Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo je v kauze Tatra idiot?

  10:56

Šéf společnosti Tatra Ronald Adams ve čtvrtečních Lidových novinách uvedl, že nabízel zbrojaři Michalu Smržovi dvacet milionů korun.

Šéf automobilky Tatra Ronald Adams vyšel na světlo se zajímavým svědectvím. V únoru 2008 nabídl zbrojaři Michalu Smržovi, jenž byl loni spolu s exministrem obrany Martinem Bartákem obviněn z podvodu (Smrž) a uplácení (Barták), 20 milionů korun za bezproblémové dokončení armádní zakázky na dodání 588 nákladních vozidel tatra za 2,7 miliardy korun.

„Zkoušel jsem zjišťovat, kdo za tím stál, protože pan Smrž by si sám pro sebe o 20 milionů neříkal. Proto jsem řekl: ,Nezaplatím tolik, tolik nebo tolik. Kdybychom měli zaplatit, nebylo by to více než dvacet,‘“ popsal v rozhovoru pro Lidové noviny (LN) Adams důvody, proč nabízel zbrojaři peníze. Jednání, jež si Adams nahrál, je součástí trestního spisu. Smrž už loni v LN upozornil, že Adamsova slova o úplatku mohla být provokací.

Interview s Adamsem se uskutečnilo ve středu, tedy dva dny poté, co šéfa Tatry zatkla policie kvůli trestnímu oznámení exministra Bartáka. Ten už loni uvedl, že se ho Adams snažil uplatit, a to během zbrojařského veletrhu IDET, který proběhl v Brně v květnu 2009. Mírně zastřenou formou mu prý Adams nabízel peníze, čímž se měl snažit získat pro Tatru armádní zakázky. Dle Bartáka pro to existují svědci. Ačkoli dozorující státní zástupce požadoval, aby Adams byl vzat do vazby, soud to odmítl.

Připomeňme, že Adams spolu s bývalým velvyslancem USA v Česku a bývalým předsedou dozorčí rady Williamem Cabanissem svědčili proti Bartákovi. Dle Cabanisse totiž Barták v únoru 2008 na setkání ve Washingtonu uvedl, že za určitý obnos by problémy mezi Tatrou a její dodavatelskou firmou Praga mohly být vyřešeny. V tomto duchu podal svědectví i člen dozorčí rady Tatry Duncan Sellars.

Komplikovaná story má až do rozhodnutí soudu jediný závěr: nevíme, jestli některá z postav příběhu lže nebo mluví pravdu. A dost možná je někdo z protagonistů aféry pořádný idiot. Ale kdo, když Barták i Adams tvrdí, že idioty nejsou?

  • Adams LN řekl: „S panem Smržem jsme jednali, abychom zjistili, kdo z vlády stojí za žádostí o úplatek. V té době jsme navíc čekali na podpis další zakázky na 22 dalších vozidel. Za 20 milionů korun, které jsem podle Bartáka nabízel jako úplatek, by přece nedávala smysl zakázka na pouhých 22 vozidel. To by musela být zakázka na stovky vozidel. Navíc bych musel být úplný hlupák, abych před třemi nebo čtyřmi svědky šel za Bartákem a nabízel mu úplatky. To by udělal jen idiot.“
  • Barták na webu Novodobá inkvizice v březnu prohlásil: Já jsem si nikdy o peníze neřekl. Kdybych to udělal způsobem, jaký popsal pan Cabaniss, musel bych být totální blázen. My jsme na setkání s americkými byznysmeny, tedy i s Cabanissem, jeli přímo z Bílého domu. Tam jsem jako součást doprovodu premiéra Mirka Topolánka dvě tři minuty hovořil s prezidentem Georgem W. Bushem, vzápětí jsme odjeli na střelnici – setkání s byznysmeny totiž provázela prezentace České zbrojovky. Pana Cabanisse jsem příliš neznal, předtím jsem ho viděl snad dvacet minut. Ve Washingtonu se ale na delegaci začal obracet s naprosto nepodloženými obavami o kontrakt pro Tatru. Dokážete si to představit, že bych si zrovna v této situaci řekl o úplatek? To bych musel být naprostý idiot!
Autor: