Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Genderová politika a transgenderové sportovkyně ničí ženský sport

Hráčka velšského ragbyového klubu Porth Harlequins Ladies Kelly Morganová, která se narodila jako kluk. foto: Foto BBC

Nicholas Gareth Morgan, který se narodil a vyrůstal jako kluk a hrál za muže i ragby, se rozhodl změnit pohlaví a zapsal se do ženského ragbyového týmu. Tato nyní hráčka Kelly Morganová skládá soupeřky jako plážová lehátka.
  18:26

Semifinálový zápas Anglie s Novým Zélandem minulý víkend byl možná předčasným vrcholem ragbyového mistrovství světa v Japonsku. Angličtí gentlemani sfoukli hlavního favorita jako svíčku, nebýt jednoho vlastního gólu odešli by All Blacks s nulou. Ragbyová Anglie se nyní těší na finále, ve kterém se utká s Jihoafrickou republikou.

Wales vypadl v semifinále, a proto to nebude čistě britské finále, ke kterému se schylovalo, což by s případnou absencí týmu z jižní polokoule ve finále bylo v ragby uplynulých desetiletí mimořádné. Než v Japonsku v sobotu 2. listopadu vypukne finále mistrovství světa, na nějž se lístky na černém trhu prodávají za více než sto tisíc korun, podívejme se do kolébky ragby Anglie.

Před začátkem mistrovství světa vyšlo ve Spojeném království najevo, že i do ragby pronikla transgenderová hyperkorektnost, která ohrožuje ženský sport. Ragbyoví rozhodčí v Británii pod podmínkou nezveřejnění svého jména upozornili novináře listu The Times, že v tamní ženské lize nastupují i vousaté a překvapivě svalnaté hráčky, ale vedení ragbyové asociace varovalo rozhodčí, aby nezpochybňovali ženskost hráček/hráčů ženského týmu. Někteří rozhodčí proto soutěž opouštějí. Považují totiž přítomnost takových jedinců nejen za neférovou, ale i za velké riziko zranění soupeřky.

Rozdíl výkonů mužů a žen

Na konci srpna, měsíc před článkem v listu The Times a před začátkem ragbyového mistrovství světa v Japonsku, o tomto tématu referovala i server rozhlasové stanice BBC, na rozdíl od deníku The Times však oslavným článkem s titulkem Transgenderový hráč ragby hraje s úsměvem na tváři a podtitulkem Kelly Morganová je pionýrkou.

Ukazuje hráčku velšského klubu Porth Harlequins Ladies, který/á se narodil/a a vyrůstal/a jako kluk Nicholas Gareth Morgan, hrál/a i ragby a byl dokonce v ragbyové reprezentaci východního Walesu. Pak se tento řidič náklaďáku robustní postavy rozhodl změnit pohlaví, začal brát hormony a zapsal se do ženského týmu, v němž exceluje, neboť skutečné dívky mu fyzicky nemohou konkurovat.

I v nekontaktních sportech, jako je atletika nebo tenis, je rozdíl výkonů mužů a žen, respektive již v dětských kategoriích kluků a dívek, natolik velký, že nemohou soutěžit v jedné kategorii. Proto jsou oddělené závody mužů a žen téměř ve všech sportovních disciplínách. Jak může někoho napadnout pouštět transgenderové osoby do ženského ragby?

Kapitánka týmu Porth Harlequins Ladies Jessica Minty-Madleyová pro BBC uvedla, že Kelly Morganová fyzicky z týmu vyčnívá a že skládá soupeřky jako plážová lehátka. Ve vlastním týmu má Kelly přezdívku Bestie a jsou prý rádi, že ji mají. Zakladatel klubu Brian Minty případ komentoval: „Vždy jsem bral ragby jako totálně inkluzivní sport a jsem moc rád, že jsme mohli Kelly přivítat v našem klubu.“ Byl by však podobně šťastný, kdyby Kelly nastupovala v soupeřově týmu a skládala hráčky Porth Harlequins Ladies jako kuželky a při nějaké skládce zranila jeho dceru?

Pravidla velšské i anglické ragbyové federace posuzují, zda někdo může hrát za ženský tým podle krevních testů, konkrétně dle hladiny testosteronu. Jenže jak upozorňují rozhodčí v uvedeném článku v listu The Times, prakticky nemají možnost zkontrolovat, zda podezřelá hráčka má krevní testy v pořádku, a musejí na hřiště pustit každého, kdo se prohlásí za ženu.

Navíc i po hormonální úpravě krve zůstane transgenderové ženě z hlediska kostí a svalů mužské tělo a její soupeřky s ní nemohou soupeřit. I v nekontaktních sportech, jako je atletika nebo tenis, je rozdíl výkonů mužů a žen, respektive již v dětských kategoriích kluků a dívek, natolik velký, že nemohou soutěžit v jedné kategorii. Proto jsou oddělené závody mužů a žen téměř ve všech sportovních disciplínách. Jak může někoho napadnout pouštět transgenderové osoby do ženského ragby?

Další dva příklady

Ve vrcholovém ženském sportu jsou známé dva příklady transgenderových žen, které se narodily jako muži, a proto mají výhodu většího, silnějšího a rychlejšího mužského těla. Na cyklistce Rachel McKinnonové a házenkářce Hannah Mounceyové jsou vidět dva rozdílné postoje k této otázce.

McKinnonová nedávno obhájila titul mistryně světa v dráhové cyklistice, když své soupeřky, které se narodily jako holky, předjíždí o parník. Nikdo s ní nemůže soupeřit a její soupeřky i fanoušci se domáhají změny pravidel, aby transgenderové cyklistky nesměly závodit s normálními ženami. Diváci tleskají vždy druhé v pořadí, protože o první místo se s McKinnonovou soupeřit nedá, stejně jako by cyklistky neměly šanci porazit cyklistu. Mezinárodní cyklistická federace však s tímto problémem, zřejmě kvůli obavám ze sankcí Mezinárodního olympijského výboru, nic nedělá, byť rozkládá ženskou dráhovou cyklistiku. Zbývá pouze tlak diváků a ostrakizace soupeřek.

V australském fotbale byla takovou trangenderovou sportovkyní Hannah Mounceyová a vzhledem k jejím, původně mužským fyzickým parametrům se s ní soupeřky nemohly měřit, protože je skládala jako lehátka na pláži, jak řekla o trangenderové ragbistce Kelly Morganové její spoluhráčka. Vedení australského ženského fotbalu se však na rozdíl od velšské či anglické ragbyové asociace na to nečinně nedívalo a zakázalo Mounceyové fotbal v ženské kategorii hrát. Jestli chce, může jej hrát za muže, tedy v kategorii, jak se narodila a jak jí tělo narostlo.

S ostatními muži v australském fotbale však Mounceyová bojovat nechtěla, a proto začala hrát házenou, respektive se k ní vrátila, protože tomuto sportu se před změnou pohlaví ještě jako Callum Mouncey věnovala. A opět mezi ženami svou výškou a muskulaturou dominuje a rychle se dostala až do australské reprezentace, za kterou hrála například na loňském asijském mistrovství v Japonsku.

Autor: