Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Elon Musk: Pokrokáři, probuďte se! A seznamte se s realitou

Elon Musk foto: ČTK

Nastal čas vzít si červenou pilulku? Jak ale najít Morphea? A najdeme-li ho, můžeme mu věřit, že červená pilulka není modrá?
  11:12

Zakladatel automobilky Tesla a americký vizionář jihoafrického původu Elon Musk (48) v neděli 17. května odpoledne strhl lavinu diskusí poté, co vybízel lidi, aby se konečně probudili a seznámili s realitou. Musk na Twitteru citoval z emblematické scény z prvního ze série filmů Matrix a doporučil, abychom si vzali červenou pilulku.

Ve filmu dostane mladý hacker Neo od vůdce revoluce proti všeobjímajícímu Matrixu (systému počítačů a programů) Morphea na výběr dvě možnosti: modrou a červenou pilulku. Po spolknutí modré se nemění nic, člověk dál žije svůj život ve virtuálním světě, aniž by se probudil a konečně si uvědomil skutečnost a reálné souvislosti, což naopak nabízí červená pilulka. „Pamatuj si, já nabízím jen pravdu. Nic víc,“ říká Morpheus.

Tabletky pro CNN

Musk není jen tak někdo, sledují ho miliony lidí nejen v USA, ale po celém světě, a nepamatuji si, kdy naposledy vyřkl nějakou pitomost. Americký miliardář podle konzervativního portálu Daily Wire touto narážkou vzkázal pokrokářům, aby se konečně probudili a začali vyznávat konzervativní pravicové hodnoty. Výraz „vezmi si červenou pilulku“ zlidověl natolik, že se v USA používá jako výzva, aby si lidé naplno uvědomili současnou politickou situaci a nenechali si od politiků věšet bulíky na nos.

Jaké barvy mají tabletky předepsané pro kdysi slavnou televizní stanici CNN, která do panelové diskuse na zdravotnické téma s názvem Fakta a obavy, konkrétně šlo o koronavirovou epidemii, vedle bývalé ministryně zdravotnictví USA Kathleen Sebeliusové, někdejšího šéfa Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Richarda Bessera a profesora neurochirurgie Sanjaye Gupty posadila 16letou pokrokovou švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která před časem přerušila studia?

Kdo říká pravdu a co je realita? V nejbližším okolí rodiny, přátel, zaměstnání či menší obce celkem jsme schopní zjistit, kdo říká pravdu a jaká je skutečnost. Ohledně dění ve světě však takový postup neplatí, jsme odkázáni na média, kam dnes patří i sociální sítě, kde může být každý novinářem. Stačí se podívat na několik příkladů z posledních týdnů.

Jaké barvy mají tabletky předepsané pro kdysi slavnou televizní stanici CNN, která do panelové diskuse na zdravotnické téma s názvem Fakta a obavy, konkrétně šlo o koronavirovou epidemii, vedle bývalé ministryně zdravotnictví USA Kathleen Sebeliusové, někdejšího šéfa Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Richarda Bessera a profesora neurochirurgie Sanjaye Gupty posadila 16letou pokrokovou švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která před časem přerušila studia?

Škoda že redaktoři CNN zapomněli pozvat českého biotronika Tomáše Pfeiffera, který se začátkem devadesátých let proslavil tím, že prostřednictvím televize Nova dlaněmi namířenými na kameru „léčil“ národ z obrazovky. Nebo když už jsme u CNN, která nyní zkouší štěstí i v České republice, není možné zapomenout na blamáž, kterou nedávno předvedla hvězda stanice, britská novinářka íránského původu Christiane Amanpourová. Ta s vážnou tváří tvrdila, že v Maďarsku v době koronaviru z vůle premiéra Viktora Orbána nezasedá Parlament.

Podivné lajkování

Proč má televize s takovým věhlasem zapotřebí se takto ztrapnit či šířit vyložené lži a fake news, aniž by se dotčeným omluvila? Že by našla inspiraci v konkurenční televizi Russia Today? Příkladů z domova však máme také dost.

Co polykají ti, kteří na Facebooku divoce lajkují herce, kterého by CNN také mohla jednou oslovit, za teorii, že se koronavirem nakazí pouze voliči Andreje Babiše nebo že předsedu Senátu Jaroslava Kuberu zavraždili Číňané, protože chtěl navštívit Tchaj-wan?

Jaké pilulky berou lidé, kteří uvěří, že do České republiky přijel nebezpečný superagent ruské tajné služby, aby zavraždil ricinem najednou tři pražské komunální politiky, ale policii již více než dva měsíce uniká, navzdory tomu ochotně poskytne rozhovor novinářskému aristokratovi, který v minulosti dokázal udělat z Věry Jourové zločince a z padlého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka oběť?

Co polykají ti, kteří na Facebooku divoce lajkují herce, kterého by CNN také mohla jednou oslovit, za teorii, že se koronavirem nakazí pouze voliči Andreje Babiše nebo že předsedu Senátu Jaroslava Kuberu zavraždili Číňané, protože chtěl navštívit Tchaj-wan?Nastal čas vzít si červenou pilulku? Jak ale najít Morphea? A když ho najdeme, můžeme mu věřit, že červená pilulka není ve skutečnosti modrá?

Autor:

Mohlo by vás zajímat