Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nekonečná story stěhování NKÚ: Vítkova CPI se nevzdává a jde do protiútoku

  16:55

Kontroloři chtějí koupit budovu Sazky. Společnost CPI, jež jim nabídla prodloužení nájmu ve svém Tokovu, proto hodlá podat trestní oznámení.

Je možné, že se Miloslav Kala (vlevo) dohodne s Radovanem Vítkem? foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Rozhodování o sídle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se posouvá do dalšího dějství. Ve středu 6. února sněmovní kontrolní výbor schválil usnesení, v němž podpořil NKÚ, aby si pořídil kancelářskou budovu, která patří loterijní společnosti Sazka. V pátek ale skupina CPI, vlastník budovy Tokovo, kterou si nyní NKÚ pronajímá, přešla do protiútoku – kvůli výběru nového sídla úřadu prý hodlá podat několik trestních oznámení.

Připomeňme, že v polovině února předložila CPI, kterou ovládá realitní magnát Radovan Vítek, nové parametry nájemní smlouvy pro případ, že by se s NKÚ domluvila na prodloužení nájmu (současná smlouva vyprší koncem září). CPI nabídla dvě varianty prodloužení kontraktu:
Krátkodobá varianta počítá s prodloužením nájmu o dalších dvanáct až patnáct měsíců. Roční nájemné je stanoveno na 19,9 milionů korun (nyní platí úřad ročně 44 milionů).
Dlouhodobá varianta počítá s prodloužením o pět, respektive sedm let. V případě jejího zvolení dojde k redukci najímaných ploch a počtu parkovacích míst. Roční nájemné vychází na zhruba 23,3 až 25,7 milionu korun. CPI se zavazuje, že veškeré úpravy vnitřních dispozic provede na své náklady. A pokud kontroloři zůstanou v Tokovou dalších sedm let, převede na úřad bezplatně veškeré vybavení kanceláří, jehož původní pořizovací cena dosáhla 150 milionů korun.

Již při podání výše zmíněné nabídky ji CPI označila za „bezkonkurenční“. A nyní Vítkova skupina tvrdí, že úřad „si pro svou zprávu o řešení dislokace sídla NKÚ vybral jen to, co bezvýhradně podporuje nákup objektu Sazky“.

Transparentní posudek...

Dle kontrolorů ale vše probíhalo transparentně a koupě vlastní kancelářské budovy je ekonomicky výhodnější než nájem v budově Tokovo. Odkazují se při tom na odborný posudek, který si nechal úřad zpracovat na ČVUT. Posudek měl kontrolorům poskytnout odpověď na tři dotazy:

  1. Je finančně výhodnější pořídit budovu sídla NKÚ koupí některého ze tří nabízených objektů („finalisty“ poptávkového řízení, v němž úřad dostal nabídky na odkup jedenácti administrativních budov, byly: Prague Marina Office Center, office centrum SAP a Sazka – pozn. red.), nebo je výhodnější zůstat v nájmu v budově Tokovo?
  2. Jaká výše nájmu administrativních prostor v Tokovu by byla finančně výhodnější než pořízení budovy sídla NKÚ koupí?
  3. Jaké úspory výdajů na sídlo NKÚ by plynuly z ukončení nájmu v budově Tokovo a přesídlení do vlastní budovy?

Jaké dostali kontroloři odpovědi? (Kompletní odborný posudek ČVUT zveřejnil NKÚ na svých internetových stránkách.)

  1. Pořízení budovy Sazka spolu s investicí do budovy ve výši zhruba 98 milionů korun bez DPH je nejvýhodnější variantou pro stát, neboť je zde potenciál významného snížení provozních nákladů až o jednu třetinu. Toto konstatování vychází z předpokladu, že v Sazce bude kromě NKÚ sídlit ještě další organizační složka státu. (Viceprezident NKÚ Miloslav Kala ČESKÉ POZICI potvrdil, že o sdílení prostor v Sazce je mezi státními institucemi zájem.)
  2. V případě, že by si NKÚ koupil budovu SAP, muselo by být nájemné v Tokovu nižší než 5,5 milionu korun. Při pořízení budovy Sazka by musela být výše nájemného v Tokovu nižší než 18,6 milionu korun (to platí v případě, že by NKÚ užíval celou budovu sám). Obdobně vychází i srovnání s objektem Prague Marina.
  3. Při pořízení budovy Sazka s využitím padesáti procent ploch pro NKÚ a zbývající části pro jinou instituci se předpokládají úspory výdajů v období deseti let ve výši téměř 71 milionů korun. Navíc i po uplynutí deseti let stát vlastní budovu s významnou zůstatkovou hodnotou.

Na základě výsledků tohoto odborného posudku přijal sněmovní kontrolní výbor usnesení, v němž podpořil pořízení budovy Sazky za zhruba 300 milionů. O transakci by měla příští týden jednat vláda.

... nebo „obrovský tunel“?

Jak jsme již uvedli, skupina CPI se s tím nehodlá smířit a chce podat několik trestních oznámení. „Myslím, že se tu připravuje obrovský tunel a krádež za bílého dne. Místo, aby NKÚ využil komplikované situace pronajímatelů na trhu a zatlačil na lepší podmínky, tak chce vybrat nejméně vhodné a nejméně ekonomické řešení,“ uvedl na páteční tiskové konferenci generálního ředitele CPI Zdeněk Havelka. „Kromě možného porušení zákona o zadávání veřejných zakázek máme důvodné podezření, že dochází k nehospodárnému využívaní státního majetku,“ dodal Havelka s tím, že posudek objednaný od ČVUT úřad záměrně zkresluje.

To vedení NKÚ odmítá. Viceprezident Miloslav Kala tvrdí, že obdržel nabídku na pronájem kancelářských prostor, jejichž rozloha je obdobná, jako má nyní úřad k dispozici v Tokovu, ale za přibližně polovinu ceny, než nabízí CPI po slevě. A ke sporu s CPI dodává: „Když jsme obdrželi nabídku s parametry nové nájemní smlouvy, původně obsahovala pokutu ve výši jednoho milionu korun, pokud bychom zveřejnili informace o nabídce. To jsem odmítl. Jsem rád, že jsem to udělal. Jinak bychom nyní nemohli zveřejnit odborný posud ČVUT, který s daty od CPI pracuje.“

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...