Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Někteří bývalí voliči ANO míří mezi nevoliče, jiní směřují k Pirátům

Sociolog Jan Herzmann. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Voliči ANO jdou různými směry. Z hlediska postojů by mohli mířit k ČSSD, což se však neděje. Druhou možností pro ně je přejít do tábora nevoličů,“ říká v rozhovoru sociolog Jan Herzmann.
  12:04

Sociolog Jan Herzmann v rozhovoru říká: „Chce-li Petr Fiala zůstat v boji o politickou zlatou medaili, musí jeho koalice přijít s nějakou významnou vizí obnovy. Bez toho nemá koalice Spolu co jiného nabídnout, ty strany tu už totiž byly. Musejí proto přijít s něčím, co ostatní neříkají. Což zatím nedělají ani Piráti a Starostové, ale ti mají alespoň punc nových stran.“

LIDOVÉ NOVINY: ANO podle průzkumů ztrácí voliče. Kam primárně míří?

HERZMANN: Voliči ANO jdou různými směry. Z hlediska životních postojů by mohli mířit k sociální demokracii, což se však neděje, protože se ve vládě „namočili“ s ANO. Navíc se ČSSD jeví jako slabá strana, která sotva překročí pětiprocentní hranici. Druhou možností pro ně je přejít do tábora nevoličů, protože se zklamali, a nevidí nic lepšího.

Starostové mají s ANO společnou absenci ideologie a orientaci na „malá řešení“. To není výtka, to znamená, že chodí s praktickými kroky.

Zvažují proto nevolit. Část může přejít třeba ke Starostům spíše než k Pirátům. Starostové mají s ANO společnou absenci ideologie a orientaci na „malá řešení“. To není výtka, to znamená, že chodí s praktickými kroky.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké trendy v Česku vidíte?

HERZMANN: Z průzkumů vyplývá, že posilují Piráti a STAN, ale i SPD. Je otázka, kolik příznivců ANO přechází k Tomiu Okamurovi, čímž dávají najevo svůj krajní odpor k protiepidemickým opatřením.

LIDOVÉ NOVINY: Je SPD hlavním příjemcem protestních hlasů?

HERZMANN: To si netroufám říct. Končí totiž i u komunistů a některé u Pirátů. Ty bych vůbec nepodceňoval. Část hlasů pro Piráty je totiž vymezení se proti současnému stavu, ve kterém se voliči zklamali.

LIDOVÉ NOVINY: Klíčoví pro hnutí ANO jsou starší lidé s nižšími příjmy. Kam od Babiše utíkají oni?

Z průzkumů vyplývá, že posilují Piráti a STAN, ale i SPD. Je otázka, kolik příznivců ANO přechází k Tomiu Okamurovi, čímž dávají najevo svůj krajní odpor k protiepidemickým opatřením.

HERZMANN: Lákadlem by pro ně měla být ČSSD, ale k té nejdou. Nejnaštvanější možná k SPD, jiní k Pirátům. Dochází spíše k výměně v táboře nevoličů. Tam přicházejí exvoliči ANO – a naopak odtud čerpají Piráti.

LIDOVÉ NOVINY: Co táhne tandem Piráti a STAN nahoru?

HERZMANN: Obě strany se dobře doplňují. Zatímco Piráti se veřejnosti jeví jako strana řešící celospolečenská témata, Starostové vypadají jako zaměření na lokální úroveň. Pomáhá tomu i regionalita, na výsledcích z loňských krajských voleb vidíme, že se obě strany vyvažují. Kde jsou Piráti zpravidla slabší, je silný STAN – a naopak.

LIDOVÉ NOVINY: Co je ale dělá u voličů natolik atraktivní?

HERZMANN: Šance porazit Andreje Babiše. To naopak brzdí koalici Spolu okolo ODS, která o tomto svém potenciálu zatím veřejnost nepřesvědčila. Naopak Piráti a STAN i jednotlivě působí jako rozjetá síla, ANO oproti tomu v trendech ztrácí. Právě role favorita voleb může u Pirátů spustit takzvaný bandwagon efekt – přidávání se na stranu očekávaných vítězů.

LIDOVÉ NOVINY: Nesílí bandwagon efekt nejvíce až před volbami? Ivan Bartoš by si proto musel udržet roli hlavního Babišova vyzývatele.

Piráti a STAN se dobře doplňují. Zatímco Piráti se veřejnosti jeví jako strana řešící celospolečenská témata, Starostové vypadají jako zaměření na lokální úroveň. Pomáhá tomu i regionalita, na výsledcích z loňských krajských voleb vidíme, že se obě strany vyvažují. Kde jsou Piráti zpravidla slabší, je silný STAN – a naopak.

HERZMANN: To určitě, ve změnách postojů na poslední chvíli to hraje silnou roli. Ale abychom byli korektní, je nutné říct, že do voleb je to ještě pořádně dlouhá doba. Kdybychom covid zvládli do června až července, může se nálada výrazně proměnit. Stačí se podívat na britského premiéra Borise Johnsona. V nejhorších dobách epidemie to vypadalo na rezignaci, dnes je za hrdinu.

LIDOVÉ NOVINY: Daří se šéfovi ODS Petru Fialovi vpasovat se do stejné pozice Babišova vyzývatele?

HERZMANN: Odpovím oklikou. Na Primě spolu diskutovali ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček z ANO a Petr Fiala. Očekával jsem, že uslyším tvrdou debatu o vizích obnovy české ekonomiky po covidu. Namísto toho jsem dostal debatu na téma, zda je 60 korun podpory za test pro firmy hodně, nebo málo.

Z toho mi vyplývá: chce-li Petr Fiala zůstat v boji o politickou zlatou medaili, musí jeho koalice přijít s nějakou významnou vizí obnovy. Bez toho nemá koalice Spolu co jiného nabídnout, ty strany tu už totiž byly. Musejí proto přijít s něčím, co ostatní neříkají. Což zatím nedělají ani Piráti a Starostové, ale ti mají alespoň punc nových stran.

Mohlo by vás zajímat