniciativa zareagovala na výzvu Světové zdravotnické organizace (WHO).

Dárcovská konference sice zatím operovala s více než sedmi miliardami eur, ale tato částka nepředstavuje vybranou hotovost a už vůbec nejde o „nové“ peníze. Jednotlivé státy totiž mohly do příspěvků oznámených v rámci konference zahrnout i peníze, které už na vývoj vakcíny či léků věnovaly od konce ledna. Není proto jasné, kolik nových peněz se ve finále podaří vybrat a jak úspěšná akce bude.

„Chápu, že všechny týmy na světě závodí, kdo přijde s vakcínou jako první. Jsem však rád, že EU vyvolala celosvětovou sbírku, jejímž cílem je takový výzkum podpořit společně. Doufám, že obrovská suma, jež se dosud vybrala, bude mít brzo velmi konkrétní výsledky,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO), jenž za Česko přislíbil 750 tisíc eur (20 milionů korun). Pomocnou ruku podala i soukromá sféra, více než půl miliardy korun slíbila věnovat česká společnost Avast. „Doufáme, že se přidají i další,“ řekla Milena Hrdinková, státní tajemnice pro evropské záležitosti.

Z vybraných peněz se mají hradit náklady na testování, léčbu onemocnění covid-19 a na vývoj vakcíny, největší díl z úhrnné částky ukrojí hledání léku a vakcíny. Cílem je rovněž zajistit, aby se pomoc dostala i do nejchudších zemí. Dárcovská konference sice zatím operovala s více než sedmi miliardami eur, ale tato částka nepředstavuje vybranou hotovost a už vůbec nejde o „nové“ peníze. Jednotlivé státy totiž mohly do příspěvků oznámených v rámci konference zahrnout i peníze, které už na vývoj vakcíny či léků věnovaly od konce ledna.

Není proto jasné, kolik nových peněz se ve finále podaří vybrat a jak úspěšná akce bude. Zmatky panují kupříkladu ve Francii, kde podle časopisu Politico nejsou tamní politici s to říct, odkud peníze pocházejí a kam půjdou. Evropská komise sama žádné platby neobdrží. Peníze zamíří do tří prioritních oblastí, takzvaných partnerství – projekty podporované EK, vládami a neziskovou sférou pak propojí klíčové hráče, a to od výzkumu až po výrobu a uplatnění.

Spravedlivý přístup

V „partnerství“ zastřešujícím oblast vakcín by eura měla plynout přes mezinárodní organizaci GAVI (Globální aliance pro očkování a imunizaci), jejímž cílem je zajistit spravedlivý přístup k očkování pro děti v rozvojových zemích. Hlavním mecenášem GAVI je nadace Gatesových; sponzory jsou i Světová banka, UNICEF či WHO. Největší balík peněz, miliardu eur, slíbilo Norsko. Další organizací, jež bude příspěvky na hledání vakcíny spravovat, je CEPI (Koalice pro inovace v připravenosti na epidemie). Té český Avast slíbil zhruba 200 milionů korun. Za CEPI je i Bill Gates.

Druhým takzvaným partnerstvím, těžícím, do kterého peníze ze sbírky poputují, je oblast léčby. Finančními správci by měly být program Therapeutics Accelerator, rovněž podporovaný Nadací Billa a Melindy Gatesových, a nezisková mezinárodní organizace UNITAID. Kupříkladu Avast hodlá přispět částkou zhruba 300 milionů korun.

V „partnerství“ zastřešujícím oblast vakcín by eura měla plynout přes mezinárodní organizaci GAVI (Globální aliance pro očkování a imunizaci), jejímž cílem je zajistit spravedlivý přístup k očkování pro děti v rozvojových zemích. Hlavním mecenášem GAVI je nadace Gatesových; sponzory jsou i Světová banka, UNICEF či WHO. Největší balík peněz, miliardu eur, slíbilo Norsko.

Poslední díl z miliardového „koláče“ bude určen na diagnostiku, spravovat jej mají organizace FIND (Foundation for Innovative New Diagnostics) a The Global Fund for Diagnostics Deployment. Také v nich figurují filantropové manželé Gatesovi. Právě Bill Gates se v uplynulých týdnech stal terčem ruské propagandy, jež ho označuje za strůjce pandemie. Hoaxy, jejichž tématem je Gates, se šíří na online platformách YouTube, Twitter a Facebook, upozornil list The New York Times.

Gates pomluvy nijak nekomentoval, slyšet se však nechala Mark Suzmanová, šéfka nadace manželů Gatesových: „Je znepokojivé, že lidé šíří dezinformace ve chvíli, kdy bychom se všichni měli snažit hledat cesty ke vzájemné spolupráci a záchraně životů.“ Farmaceutičtí obři zatím v dárcovské iniciativě nefigurují, spolupráce se prý však nestraní.

„Vývoj, výroba a uvedení nové vakcíny na trh je komplikovaná a dlouhodobá záležitost, která často vyžaduje spolupráci výzkumných center, farmaceutických společností a dalších organizací,“ řekl šéf AIFP Dvořáček. V případě, že farmaceutická firma kooperuje s výzkumným centrem, je celý proces smluvně ošetřen, je dbáno na ochranu duševního vlastnictví.

Mohlo by vás zajímat