Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předvolební „radioaktivity“ premiéra Sobotky

  18:51
V Česku se blíží krajské volby a premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka začal horečnatě objíždět regiony. Jeho snaha připomíná běh o život, v jeho případě spíše o pozici premiéra. Ale nedivme se mu. Oranžoví hejtmani naznačili, že pokud ČSSD neobhájí alespoň osm hejtmanů, viníkem bude šéf strany.

Ministr vnitra Milan Chovanec a premiér Bohuslav Sobotka. foto: ČTK

V Česku se blíží krajské volby, je to už cítit na každém kroku, možná i v Dánsku. Sociální demokracie začala už před časem informovat potenciální voliče, že stát není firma a že jejich srdce bije vlevo. ODS chce všechno zjednodušovat. ANO chce lepší stát a Kalouskova strana chce chránit svobodu občanů před zvůlí státu, který má v plánu všechny špiclovat.

Lidovci, někdejší klidná síla, dnes už jen poslušné béčko ČSSD, jsou zatím v klidu. Předseda Bělobrádek pouze říká, že rozpočet na vědu není součástí státního rozpočtu, tak proč se Babiš rozčiluje, že byl přehlasován. Možná ty miliardy přinese Bělobrádek do státní kasy zázrakem, vždyť jeho lidovci prý mají k Bohu nejblíže. Z Pavlovy cukrárny pak opileckým hlasem vše opepřil výkladem o principech tradiční lidovecké politiky, což následně označil za nadsázku.

Taktika preventivního úderu

Při sledování tohoto cirkusu bychom neměli nechat bez povšimnutí aktivity, nebo spíše „radioaktivity“ premiéra. Ještě začátkem roku to vypadalo tak, že se Sobotka primárně snaží zalíbit mladým centristickým voličům z velkých měst, kteří podle jeho politických poradců po odchodu Schwarzenberga z čela TOP 09 zůstali volní a pro něž může být „liberální“ premiér alternativou.

Kdykoli se lídr ANO Andrej Babiš ukáže v nějakém kraji, můžete se vsadit, že tam do dne až dvou bude premiér Sobotka s nějakým ministrem za ČSSD. A pokud zná program svého soka, podle taktiky preventivního úderu se pokusí přijet dříve.

Jenže tyto voliče získal zpět Kalousek svým teatrálním krvácením za Tibet v době návštěvy čínského prezidenta v Česku, takže Sobotka si uvědomil, že se miláčkem takzvané pražské kavárny nestane. Asi se to premiérovi příčilo, ale musel poslechnout poradce a možná i agenturu pracující pro finančníka Bakalu, aby se inspiroval ruským agentem jménem Zeman.

Stejně jako prezident začal horečně objíždět regiony. Chce být viděn všude. Rozmlouvá s voliči, slibuje modré z nebe každému, kdo si o to řekne. Je až úsměvné, s jakou vervou sleduje aktivity Babiše a dalších ministrů vlády. Kdykoli se lídr ANO ukáže v nějakém kraji, můžete se vsadit, že tam do dne až dvou bude premiér s nějakým ministrem za ČSSD. A pokud zná program svého soka, podle taktiky preventivního úderu se pokusí přijet dříve. Sobotka si nejvíce oblíbil dopravní témata, proto si vysloužil přezdívku „stínový ministr dopravy“.

Totem Chovanec

Pikantní byl případ, kdy peskoval Babiše, že místo aby pod jeho laskavým dohledem řešil v Praze na vládě problematiku evropských fondů, rozdával koblihy v Karlových Varech. Za pár dnů byl premiér v Karlových Varech a zahlazoval modré Babišovy stopy oranžovou fasádou.

Sobotkovi šlape na paty stále silnější totem Chovanec, který sní, že mu hradní totem Nejedlý pomůže do křesla předsedy strany

Škoda, že ministr financí nemůže na termín premiérovy návštěvy svolat jednání o odpovědném sestavování rozpočtu, pak by ho taky mohl peskovat, že místo jednání o vážných tématech slibuje nerealistické zvýšení platů, na které ostatní nevydělají.

Jeho snaha objet všechny kraje a místa připomíná známý běh o život, v jeho případě spíše o pozici premiéra. Ale nedivme se mu. Oranžoví hejtmani naznačili, že pokud ČSSD neobhájí alespoň osm hejtmanů, viníkem bude šéf strany. Na paty mu šlape stále silnější totem Chovanec, který sní, že mu hradní totem Nejedlý pomůže do křesla předsedy strany. Sobotku pak napíšou na dlouhou soupisku neúspěšných kandidátů proti Zemanovi. Byznys si to žádá.

Autor: