130 let

Kdo se stane ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů?

  •   23:36

Měl by jim být člověk, který zajistí odtržení policie od GIBS. Současní adepti Jaroslav Salivar, Ivan Bílek a Dušan Brunclík to nejsou.

Od ledna příštího roku má fungovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Předmětem její činnosti má být stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce. Ředitele nového orgánu má na návrh vlády jmenovat a odvolávat premiér.

Smyslem vzniku tohoto nového molochu – zhruba tři sta lidí a tři sta milionů korun nákladů – má být institucionální oddělení vyšetřování trestné činnosti v trestněprávních orgánech samotnými těmito trestněprávními orgány. Tím se má zlepšit nezávislost, objektivita a důslednost vyšetřování této specifické trestné činnosti.

Těžké mraky nad renomé

Ještě než nová superinspekce začala působit, již jsou nad jejím renomé těžké mraky a stahuje se stále víc. Autoři myšlenky na vznik této instituce, jež se poslaneckým slovem inkarnovala do skutečnosti, přísahají na formální oddělení inspekce od vyšetřovaných bezpečnostních sborů. Tato blankytně modrá a neposkvrněná idea má být tou nově přidanou hodnotou.

Důsledkem vzniku GIBS však bude zajímavá skutečnost, že se na jednom místě budou shromažďovat nejcitlivější poznatky o činnosti a kondici bezpečnostních sborů. Tato suma vědomostí může být více než dostatečnou silou k nepřímému, tudíž neviditelnému a politickou odpovědnost nezakládajícímu ovládání všech bezpečnostních sborů v této republice.

A navíc každý, kdo někdy sloužil v těchto sborech, ví, jak podstatně důležité jsou osobní vazby. Někdy dokonce důležitější než vazby (či zdi) institucionální. Seznam adeptů na místo ředitele GIBS je proto mnohem spíše výrazem cynismu než nevědomosti, jak to v praxi chodí. O kom se v souvislosti s touto nesmírně důležitou pozicí hovoří?

Drsná realita

Jaroslav Salivar byl donedávna prvním náměstkem ministra vnitra. Tohoto bývalého krajského ředitele hasičského záchranného sboru Plzeňska si do náměstkovské funkce přivedl v roce 2006 přímo etalon objektivity a nezávislosti, ministr Ivan Langer (ODS), který v nedávné době ex post proslul tím, že měl vždy „Dočista“ vypráno.

ODS by se vyplatila nestranně fungující inspekce, která by současně pomohla odpolitizovávat práci trestněprávních orgánů

Dalším adeptem, který by měl zajistit „odtržení“ policie od GIBS, je nota bene bývalý náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek. O něm se má za to, že má (shodou okolností) k Langerovi blíže než ke komukoli jinému.

A do třetice varianta, která by (na rozdíl od předchozích?) měla zajistit odtržení policie od GIBS: Dušan Brunclík. Ten je dočasně pověřen řízením současné inspekce. Jeho jmenováním do nové funkce by byla zachována kontinuita všech vazeb, které by měly být naopak vytvořením GIBS zpřetrhány!

Rada zadarmo

Na rozdíl od Ivana Langera, který radí premiéru Petru Nečasovi jistě nezištně, mu poradíme zadarmo. Ve vyspělých demokraciích, o nichž možná již někdy slyšel, se do podobných funkcí jmenují soudci, kteří jsou na odchodu na odpočinek, a jsou proto většinou prosti politických ambicí. Mnozí z nich jsou dokonce hrdí na své profesní i občanské jméno a není boha, který by je přinutil si na sklonku kariéry zadat se špínou reálné politiky.

Nepodléhejme zdání, že tu lidé podobného typu nejsou. Nemusí to být jenom soudce, ale neměl by to být člověk z exekutivy – a ze zákonodárného sboru, pěkně prosím, ani omylem. Jsou tací, jen hledat.

Je víc než pravděpodobné, že by se to rodné straně Petra Nečase vyplatilo. Taková nestranně fungující inspekce, která by současně pomohla i odpolitizovávat práci trestněprávních orgánů. Jestli se to totiž po volbách otočí, bylo by pro ODS jenom dobře, kdyby po ní někteří trestněprávní orgánové neskotačili způsobem, který se naučili za její vlády.

Autor: Jan Schneider
  • Vybrali jsme pro Vás