Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kde platí profesorům nejvíc?

  9:38

Učitelé na vysokých školách pobírají nejvyšší výplaty v Kanadě, Itálii a Jižní Africe. Česku patří 21. příčka z 28 států.

Studii Paying the Professoriate, která porovnává globální odměny vysokoškolských pracovníků, vydalo v dubnu 2012 odborné nakladatelství Routledge. foto: © repro RoutledgeČeská pozice

Pro tentokrát se spolehněme na akademiky, kteří „za nás“ přečetli jednu zajímavou studii týkající se vysokoškolských odměn. Jmenuje Paying the Professoriate: A Global Comparison of Compensation and Contracts neboli Placení profesorů a v dubnu ji vydal autorský kolektiv profesora Philipa Altbacha z Boston College. Tématem knížky o 370 stranách, na niž upozorňuje odborný blog Vysoké školství ve světě, je otázka, zda dokážeme pro výchovu mladých přilákat ty nejschopnější pedagogy. A jak je platíme.

Kdo by automaticky odpověděl, že nuzně, může být leckdy překvapen konkrétními částkami, které studie uvádí... „Ze studie ovšem také vyplývá, že v některých zemích musí mít mnozí vyučující další zaměstnání, aby se vůbec slušně uživili,“ uvádějí v rozšířené anotaci čeští experti ze Střediska vzdělávací politiky Univerzity Karlovy.

Ve vzorku 28 států nechybí ani Česko, o němž napsala kapitolu Helena Šebková, ředitelka Centra pro studium vysokého školství. „Při zohlednění parity kupní síly (PPP), která odráží životní náklady, jsou platy akademických pracovníků nejvyšší v Kanadě s měsíčním průměrným platem 7196 amerických dolarů, v Itálii (6955 USD) a v Jižní Africe (6531 USD). Vysokoškolští učitelé v České republice se umístili (s 2495 PPP USD měsíčně) na 21. místě z 28 zemí. Hluboko ještě za námi zůstávají platy učitelů například v Arménii, Rusku a Číně,“ citují z publikace čeští pedagogové. 

Kniha je dle vydavatelství Routledge „první globálně srovnávací analýzou fakultních platů, odměn a podmínek zaměstnání“. Poměřuje výplaty akademiků ve 28 zemích a na školách výzkumných, veřejných i soukromých. Kromě tvrdých dat prý studie nabízí i nápady, jakými postupy mohou země získávat pro výuku ty nejzajímavější osobnosti; pro reformátory našeho terciárního systému by tak mohla být výtečnou četbou...

Vybrané průměrné měsíční odměny akademiků:

  • Kanada – 7196 dolarů
  • Itálie – 6955 dolarů
  • Jižní Afrika – 6531 dolarů
  • USA – 6054 dolarů
  • Velká Británie – 5943 dolarů
  • Nizozemsko – 5313 dolarů
  • Německo – 5141 dolarů
  • Norsko – 4940 dolarů
  • Francie – 3484 dolarů
  • Japonsko – 3473 dolarů
  • Česká republika – 2495 dolarů

Pramen: Paying the Professoriate, Routledge 2012

Obzvláště špatně – měřeno jakoukoliv metrikou – jsou na tom ruští učitelé. Zpravodaj Vysoké školství ve světě odkazuje na rozhovor Philipa Altbacha pro televizi RT (Russia Today), kde řekl: „Na zdravý vysokoškolský systém můžete usuzovat podle toho, jestli je schopen přitáhnout a zaměstnávat ty nejlepší a nejschopnější ve společnosti. V zemích s nízkými platy si akademici ve vedlejším pracovním úvazku vydělají přibližně tolik, kolik činí jejich základní plat na vysoké škole. Dokonce i v zemích s průměrnými platy se na přivýdělky spoléhá VĚTŠINA akademických pracovníků.“

Český průměr: 36 636 korun

Kdo by pak stíhal dělat svou práci opravdu naplno? Jako bychom neznali fenomén létajících profesorů, kteří poletují i v Česku, kde si „střihnou“ přednášky třeba i na třech čtyřech vysokých školách – včetně privátních a slušně platících. Ono ale není divu.

Čeští profesoři veřejných vysokých dosáhli na průměr 60 098 korun měsíčněPodle posledních údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) si v roce 2010 vydělal průměrný český akademický pracovník na veřejné vysoké škole 36 636 korun hrubého (včetně nadtarifů). Profesoři dosáhli na průměr 60 098 korun, docenti 45 551 korun a odborní asistenti na 31 041 korun měsíčně.

Ale zprůměrovaná čísla nikdy neříkají vše: je zde rozdíl mezi jednotlivými obory, takže i když například profesor technické školy dosáhne klidně na stotisícové výplaty, docent humanitní fakulty vydělává něco pod třicet tisíc.

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...