130 let

Diskuze

Masarykovo politické mistrovství

Nové demokratické období, do něhož vstoupil Tomáš Garrigue Masaryk jako československý prezident, mělo být ve znamení vědy a humanity. A podařilo se mu na základě humanitních ideálů formulovat program státního společenství a ozřejmit nutnost etického rozměru jeho občanů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Hanzlík

28. 10. 2016 14:39
Nejen uctívat, ale také chápat

Důstojný článek k výročí státní samostatnosti. Žádné "bronzování" TGM. Připomíná jeho nadčasový význam pro naši rozháranou a malověrnou současnost. Masarykovo myšlení kotvilo v humanizaci společnosti zvyšováním její vzdělanosti a širším českým povědomím společných evropských zájmů, což autor článku podrobně rozvádí, a tak bych jen připojil něco z jiného soudku.

Prof. Masaryk měl jistý despekt k domácí románové produkci z českého prostředí, k jejímu provincialismu a písmácké barokně katolické sentimentalitě. Více si cenil "z mravního hlediska" americké románové literatury, která byla motivována dnes by se řeklo akčními dilematy kolonistů, s víceméně protestantskou duchovní výbavou.

Měl jsem v době "diktatury proletariátu" přístup k soukromé necenzurované knihovně univ. prof. dr. Špaldáka, kde jsem se mohl seznamovat s Masarykovými pracemi, často v brožovaných "salátech"; pan profesor nebyl jenom spořivý, ale také praktický a tištěný Masaryk byl pro něho "jen" informačním zdrojem ke kritickému studiu. Samozřejmě js

0 0
možnosti

J. Hanzlík

28. 10. 2016 14:40
Re: Nejen uctívat, ale také chápat

Samozřejmě jsem si toho nesmírně vážil a ani odborné "odmítnutí" Masaryka, jako původního filozofa, tehdy v mých očích nijak "nesnížilo" jeho význam. Dnes vím, že byl vedle státníka více sociologem a politologem než filozofem, ale se všemi známými filozofy od řecké klasiky, přes filozofy anglosaské kultury, až po notoricky známé filozofy německých "škol" ve svých etických úvahách navzdory času polemizoval.

0 0
možnosti