Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas: Temelín už neměl dělat Roman. A jako šéf dozorčí rady ČEZ ho nedělá?

  12:44

Martin Roman svou misi v ČEZ dle premiéra splnil. Jeho nástupce se musí soustředit hlavně na to, jak zajistit energetickou bezpečnost Česka.

Martin Roman v čele energetického gigantu ČEZ zvýšil zisk skupiny do rekordních výšin a podle premiéra Petra Nečase, který Romana minulý týden z funkce generálního ředitele odvolal, svou misi naplnil. „Etapu, kterou on reprezentoval, já považuji za ukončenou. To byla etapa růstu prostřednictvím zahraničních akvizic,“ říká premiér v rozhovoru pro pondělní Mladou frontu Dnes. S touto etapou nebyl Nečas tak docela spokojen a rozhodl se pro radikální řez.

Nečas dělí top management ČEZ na dvě skupiny. První jsou přesvědčení energetici, které premiér „bere“. Ve druhé vidí „nájemné vojáky“, kteří dva tři čtyři roky sice vytvářejí podniku zisk, což mají koneckonců v popisu práce, ale na další štaci budou podobným stylem řídit třeba síť módních butiků. Podnik jako podnik. V zájmu „snadného“ profitu firmy a samozřejmě i svého směřují ČEZ k dalším zahraničním akvizicím například v oblasti obnovitelných zdrojů energie, což je podle Nečase „pohodlné a bezpracné podnikání“. A vyčítá jim, že se nehnali do „dlouhodobého a riskantního projektu, jehož výnosy může mít společnost ČEZ až za deset až patnáct let“.

Logicky by do skupiny žoldáků měl jako nejvyšší manažer patřit i Martin Roman, ale Petr Nečas ho do ní překvapivě neřadí. Pouze prý na něj „mohli mít vliv“. Ale nepatří asi ani do skupiny energetiků-srdcařů. Firma teď potřebuje šéfa, který se bude koncentrovat hlavně na dostavbu Temelína, tedy slovy premiéra na „strategickou otázku zajištění energetické bezpečnosti Česka, na zajištění zdrojů pro výrobu elektrické energie doma“. A to je tedy zřejmě Daniel Beneš, který v podstatě ČEZ řídil v poslední době už i za Romana. Tomu sice Nečas poděkoval za dobré služby, dohodl s ním odchod a odvolal ho, na což má svaté právo, načež ho vzápětí dosadil do čela dozorčí rady téhož podniku.

Premiér vysvětluje, že by klíčové kroky kolem Temelína měl řídit jeden člověk a „už to podle jeho názoru prostě neměl být Martin Roman“. Daniel Beneš má nejspíš ohledně Temelína větší tah na branku než Martin Roman. Odvolaný generální ředitel na to bude pouze dohlížet z pozice předsedy dozorčí rady ČEZ, kam byl obratem zvolen. Proč zrovna on, když „Temelín“ je Nečasem prezentovaný jako hlavní důvod jeho odvolání? To jsme se od premiéra v MfD nedozvěděli.

Možná hrálo roli (v odvolání Romana) i něco jiného, ale to zůstalo také zahaleno tajemstvím, protože „premiér nevidí důvod cokoli specifikovat nebo chodit do podrobností, mohl by tím i porušit zákon“.

Takže si to shrňme: Roman byl veleúspěšný, ČEZ hodně a snadno vydělával díky nájemným žoldákům a do dostavby Temelína se manažerské eso moc nehrnulo. Mandát Romanovi končil v únoru, ale dohodli se s premiérem na dřívějším odchodu, aby měl Temelín na starosti nový šéf. Tím se stal ten, který už prakticky šéfem byl. A Roman ho bude kontrolovat z pozice šéfa dozorčí rady. Chápete uvažování pana premiéra?