Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pašalíky v režii pražské koalice, díl druhý

  8:40

Které politiky najdeme v dozorčích radách a představenstvech pražských městských firem? ČESKÁ POZICE přináší další podrobný přehled.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Před dvěma týdny jsme informovali o rozdělování pozic v představenstvech a dozorčích radách několika pražských městských firem. Byly to podniky Trade Centre Praha, TCP-Vidoule (Rozvojové projekty Praha), Pražské služby, Pražská teplárenská Holding, Pražská plynárenská Holding, Pražská energetika Holding a Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Nyní přinášíme informace o dalších společnostech, v jejichž orgánech má hlavní město Praha zastoupení. Jde o Kongresové centrum Praha, Kolektory Praha, Obecní dům, Pražskou vodohospodářskou společnost, Úpravnu vody Želivka, Zdroj pitné vody Káraný, PVA Letňany a PPF banku.

Mlejnský, Stádník, Slezák atd.

Z celkových 46 míst, které hlavní město v těchto podnicích obsazovalo, jich 32 získala ODS, deset pozic připadlo ČSSD a jeden post obdržel zástupce KSČM. Největší zastoupení (šest) má ODS z Prahy 15, jejímž starostou je Pavel Klega (ODS). Tři pozice v představenstvech a dozorčích radách obsadili občanští demokraté z Prahy 11.

Současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa si za loňský rok vydělal 300 tisíc v dozorčí radě Pražské energetiky

Jedním z nich je i její starosta Dalibor Mlejnský (ODS), který figuruje v kauze se sledováním politiků v Praze 11 bezpečnostní agenturou ABL. Mlejnský je členem dozorčích rad v pražském Dopravním podniku a Pražské vodohospodářské společnosti.

Pomyslným rekordmanem je zastupitel Prahy 2 František Stádník (ODS), který usedl do dozorčích rad Trade Centre Praha, Zdroje pitné vody Káraný, Úpravny vody Želivka a rovněž v představenstvu Kongresového centra Praha.

Posty v představenstvech a dozorčích radách jsou „náležitě“ odměněny. Podle materiálů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, si například Jan Svátek (ODS) v představenstvu Pražské energetiky za rok 2010 přišel na 300 tisíc korun. V dozorčí radě stejné firmy si současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa za loňský rok vydělal rovněž 300 tisíc.

Na stejnou částku loni dosáhl dle informací ČESKÉ POZICE v dozorčí radě Pražské plynárenské zastupitel hl. města a místostarosta Prahy 21 Jan Slezák (ČSSD). Je zajímavé, že v roce 2004 Slezák rezignoval na post v Radě hl. města, když se ukázalo, že při protikomunistické demonstraci 28. října 1989 byl velitelem jedné z rot pohotovostního pluku. Slezák se však udržel v celopražském zastupitelstvu, stal se místostarostou městského obvodu a aktuálně drží funkce předsedy dozorčí rady Pražské teplárenské a člena dozorčí rady Pražské vodohospodářské společnosti.

Toman, Šteiner… a opět Poche

Jiří Toman platil za vlivného úředníka, který na pražském magistrátu šéfoval odboru investic. Po nástupu nového primátora hlavního města Bohuslava Svobody, který si dal za úkol úřad pročistit, bylo několik kontroverzních úředníku nuceno odejít z funkce. Jedním z nich byl i Toman, jenž byl spojencem bývalého primátora Pavla Béma a je spojován s podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem.

Miroslav Poche  se i přes problém s financováním ČSSD stal zastupitelem hl. města, zastupitelem Prahy 3 a sedí v dozorčích radách Pražských služeb a Kolektorů Praha

Toman, který měl na starosti výstavbu tunelového komplexu Blanka, podepisoval v této věci za hl. město faktury. Stál tedy i u desetimiliardového navýšení ceny projektu, která původně činila 26 miliard korun. I když byl Toman z pražského magistrátu koncem roku 2010 vypoklonkován, je stále členem představenstva v městské společnosti Úpravna vody Želivka.

Radovan Šteiner pracoval v období 2002 až 2010 jako radní pro dopravu, do jehož resortu výstavba Blanky patřila. Šteiner však odmítl, že by nesl jakýkoliv podíl viny za navýšení cen, a naopak ukázal na Béma a Tomana. Šteiner po osmi letech už sice není členem rady hl. města, ale nemusí zoufat. Být předsedou představenstva Obecního domu není zas tak špatné zaměstnání.

Členem představenstva Pražské vodohospodářské společnosti je Martin Vlasta (ČSSD), jehož stíhá problematická pověst. Vlasta býval jedním ze spolupracovníků Jiřího Paroubka. Seznámil je pražský kolotočář Václav Kočka. Vlasta byl v říjnu 2008 hostem na večírku, na němž při křtu Paroubkovy knihy Bohumil Ďuričko zastřelil Václava Kočku mladšího. Naposledy na sebe Vlasta upozornil při turnaji póla na Štrbském plese, kde se konalo přátelské setkání vlivných českých a slovenských byznysmenů a lobbistů.

V prvním díle pražských pašalíků jsme zmínili Miroslava Pocheho (ČSSD), který se i přes problém s financováním ČSSD stal zastupitelem hl. města, zastupitelem Prahy 3 a usedne v dozorčí radě Pražských služeb. K tomu všemu je Poche členem dozorčí rady Kolektory Praha.

Zvolení členové představenstev a dozorčích rad pražských městských firem:

SpolečnostPolitikStranaMěstská část

Představenstvo/

dozorčí rada

PPF banka a.s.Karel HanzlíkODSPraha 16DR
Antonín WeinertČSSD Praha 10DR
PVA Letňany, a.s.Miroslav Sklenář  DR
Jan SvátekODS Praha 15DR
Kongresové centrum Praha, a.s.Jan BürgemeisterODSPraha 1P
Karel KlímaČSSDPraha 7P
Ivan BednářODSPraha 1P
František HoffmanKSČMPraha 11P
Miroslav FroněkODSPraha 14P
František StádníkODSPraha 2P
Michal Kárník  P
Jan ChoděraČSSDPraha 4DR
Michaela BartákováODSPraha 4DR
Vladislav MarečekODSPraha 14DR
Ladislav KoubaODSPraha 12DR
Zdroj pitné vody Káraný, a.s.Bohumil ČernýODSPraha 11P
František StádníkODSPraha 2P
Alena SamkováODSPraha 9P
Tomáš ChválaODSPraha 8P
Jana ČernáODSPraha 15P
Zbyněk RichterODSPraha 14DR
Andrea VlásenkováODSPraha 21DR
Úpravna vody Želivka, a.s.Bohumil ČernýODS Praha 11P
Jiří Toman  P
Jana ČernáODS Praha 15P
František StádníkODSPraha 2DR
Karel HagelODSPraha 10DR
Kolektory Praha, a.s.Michal KuciánČSSDPraha 3P
Jan SvátekODSPraha 15P
Tomáš PortlíkODS Praha 9DR
Pavel KlegaODSPraha 15DR
Radim BroučekODSPraha 4DR
Lukáš PlachýČSSDPraha 9DR
Miroslav PocheČSSDPraha 3DR
Pražská vodohospodářská společnost, a.s.Štěpán ŠlosárODS Praha 2P
Martin VlastaČSSD P
Jan SlezákČSSDPraha 21DR
Jan ZárubaODSPraha 6DR
Jiří FremrODSPraha 12DR
Oleg RybnikářČSSD Praha 11DR
Dalibor MlejnskýODSPraha 11DR
Marek JečménekODSPraha 7DR
Obecní dům, a.s.Radovan ŠteinerODSPraha 8P
Karel PtáčníkČSSDPraha 4DR
Antonín PtáčekODSPraha  6DR
Petr ZemanODSPraha 13DR

Související článek:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!