Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Key Investments: Klausovo centrum musí vrátit peníze Sisákovi

  14:22
Jeden z nejznámějších českých think tanků Centrum pro ekonomiku a politiku musí vrátit 400 tisíc korun Via Chem Group. Pikantní je, že tuto společnost ovládá Petr Sisák.

Exprezident Václav Klaus oslavil 19. června v Praze na Štvanici své 75. narozeniny. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Bývalý prezident České republiky musí vrátit 400 tisíc podnikateli obviněnému z korupce. Zní to jako začátek špatného vtipu, ale i přes notnou dávku nadsázky jde o tvrdou realitu. Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), think tank založený Václavem Klausem starším, musí vrátit peníze společnosti Via Chem Group, kterou ovládá kontroverzní podnikatel Petr Sisák, podle detektivů z bývalého protikorupčního útvaru hlavní organizátor údajné insolvenční mafie.

Není věřitel jako věřitel

Klausovo CEP se do byznysu kolem krachujícího konglomerátu Via Chem Group namočil přes nechvalně proslulou brokerskou firmu Key Investments. Ta byla epicentrem jedné z největších korupčních polistopadových afér a její tři manažeři nyní čelí obžalobě pro několik trestných činů. CEP bylo jedním z jejích prvních klientů a svěřilo Key Investments, podle některých zdrojů též propojených se Sisákem, do správy své peníze. Broker za ně posléze nakoupil nelikvidní dluhopisy Via Chem Group v hodnotě 400 tisíc.

Klausovo CEP se do byznysu kolem krachujícího konglomerátu Via Chem Group namočil přes nechvalně proslulou brokerskou firmu Key Investments.

Sisákova firma je nyní v insolvenci před Krajským soudem v Českých Budějovicích a dluží dvě miliardy korun. Jenže před tím, než vypluly na povrch jeho finanční problémy, vrátil Klausovu think tanku peníze zpět. Ostatním věřitelům, mezi které patří radnice Prahy 10, ještě donedávna také Praha 6 (ta svou pohledávku prodala) a další české radnice, ale nadále dluží až stamiliony korun. Podle výroku soudu byla transakce mezi CEP a Via Chem Group typickým upřednostňováním jednoho věřitele. Stručně řečeno, Klausův think tank byl z nějakého důvodu zvýhodněn a musí peníze vrátit zpět.

„Bylo by prolomením právní jistoty všech věřitelů, aby soud v tomto řízení přijal závěr, že může existovat stav, ve kterém by nezajištění věřitelé mohli být uspokojeni ze sta procent,“ píše se v rozsudku soudu 15. září, který byl zveřejněn v insolvenčním rejstříku. Stejný názor vyslovili před soudem i státní zástupci, kteří se projednávání účastnili.

Všichni prezidentovi muži

Klausovo CEP se k rozsudku žádným způsobem nevyjádřilo, a není tak jasné, zda se proti němu odvolá. Ani jeho výkonný ředitel Jan Skopeček, mimo jiné člen výkonné rady ODS, na dotaz zaslaný LN neodpověděl. Pikantní zůstává, že exprezidentův think tank bude vracet peníze společnosti, kolem které už delší dobou krouží policie. Právě tady se odehrál lednový zásah protikorupčních detektivů a státních zástupců, v rámci kterého obvinili čtrnáct lidí včetně zmíněného Sisáka a jeho dvorního advokáta Ivo Haly. Ti měli podle policie řídit organizovanou skupinu, která se snažila manipulovat insolvenčním řízením Sisákovy Via Chem Group.

Jeden z nejznámější českých pravicových think tanků Centrum pro ekonomiku a politiku založil exprezident Václav Klaus a nadále je členem jeho správní rady. Společnosti Key Investments svěřilo centrum své peníze už v roce 2002. Tehdy byl ředitelem CEP Petr Mach, dnes šéf Strany svobodných občanů, a o zdánlivě bezvýznamnou makléřskou firmu se ještě nikdo příliš nezajímal.

Společnosti Key Investments svěřilo centrum své peníze už v roce 2002. Tehdy byl ředitelem CEP Petr Mach, dnes šéf Strany svobodných občanů.

Už tehdy se ale v bezprostřední blízkosti tajemného brokera Key Investments pohybovali Klausovi spolupracovníci. Včetně Klausova hradního kancléře Jiřího Weigla, který jistou dobu řídil londýnskou matku Key Investments. V Česku navíc onu londýnskou společnost zastupoval Robert Holman, později Klausem vybraný do bankovní rady ČNB. Oba byli v devadesátých letech členy dozorčí rady bankovního kolosu IPB.

Samotné Key Investments se později „proslavily“ tím, že expremiérovi Stanislavu Grossovi půjčily peníze na výhodný nákup akcií Moravie Energo, na nichž prodeji později pohádkově zbohatl (prodal je za 110 milionů korun). Následně vyšlo najevo, že Key Investments spravovaly peníze řadě velmi lukrativních klientů ze státní správy, včetně několika radnic nebo energetické společnosti ČEZ. Do portfolia jim nakupovala dluhopisy spřízněných firem, jako Via Chem Group. Zdaleka ne všichni pak dostali své peníze zpátky.

Key Investments spravovaly peníze klientům ze státní správy

1999 V Praze je založena společnost SI Management (později Key Investments), vlastněná londýnskou Efficient Investments, jejímž ředitelem se později stal Jiří Weigl, svého času kancléř Václava Klause. V Praze londýnskou firmu v určitém období zastupoval Robert Holman, pozdější člen rady ČNB.

2003–2009 Investiční portfolio Prahy 6, kterou řídil starosta Tomáš Chalupa (exministr za ODS a bývalý mluvčí Václava Klause), spravuje společnost Key Investments.

Březen 2008 Londýnská matka prodává Key Investments. Kupec je podle spekulací médií součástí koncernu Via Chem Group. Navenek za KI vystupuje Vladimír Kroužecký, syn spolumajitele Sokolovské uhelné.

Podzim 2010 Objevuje se první problém ve správě aktiv. KI se zpožďuje se splacením 140 milionů korun. O kauzu se začínají zajímat média.

Únor 2011 Vychází najevo, že prostřednictvím KI nakupovaly cenné papíry také městské části Prahy 10 a 13. Posléze se ukázalo, že přes ně investovala i Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna a také Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku.

Červenec 2011 Praha 13, řízená starostou Davidem Vodrážkou (ODS), získává od KI zpět veškeré investice. Přišly z účtu advokáta Jana Pacovského, který byl spolu s Petrem Sisákem obviněn letos v lednu.

Leden 2012 Peníze od KI, přibližně deset milionů korun, získává zpět Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku.

Červenec 2012 Společnost Key Investments krachuje. Následně se do insolvence dostává i Borsay a Via Chem Group. E Side Property, která vlastnila fotbalový stadion Slavie, se dodnes drží.

Duben 2013 Společnost Via Chem vyplácí 400 tisíc Centru pro ekonomiku a politiku. Transakci později napadnou někteří věřitelé firmy.

Leden 2016 Tehdejší protikorupční policie zasahuje v areálu ústecké chemičky Spolchemie (kterou vlastní Via Chem Group), v několika advokátních kancelářích a v budově Krajského soudu v Českých Budějovicích. Hovoří se o insolvenční mafii a obviněno je 14 lidí.

Září 2016 Soud rozhoduje, že transakce byla neúčinná a Centrum pro ekonomiku a politiku musí peníze vrátit Via Chemu.

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...