130 let
Nobelovy ceny za medicínu se udílejí od roku 1901.

Nobelovy ceny za medicínu se udílejí od roku 1901. | foto: © Wikipedia / Creative CommonsČeská pozice

Nobelovu cenu za medicínu si dělí imunologové. České tužby pohasly.

  •   12:57

Aktualizováno: Plaketu získali tři imunologové: Bruce Beutler, Jules Hoffmann a Ralph Steinman. Přispěli k poznání imunitního systému.

Čeští vlastenci sice ve skrytu pomýšleli na ocenění profesora Antonína Holého z Akademie věd ČR nebo nejcitovanějšího českého vědce Jiřího Bártka z Kodaně, ale letošní Nobelova cena za medicínu a fyziologii putuje jinam. Plaketu si pomyslně rozdělí tři imunologové: Američan Bruce Beutler, lucemburský Francouz Jules Hoffmann a Kanaďan Ralph Steinman, kteří přispěli k revolučnímu poznání imunitního systému. Informovala o tom v 11:30 hodin Královská švédská akademie věd, jejíž přetížený web kvůli zájmu kolaboval.

Výzkum oceněných vedl též k vývoji nových vakcín, jež stimulují imunitní systém k boji s nádoryBeutler a Hoffmann získali ocenění za objev aktivizace vrozené imunity a dostanou i polovinu z dotace deseti milionů švédských korun (asi 27 milionů korun českých). Zbylých pět milionů mělo připadnout Steinmanovi, jenž ale tři dny před předáním ceny zemřel. Ten byl dle ČTK oceněn „za objev dendritických buněk, které tvoří malou část bílých krvinek v krvi a tkáních a aktivují imunitní systém“.

Výzkum oceněných vedl k vývoji nových terapeutických vakcín, jež stimulují imunitní systém k útoku na nádory. „Jejich práce otevřela nové cesty k vývoji prevence a léčby infekcí, rakoviny a zánětových nemocí,“ uvádí se ve zdůvodnění komise.

O víkendu přinesla ČESKÁ POZICE reportáž ze stockholmského Karolinska Institutetu, jenž právě o těchto „nobelovkách“ spolurozhoduje. (Připravujeme též zasvěcený vědecký pohled na přínos trojice letošních vítězů pro světovou medicínu a imunologii.)

Předčasná japonská radost?

Kuriozitou dnešního dne je aktualizace webové stránky japonského vědce Šinja Jamanaky na Wikipedii, na které se chvíli mylně objevila informace, že je letošním vítězem Nobelovy ceny za svůj výzkum kmenových buněk.

Podstatnější je, že několik hodin poté, co švédský výbor informoval o udělení letošní Nobelovy ceny za medicínu těmto třem imunologům, Rockefellerova univerzita, na níž působil Ralph Steinman, oznámila, že 68letý vědec v pátek podlehl rakovině slinivky. Výbor to však nevěděl. Proto i zvažoval, zda by neměl Steinmanovi Nobelovu cenu odebrat, protože pravidla neumožňují, aby byla udělena po smrti.

Nobelovy ceny budou laureátům slavnostně uděleny 10. prosince, v den výročí úmrtí Alfreda Nobela. Po ceně za medicínu budou v tomto týdnu následovat i vyhlášení za fyziku (úterý 11:45 hodin), za chemii (středa v 11:45), za literaturu (ve čtvrtek v 13:00), za mír (pátek v 11:00) a nakonec i za ekonomii (pondělí ve 13:00).

Nobelova cena za medicínu a fyziologii 2011

Bruce A. Beutler se narodil roku 1957 v Chicagu (USA). Doktorát získal v roce 1981, a poté pracoval na Rockefeller University a University of Texas, kde objevil LPS receptor. Od roku 2000 je profesorem genetiky a imunologie v The Scripps Research Institute.

Jules A. Hoffmann pochází z lucemburského Echternachu (*1941). Studoval na Štrasburské univerzitě; Ph.D. zde získal roku 1969. Pracoval v Marburgu i Štrasburku, kde vedl laboratoř až do předloňska. V letech 2007–2008 byl prezidentem Francouzské národní akademie věd.

Ralph M. Steinman se narodil v roce 1943 v Montrealu a zemřel 30. září 2011. Na tamní McGill University vystudoval biologii a chemii. Na Harvard Medical School přidal i studia medicíny (dokončeno v roce 1968). Od roku 1970 působil na newyorské Rockefeller University, kde se roku 1988 stal profesorem imunologie.

Autor: Martin Rychlík
  • Vybrali jsme pro Vás