Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Mrazivý únor může dostat ceny plynu a elektřiny na nová maxima

  19:02
Elektřina i plyn na burze mírně zlevnily. Když však bude v únoru zima, bude se víc topit, tudíž elektřina na burze zdraží. To se nakonec odrazí i v tom, kolik budou domácnosti platit příští rok. Proto se zlevňováním počítat nemohou, spíše je bude čekat další růst cen za energie. Mráz může být silným impulzem, který dá věci do pohybu.
Vedení elektrického proudu (ilustrační foto).

Vedení elektrického proudu (ilustrační foto). foto: Reuters

Kdo chce odhadovat další vývoj cen elektřiny, měl by sledovat teploměr. Když bude zima, bude se víc topit, a elektřina tak na burze zdraží. To se nakonec odrazí i v tom, kolik budou domácnosti platit příští rok. Letos má počasí o to větší vliv, že trh se kvůli očekávanému zpomalení evropské ekonomiky i obavám z možných dopadů brexitu nemá čeho „chytit“. Mráz tak může být silným impulzem, který dá věci do pohybu.

„Všechny hlavní faktory, které hnaly ceny energií nahoru v uplynulém roce, tedy vysoké ceny uhlí, skokový růst cen emisních povolenek i vysoká poptávka, se zklidnily,“ říká energetický expert Jiří Gavor ze společnosti ENA. „Pokud přijde velmi mrazivý únor, může to být i faktor, který ceny dostane na nová maxima,“ myslí si šéf společnosti Amper Holding Jan Palaščák.

Dodavatelé elektřiny zdražují

Dle zkušeností z předchozích let by pak nerostla jen aktuální cena elektřiny, zdražovaly by i její dodávky na příští zimu. Obchodníci totiž při růstu cen na probíhající období iracionálně očekávají i růst v budoucnu a jsou ochotní platit víc za elektřinu na další sezonu. Teplý únor by mohl ceny tlačit níž. Taková předpověď se ale nečeká. „Vzhledem k převažujícím rysům současné cirkulace považuji za pravděpodobnější, že únor bude spíš mrazivější a i v nížinách občas s vydatnějším sněžením s následnou oblevou,“ uvedl hlavní meteorolog firmy Amper Meteo Milan Šálek.

Už zdražilo 97 procent dodavatelů elektřiny. Jen několik zatím ne, protože mají nakoupenou levnější elektřinu z minulých let nebo jde o jejich obchodní strategii.

Domácnosti proto se zlevňováním počítat nemohou, spíš je bude čekat další růst cen. Hlavně proto, že obchodníkům dojdou zásoby levné elektřiny, kterou nakoupili před více než rokem. „Už zdražilo 97 procent dodavatelů elektřiny. Jen několik zatím ne, protože mají nakoupenou levnější elektřinu z minulých let nebo jde o jejich obchodní strategii,“ popisuje Jan Schindler, analytik kalkulátoru cen energií serveru TZB Info. Zdražit ovšem nakonec budou muset i ti ostatní.

„Obchodníci zatím plně nepromítli vysoké loňské nákupní ceny do konečných produktů, mnozí budou zřejmě nuceni ještě o něco zdražit. Zabránit by tomu mohl jen výraznější pokles nákupních burzovních cen v průběhu tohoto roku, na to bych ale nesázel,“ popisuje Gavor. Společnost ČEZ pouze uklidňuje, že dalšího zdražování se nemusí obávat ti, jimž už se letos ceny zvýšily. „V tuto chvíli nepředpokládáme, že budeme upravovat ceníky pro zákazníky, kterým jsme je již na začátku roku upravovali,“ řekl mluvčí firmy Roman Gazdík.

Jiná situace plynu

U plynu, jehož cena nerostla stejně prudce jako elektřiny, je situace jiná. Zdražilo 80 procent dodavatelů, ti zbývající se k tomu ale podle Schindlera odhodlat nemusejí. „S přihlédnutím k současné stagnaci či poklesu ceny plynu na burzách to zatím nepředpokládám,“ vysvětlil.

U plynu, jehož cena nerostla stejně prudce jako elektřiny, je situace jiná. Zdražilo 80 procent dodavatelů, ti zbývající se k tomu ale odhodlat nemusejí.

Spekulovalo se i o tom, že na ceny energií může mít citelný vliv brexit – pokud k němu dojde. Odchod Británie z Evropské unie by mohl způsobit, že by země nepotřebovala emisní povolenky. Ty si tamní firmy, nejvíce uhelné elektrárny, nyní musejí kupovat, aby mohly vypouštět do ovzduší oxid uhličitý. Pokud by se pro ně staly nepotřebnými, mohly by s nimi zaplavit evropský trh.

Británie jich potřebovala po Německu nejvíc v Evropě. Následný pád jejich ceny by pak výrazně zlevnil elektřinu a teplo z uhelných elektráren. To by ve výsledku tlačilo dolů i ceny dalších energií. Evropská komise ale v posledních týdnech přijala opatření, aby se nic takového stát nemohlo. Britské povolenky, zjednodušeně řečeno, vyřadila na samostatnou kolej.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!