Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza David Rath: Dlouhé šetření, nebo maření spravedlnosti?

David Rath hovoří s novináři. foto: Reprofoto

Někteří státní zástupci se mohou dopouštět „omylů“, přičemž lidské životy za těmito „omyly“ jsou nepodstatné. Nerespektování zákonů státními zástupci je považováno za jejich právní názor.
  16:06

Institut Aleny Vitáskové – Ochrana a podpora základních lidských práv a svobod (IAV) se zabývá případy, kdy stát porušuje zákony, především lidská práva občanů (včetně vězňů). Na základě těchto poznatků vznikl Manifest IAV občanů poškozených státem. Jedním z případů, jimž se věnuje, je kontrola státního zastupitelství výkonu trestu bývalého politika a středočeského hejtmana a dnes vězně Davida Ratha v roce 2019 pravomocně odsouzeného za korupci při zadávání veřejných zakázek – například odebrání zdravotní matrace.

V této souvislosti se obáváme, že může docházet k šikaně a porušování lidských práv orgány, které mají dbát na dodržování zákonů a spravedlnosti. Upozornili jsme veřejnost na možné nezákonné praktiky státního zastupitelství a slíbili, že se případem budeme zabývat a o výsledku informovat.

Výměna dopisů

Požádali jsme ministryni spravedlnosti Marii Benešovou podle zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím dopisem 4. února 2020 o následující informace:

  • Porušilo státní zastupitelství zákona a podzákonné normy?
  • Které osoby jednaly v rozporu se zákonem?
  • Bylo podáno trestní oznámení na tyto osoby, nebo zahájeno kárné řízení?

Ministerstvo spravedlnosti odpovědělo v řádném termínu dopisem 14. února 2020, v němž se mimo jiné uvádí:

„Ministerstvo spravedlnosti ČR si vyžádalo ve věci výkonu trestu odsouzeného Davida Ratha spisový materiál jak Vrchního státního zastupitelství, tak Vězeňské služby ČR, přičemž se daná věc stále šetří, a proto nelze v tuto chvíli zaujímat jakákoliv stanoviska a odpovědět tak na vaše dotazy, zda a kdo se případně dopustil jednání v rozporu s právními předpisy. Za zdejší úřad lze závěrem dodat, že žádné trestní oznámení v dané věci podáno nebylo, a ani nebylo zahájeno kárné řízení.“

Doposud jsme nebyli uspokojivě informováni o možném porušení zákonů, proto jsme podali na ministerstvo spravedlnosti 30. března další dotaz. Obáváme se totiž, že může v dané věci být mařena spravedlnost a možná trestná činnost státních zástupců nebude potrestána. Uvádíme část požadavků na ministerstvo spravedlnosti:

  • Kdy vyhodnotí ministerstvo spravedlnosti spisový materiál Vrchního státního zastupitelství a Vězeňské služby ve věci výkonu trestu odsouzeného Davida Ratha?
  • Jsou tyto termíny v souladu s příslušnou legislativou?
  • Kdo je jmenovitě odpovědný na ministerstvu spravedlnosti za vyhodnocení těchto spisových materiálů?

Porušování zákonů některými státními zástupci dlouhodobě sledujeme, stejně jako jejich neřešení, a to v projektu „celorepublikového monitoringu“, který je součástí Manifestu Institutu Aleny Vitáskové. O dalším vývoji budeme veřejnost informovat.

Advantage Consulting, s.r.o.
PODPORA PRODEJNÍHO TÝMU - AJ A IT (31-36.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 36 000 Kč

Mohlo by vás zajímat