Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Daňová Kobra uštkla hokejového miliardáře. Úřad obstavil majetek Speychalovy firmy

Petr Speychal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Speychal | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Rekordní úlovek by si mohla připsat Daňová Kobra, pokud nepovolí smyčka, kterou utáhla kolem miliardáře Petra Speychala a jeho klíčové firmy ČKD Praha DIZ. Firma ze strojírenského impéria ČKD, již Speychal, mimo jiné i vlastník hokejové Sparty, ovládá, má totiž doplatit na dani přes 791 milionů korun.

Právě na takovou částku vyšetřovatelé specializovaného finančního úřadu, tedy daňové Kobry, vyčíslili sumu, o kterou stát ve spleti firem kolem ČKD Praha DIZ přišel.

„Celková výše neuhrazených splatných daňových dluhů ... činí ke dni vystavení tohoto sdělení 791 463 885 Kč,“ píše se v takzvaném zástavním příkazu, který mají LN k dispozici. Toto sdělení dostaly například banky, v nichž má ČKD Praha DIZ účty, aby z nich nemizely peníze.

Za pomoci zástavního příkazu pak také daňová správa spolu s policií a celníky obstavila nemovitý majetek. To aby nezmizel, než se rozhodne o doplatku doměřené daně.

Na základě několikaletého vyšetřování totiž daňoví specialisté dospěli k tomu, že skupina až 70 lidí a podobného počtu firem kolem miliardáře Speychala v komplikované síti obcházela placení daní. A v zástavním příkazu vyčíslili celkem 46 různých dlužných částek, které měly státu přijít na účet jako platba daní. Pohybují se od 607 tisíc až k 122 milionům korun a celkem dávají dohromady již zmíněnou částku, dosahující bezmála 800 milionů.

Právě s tímto příkazem pak vyšetřovatelé vyrazili v půli května do centrály ČKD Praha DIZ, kde v rámci již druhého zásahu souvisejícího se skupinou kolem Speychala hledali také dokumenty.

Firma dlouhodobě s LN nekomunikuje. Robert Wolf, šéf ČKD Praha DIZ, která díky několikamiliardovému kontraktu dodávala technologie pro tunel Blanka, ovšem zásah označil za „akt zvůle a projev arogance státní moci“.

„Celé toto představení proběhlo s cílem zdiskreditovat naši společnost v právě probíhajícím arbitrážním řízení na tunelový komplex Blanka, které shodou okolností bylo zahájeno toto pondělí (9. května – pozn. red.), s tím, že výrok rozhodců by měl být znám 25. 7. 2016,“ napsal Wolf v prohlášení.

Dále v pondělních LN najdete:

  • Kantory a lékaře roboti o práci nepřipraví

Zkraje května nasadila jablonecká firma ABB na výrobní linku prvního robota v republice, který dělá s lidmi přímo na páse. Dvěma měkkýma kovovýma rukama vkládá do zásuvek dětské pojistky. V liberecké iQlandii zase v lednu rozdal dětem pololetní vysvědčení humanoidní robot. Pochválil je za mimoškolní aktivity a doporučil, aby zabraly v matematice.

V Česku se zvolna probouzí trend, ve kterém jsou jinde daleko před námi – čtvrtá průmyslová revoluce. Přináší obří výzvu, nutnost začít přemýšlet i učit se jinak.

Už proto, že v souvislosti s nástupem Průmyslu 4.0 je v České republice odsouzeno k zániku 54 procent stávajících pracovních míst, jak uvádí analýza Mezinárodní organizace práce při OSN. Nejohroženější jsou montážní dělníci či administrativní pracovníci, nejméně se mohou bát učitelé nebo lékaři.

  • Začala finální bitva o hypotéky

Poslanecká sněmovna rozhodne o možnosti předčasně splatit hypotéku. Banky, ale i ochránci spotřebitelů varují, že to může znamenat jejich zdražení.

PŘÍLOHA PRÁVO A JUSTICE

  • Malý průvodce dědictvím

Každoročně v Česku proběhne 150 tisíc dědických řízení. Nový občanský zákoník dědění rozvolnil a lidé díky tomu častěji sepisují závěti. V nových možnostech se ale zatím příliš neorientují a nevědí, že vedle skromného majetku pozůstalého mohou zdědit také velké dluhy.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!