Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Martin Říman, šéf premiérových poradců, skončil

  21:32

Aktualizováno: Důvodem Římanova odchodu je údajná nespokojenost s intenzitou jeho práce.

Martin Říman (vpravo) je považován za příznivce Václava Klause. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Aktualizováno: Bývalý ministr průmyslu Martin Říman skončil ve funkci šéfa poradců premiéra Petra Nečase. Říman z funkce odchází na vlastní žádost, o jeho nástupci se rozhodne v příštích týdnech. O Římanově případném odchodu dnes jako první informovala ČESKÁ POZICE. Ta tuto informaci získala z důvěryhodných vládních zdrojů. Důvodem údajně je nespokojenost s intenzitou Římanovy práce. Premiér věc původně nekomentoval. Až večer napsal, že Římanovo rozhodnutí odejít vzal na vědomí a za jeho dosavadní činnost mu poděkoval. Původní text následuje:

Martin Říman má v březnu 2012 skončit ve funkci šéfa premiérových poradců. ČESKÁ POZICE tuto informaci získala z důvěryhodných vládních zdrojů. Důvodem je údajná nespokojenost s intenzitou Římanovy práce. „Nevidím důvod komentovat každý šplecht,“ odpověděl na ověřovací dotaz ČESKÉ POZICE předseda vlády Nečas prostřednictvím svého mluvčího Jana Osúcha. Římanovi jsme otázky položili formou SMS, jenže šéfporadce nereagoval vůbec.

Informaci ČESKÉ POZICE však nepřímo potvrzuje i fakt, že Říman (ODS) figuruje mezi údajnými kandidáty koaličních poslanců na post prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, který opustil odsouzený František Dohnal. Možná, že se ODS bude snažit Římanovi najít nějakou adekvátní funkci.

O tom, že Říman ztrácí politickou sílu, se začalo spekulovat poté, co Petr Polák, vrchní ředitel úseku meziresortních agend a státních podniků na ministerstvu průmyslu a obchodu, koncem ledna letošního roku odešel z funkce. Polák (39) patřil mezi Římanovy nejbližší spolupracovníky. Byl ředitelem kanceláře ministra dopravy právě když v letech 1996 až 1998 resort řídil Říman. V letech 2006 až 2009 se vrátil do státní správy, tentokrát na ministerstvo průmyslu a obchodu do postavení ředitele kabinetu ministra, kterým byl v první i ve druhé vládě Mirka Topolánka právě Martin Říman.

Římanův nástupce je podle informací ČESKÉ POZICE již vybrán, ale nemá jít už o funkci šéfporadce, spíše o roli jakéhosi koordinátora práce premiérových poradců. Tato osoba údajně ani nebude předsedovi vlády pravidelně reportovat.

Římanova smlouva

Martin Říman (50) se hlavním poradcem předsedy vlády Nečase se stal v létě 2010. V témže roce byl zvolen i předsedou dozorčí rady společnosti ČEZ, jenže loni na podzim byl z této funkce odvolán a na jeho místo byl dosazen Martin Roman, jenž post generálního ředitele ČEZ opustil kvůli aféře kolem privatizace Škody Plzeň. Jako předseda dozorčí rady ČEZ bral Říman měsíčně 105 tisíc korun, podnik mu hradil kapitálové životní pojištění, auto s řidičem a Říman měl také nárok na tantiémy ze zisku společnosti. Ztrátu funkce zřejmě nesl těžce.

Šéf premiérových poradců Říman pobírá průměrný měsíční příjem 110 tisíc korun, a to za průměrně odpracovaných 80 hodin měsíčně, jak již ČESKÁ POZICE zveřejnila. Z této částky si hradí náklady, jako je cestovné, ubytování, administrativní práce či telefony. Říman však není zaměstnancem Úřadu vlády ČR, své rady uděluje na základě uzavřené smlouvy o poskytování poradenských služeb. Jeho úkolem je koordinovat činnost poradců a podílet se na přípravě podkladů pro předsedu vlády.

Ředitel tiskového odboru Úřadu vlády ČR to na naši otázku komentoval: „Jde o standardní smlouvu, na základě které Úřad vlády ČR podle potřeby využívá služeb expertů z různých oblastí společenského života. Obdobným způsobem postupují také další ústřední orgány státní správy i jiné instituce. Ani ve smlouvě dohodnuté finanční ohodnocení se nevymyká běžnému standardu,“ uvedl Jan Osúch. Upozornil též, že naprosto stejnou smluvní odměnu a při stejném počtu odpracovaných hodin pobíral také Vladimír Mlynář, šéf poradců předsedy vlády Jana Fischera (2009 – 2010).

Martin Říman

Pochází z Frýdku-Místku. Po absolvování Fakulty elektrotechnické VUT v Brně pracoval nejprve jako programátor v JZD Fryčovice. V roce 1990 se stal zástupcem starosty Frýdku-Místku, v následujícím roce vstoupil do ODS a v roce 1992 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR. Mezi lety 1994–1996 působil jako přednosta Okresního úřadu ve Frýdku-Místku.

V období 1992 – 1997 figuroval ve statutárních orgánech několika akciových společností spjatých s městem a s přilehlým regionem Frýdecko-Místecka. Od roku 1996 do roku 1998 zastával funkci ministra dopravy ve vládě Václava Klause. Poté začal soukromě podnikat. Během let takzvané „opoziční smlouvy“ byl stínovým ministrem dopravy ODS a členem dozorčí rady Fondu národního majetku. V parlamentních volbách v roce 2002 získal poslanecký mandát a v letech 2002 – 2006 byl místopředsedou sněmovního hospodářského výboru. Mezi roky 2006 – 2009 zastával funkci ministra průmyslu a obchodu ve vládách Mirka Topolánka.

Říman je velkým ostravským patriotem. Před několika lety ve volební kampani prosazoval stěhování klíčových hospodářských ministerstev do Ostravy. Patří mezi euroskeptiky a je považován za příznivce politiky Václava Klause. Jako ministr průmyslu a obchodu byl za svou politiku zvyšování emisí skleníkových plynů a za úsilí o prolomení územních limitů těžby uhlí „oceněn“ titulem Ropák roku 2006, a to v anketě pořádané ekologickým občanským sdružením Děti Země. 

Autor: