Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

LÉKO: V kauze Key Investments soud lapá myšky, zločin slaví

Key Investments. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Key Investments. | foto: Reprofoto

PRAHA Pražský městský soud odsoudil (zatím nepravomocně) na tři, čtyři a pět let vězení tři bývalé členy představenstva společnosti Key Investments. Tito tři lidé ve známé kauze, která vypukla začátkem roku 2011, podle obžaloby způsobili 45 klientům firmy škodu 874 milionů korun, když spravovali jejich peníze při obchodování s cennými papíry.

Tato zkrachovalá brokerská firma pomocí kontaktů ve vysoké politice (ODS a ČSSD) vylákala od různých klientů obrovské částky. Například městské části Praha 6 a Praha 10, ale i další česká města, již několik let čekají na peníze, které svěřily podvodníkům. Nikdy je samozřejmě neuvidí.

Od prvních policejních úkonů do prvního rozsudku uplynulo téměř šest let. Až soud vyřkne pravomocný verdikt, možná se bude psát rok 2018.

Protikorupční policie případ vyšetřovala více než tři roky a ­nakonec porodila myš. Navrhla obžalovat doslova tři šedé myšky, které ze zmizelých stamilionů neviděly ani jeden milion. Proto ani nemá cenu odsouzené osoby jmenovat.

Vyšetřovatelé kauzy bohužel nešli hlouběji ani výš. Asi jim na akademii nikdo nevykládal o starém policejním paradoxu: půjdeš-li hlouběji, dostaneš se výš!

Zřejmě k tomu nedošlo i proto, že je neřídil politikům nepohodlný plukovník Robert Šlachta. Finančníky a politiky, kteří systém dlouhá léta provozovali, před soud už v této kauze nikdo nikdy nedostane. Užívají si stamiliony, které z veřejných rozpočtů jednoduše ukradli.

Ti tři odsouzení však po celou dobu vyšetřování mlčeli, nikoho ze svých bossů výpověďmi neohrozili. Tomu kodex zločinu říká omerta.

Kdyby kauzu od začátku vyšetřovala německá nebo švýcarská policie, tak soud už dávno poslal na mnoho let za mříže minimálně jednoho miliardáře, dva známé lobbisty, několik bývalých ministrů a starostů, předsedy tří krajských soudů, dva soudce z vrchního soudu, pět insolvenčních správců, zhruba tolik advokátů a soudních znalců.

A tresty by se nepůlily, protože byly spáchány v rámci organizovaného zločinu.

Kauza Key Investments totiž zdaleka není jen o tom, že se jistý finančník domluví se starostou jedné pražské radnice (později se stal ministrem), aby 400 milionů korun z veřejných peněz investoval prostřednictvím malé brokerské firmy s utajenými vlastníky v Karibiku a bez ratingu do bezcenných dluhopisů upadajících a spřízněných podniků.

Případ je dokonalou ukázkou zkorumpování politiků, praní špinavých peněz, daňových úniků prostřednictvím karuselových obchodů s pohledávkami, finančních podvodů a propracovaného systému insolvenční mafie. A vše s mocenským krytím z nejvyšších míst.

Než tedy naivní občan Česka začne nad rozsudkem jásat, ať si uvědomí, že důvod k oslavě má jedině zločin.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...