Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Panama Papers: Jak klan Taylorů rajsky maskoval Petra Speychala

USA

  9:51
Rodina Taylorů, jež patří v maskovacích strukturách v daňových rájích ke světové špičce, figuruje i ve firmách spojených s vládcem strojírenského impéria ČKD i hokejové Sparty – miliardářem Petrem Speychalem.

Co přijde po Panama Papers? foto: Richard Cortés, Česká pozice

Maskovací struktury v daňových rájích fungují jako ruské matrjošky. Otevřete jednu firmu, v ní se skrývá jiná a v ní zase další, často v jiné zemi. A každá z těchto matrjošek přidává další vrstvu anonymity, aby nešel dohledat skutečný vlastník. K jejich spravování ovšem potřebujete schránkové ředitele–maximálně spolehlivé lidi, kteří nepokládají zbytečné otázky.

Novozélandská rodina Taylorů patří v tomto oboru ke světové špičce. A přestože se společnosti, které tento klan řídil dle pokynů skutečných vlastníků, připletly do světových skandálů včetně pašování zbraní mezi Severní Koreou a Íránem, obliba jejich krycích služeb zůstala dechberoucí. Jak odhalují dokumenty známé jako Panama Papers, tedy data uniklá z panamské právní firmy Mossack Fonseca, patřili Taylorovi mezi oblíbence i českých zákazníků.

Příjmení Taylor figuruje i ve firmách, které se díky těmto dokumentům podařilo LN a Českému centru pro investigativní žurnalistiku (Investigace.cz) propojit s vládcem strojírenského impéria ČKD Petrem Speychalem. Právě na něho a skupinu lidí a firem kolem něho si ve čtvrtek 12. května došlápla daňová Kobra.

Protikorupční jednotka spolu s celníky a finanční správou vyrazila pro dokumenty do nejvýkonnější firmy strojírenského impéria – ČKD Praha DIZ, která měla mimo jiné miliardové zakázky na stavbě tunelu Blanka. Šetří podezření z rozsáhlých daňových úniků, kdy peníze mohly přes síť firem končit i ve firmách z daňových rájů zakládaných přes Mossack Fonseku. A Kobra tam vyrazila i proto, aby zajistila majetek, který se začal stěhovat právě do takových skořápkových firem.

Offshorový byznys

Zpět ale k novozélandskému klanu Taylorů. Žijí střídavě na Novém Zélandu, v Austrálii a na ostrově Vanuatu. Ostrově s přibližně 250 tisíci obyvateli uprostřed Pacifického oceánu, kde hlavní obživou většiny obyvatel je pěstování kokosů, kurzy potápění pro turisty a zakládání holdingů s mnohamiliardovými obraty. Jejich vstup do světa globálního offshorového byznysu řídil Geoffrey Taylor, který má profesuru z vlastní Southern Pacific University a skvěle rozumí tomu, jak využívat šedé zóny v globálních finančních schématech.

Vstup rodiny Taylorů do světa globálního offshorového byznysu řídil Geoffrey Taylor, který má profesuru z vlastní Southern Pacific University a skvěle rozumí tomu, jak využívat šedé zóny v globálních finančních schématech

V USA byl vyšetřován pro napojení na organizovaný zločin, obchod s drogami a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Jeho manželka Priscilla se zpočátku starala o PR Geoffreyho aktivit a speciálních služeb, kdy jeho specializovaná firma GT Group se sídlem na Vanuatu zvládla založit na 2,5 tisíce schránkových firem pro Taylorovy klienty. Později Priscilla začala figurovat i jako ředitelka desítek firem, které Taylorovi zřizovali.

Jejich synové Michael Taylor a Ian Taylor jsou ředitelé dalších stovek firem. Ian Taylor pak vystupuje jako ředitel a jednatel i v desítkách firem zakládaných z Česka se sídlem v Londýně. A totéž platí o jeho bývalé ženě Rachel Amy Ericksonové. Aby toho nebylo málo do spletitého byznysu, kde se platí „schránkovým ředitelům“ třeba 20 dolarů za podpis na dokumentu, zapojila rodina i vlastní hospodyni – Filipínku Necitu Manceauovou.

Právě firma, jejíž listiny tato uklízečka podepisovala, se ocitla v hlavní roli skandálu s pašováním zbraní. Koncem roku 2009 celníci na bangkockém letišti zastavili letadlo, které mělo vézt materiál pro petrochemický průmysl. Bylo však napěchované granáty a raketovými střelami a v Thajsku přistálo k natankování při cestě ze Severní Korey do Íránu. Pronajaté ho měla společnost SP Trading, jež byla v témže roce stvořenou dcerou firmy VicAm, již zastupovala navenek právě Manceauová. Kdo skutečně stál za obchodem se zbraněmi, se nikdy nedopátralo.

Upozornění českým partnerům

Není to ovšem jediná kauza, v níž se firmy z portfolia Geoffreyho Taylora a jeho rodiny objevují. Mezi lety 1997 a 2002 byl Geoffrey Taylor viceprezidentem European Bank, banky se sídlem na Vanuatu, která byla vyšetřována ve spojitosti s podvody s platebními kartami. Společnosti ze stejné stáje pak byly jen měsíc po „korejském“ skandálu v centru vyšetřování v souvislosti s vypráním 378 miliard dolarů pro mexické drogové kartely přes banku Wachovia.

Když se o vyšetřování Geofrreyho Taylora v USA dozvědělo panamské ředitelství firmy Mossack Fonseca, upozornilo své české partnery, že s rodinou Taylorových mohou být potíže

Taylor se vždy brání tím, že jen zakládal a prodával firmy klientům, kteří si tento servis objednali. A že s jejich trestnou činností nemá nic společného. Soudy mu daly ve všech těchto případech za pravdu. Očividně tento přístup zvolili i čeští klienti Taylorovy rodinky. Když se o jeho vyšetřování v USA dozvědělo panamské ředitelství firmy Mossack Fonseca, upozornilo své české partnery, že s rodinou Taylorových mohou být potíže.

Jiří Myslivec, který šéfuje v USA registrované společnosti Waberia, jež za Čechy u Mossack Fonseky skořápkové firmy objednává, potvrdil, že Geoffrey Taylor je ředitelem několika z Česka založených společností na Seychelách, Britských Panenských ostrovech i jinde. Ale dodal, že s Geoffreym Taylorem mají jen ty nejlepší zkušenosti. K rychlým výměnám proto ani nedošlo.

Případ Škodaexport

Syn Ian nejen řediteloval, ale i papírově držel akcie společnosti Rostrakoff Jewellery, v níž se protočilo v roce 2008 120 milionů korun z dnes zkrachovalé strojírenské ikony Škodaexport

A napojení přímo k vládci ČKD a také hokejové Sparty Speychalovi? Otec rodu Geoffrey působil například ve firmě, do níž Speychal na čas schoval lukrativní pozemky v pražských Letňanech. Syn Ian zase nejen řediteloval, ale papírově také držel akcie společnosti Rostrakoff Jewellery, v níž se podle informací LN protočilo v roce 2008 120 milionů korun z dnes zkrachovalé strojírenské ikony Škodaexport, která právě v té době do konglomerátu ČKD patřila.

A Ianova bývalá žena Rachel Amy Ericksonová zase podepisovala čtyři roky do roku 2012 dokumenty seychelské firmy WBC Capital. Jak již LN popsaly, přes ni se Speychal skrytě soudí s českým státem o stamiliony korun za 20 let starou rekonstrukci kubistického klenotu – domu U Černé Matky Boží. Pohledávku přitom získala za čtyři miliony.

Klan Taylorů

Otec klanu Geoffrey Taylor

  • Udělil si na vlastní univerzitě profesorský titul.
  • Hlava rodinného byznysu poskytujícího komplexní služby kolem firem v daňových rájích.

Jako nastrčenou ředitelku používala rodina i vlastní uklízečku z Filipín.

Ostrov potápění a miliardových holdingů

  • Maličký ostrovní státeček Vanuatu je rájem potápěčů a také holdingových struktur kryjících skutečné vlastníky různých firem z celého světa.
  • Právě zde má centrálu rodinný klan Taylorů a jejich společnost na zakládání skořápkových firem GT Group.