Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Kdo je tajemný čínský investor aneb Miloš Zeman a dračí strategie

Asie

  17:04
Po návratu Miloše Zemana z Pekingu přišla dlouho očekávaná smršť čínských investic. Tyto investice napříč odvětvími (Pivovary Lobkowicz, fotbalová Slavia či Travel Service) vykazují jednu zvláštnost – všechny pocházejí z jednoho jediného zdroje, konglomerátu CEFC. Co je vlivná čínská finanční skupina CEFC a kdo její předseda Jie Ťien-ming?

Prezident Miloš Zeman se 4. září v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. foto: ČTK

V čele obří společnosti CEFC, jež uvádí obrat srovnatelný s rozpočtem České republiky, stojí teprve 38letý Jie Ťien-ming, o němž česká veřejnost ví jen to, že ho prezident Zeman jmenoval svým poradcem, a to prý již v dubnu. Kdo je Jie Ťien-ming a jak se mohl stát málo známý mladý muž „předsedou“ kolosu, jakým je CEFC?

CEFC i její předseda jsou v Číně obestřeni tajemstvím, ale ve světě se o nich díky trpělivé práci několika badatelů přece jen něco ví

CEFC i její předseda jsou v Číně obestřeni tajemstvím, ale ve světě se o nich díky trpělivé práci několika badatelů přece jen něco ví. CEFC sestává ze dvou úzce propojených entit: energetické a investiční společnosti CEFC (China CEFC Energy Co.) a „neziskové a nevládní“ organizace CEFC (China Energy Fund Committee).

Orgán politického boje

„Nezisková“ CEFC je v Asii známa především bojovnými články svého „strategického analytika“ Taj Süho, píšícího pod pseudonymem Lung Tao (Dračí Strategie) do hlavního orgánu čínských nacionalistů, pekingského listu Global Times (vychází anglicky a čínsky).

Taj Sü proslul svým komentářem ze září 2011, publikovaným v anglické verzi pod titulkem Je na čase uštědřit lekci v Jihočínském moři (čínská verze nesla titulek Zlatá příležitost k použití síly). S poukazem na čínský idiom „zabít kuře na výstrahu opicím“ v něm doporučuje použití síly proti Filipínám a Vietnamu jako varování pro všechny státy v oblasti. Článek se dnes považuje za první vlaštovku přechodu od politiky „mírového rozmachu“ k současné asertivní zahraniční politice (demonstrované minulý týden na vojenské přehlídce v Pekingu).

CEFC není jen tak nějaká neziskovka. Podle pozorovatelů se jedná o jednu z platforem styčného oddělení Generálního politického štábu Čínské lidově osvobozenecké armády.

Taj Sü je jinak plukovníkem čínského letectva, ale své komentáře podepisuje jako „strategický analytik CEFC“. Tento titul mu zjevně dodává větší autority u nacionalistických čtenářů a není divu – CEFC není jen tak nějaká neziskovka. Podle pozorovatelů se jedná o jednu z platforem styčného oddělení Generálního politického štábu Čínské lidově osvobozenecké armády. Pod tímto obskurním názvem se skrývá hlavní orgán politického boje čili vlivové a diverzní činnosti čínské armády.

Strukturu a funkce styčného oddělení zevrubně rozebrali v roce 2013 badatelé Mark A. Stoke a Russell Hsiao z výzkumného institutu Project 2049. Její další známou základnou je podle nich Čínská asociace pro přátelské styky se zahraničím (CAIFC). A právě v této organizaci začínal svou dráhu jako její místopředseda v letech 2003 až 2005 podle svého oficiálního životopisu nový Zemanův poradce, šéf CEFC Jie Ťien-ming.

Propojení přes styčné oddělení čínské armády vysvětluje, jak se mohl stát mladý funkcionář neziskového sdružení bez manažerských zkušeností náhle šéfem obrovského armádního koncernu s miliardovým obratem.

Stará garda

Jie Ťien-ming, předseda představenstva a jeden ze čtyř výkonných ředitelů čínské finanční skupiny CEFC (China Energy Company Limited).

K tomuto kariérnímu skoku nepochybně přispěla ještě další zajímavá okolnost. Podle uznávaných odborníků na asijské otázky Andrewa Chubba a Johna Garnauta je předseda Jie pravděpodobně vnukem jednoho z „osmi nesmrtelných“ čínského komunistického panteonu, legendárního maršála Jie Ťien-jinga. A synem generálporučíka Jie Süan-ninga, v 90. letech ředitele styčného oddělení politického štábu a současně zakladatele společnosti Carrie Group, vůbec prvního průmyslového konglomerátu čínské armády.

Generálporučík Jie je jako syn nesmrtelného maršála považován za duchovního otce mocenské skupiny „princátek”, tedy dětí vysokých stranických funkcionářů z revoluční éry před převzetím moci. Podle Garnauta prý navíc maršál Jie pomohl v těžkých začátcích současnému čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, když mu dohodil místo osobního tajemníka u tehdejšího ministra obrany Keng Piaa. Tyto rodinné a agenturní vazby by mohly vysvětlit strmou kariéru nejmladšího Jieho na vrchol jedné z nejvýznamnějších korporací a současně vlivových agentur v Číně.

Napojení CEFC a Jie Ťien-minga na čínské vojenské zpravodajství je dobře dokumentováno v otevřených zdrojích, stejně jako „cibulové“ metody styčného oddělení

Napojení CEFC a Jie Ťien-minga na čínské vojenské zpravodajství je dobře dokumentováno v otevřených zdrojích, stejně jako „cibulové“ metody styčného oddělení, spočívající ve vrstevnatém propojování různých aktivit, ziskových, neziskových a zpravodajských, někdy legitimních, jindy ne, například i formou vybraných investic. Lze se domýšlet, že z těchto otevřených zdrojů čerpala i BIS ve své nedávné výroční zprávě, jež poněkud krypticky upozornila na růst vlivových operací čínských agentur „za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků“.

Dalo by se předpokládat, že podrobnější informace poskytuje BIS přímo české vládě a prezidentské kanceláři. Zbývá se ptát, jak vnímají tyto instituce bezpečnostní rizika plynoucí ze zjevného propojení prezidentského poradce a významného investora na čínské vojenské zpravodajství.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...