Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Převod z účtu na účet za několik vteřin už umí osm českých bank

  17:41
Většina tuzemských bank začala nabízet svým klientům takzvané okamžité platby, kdy se částka z jednoho účtu na druhý přepíše v řádu vteřin, ve dne v noci, jakýkoliv den v týdnu – i o víkendu. Cena služby záleží na tom, jaký má klient u konkrétní banky účet. Většina bank nabízí aspoň jeden typ účtu, u nějž jsou okamžité platby zdarma.

Velká trojka vybrala na poplatcích méně. foto: Lidové noviny

Zapomněli jste na složenku, jejíž splatnost je právě teď. Nebo vám končí bezúročné období na kreditní kartě a máte poslední den na to bance zaplatit. V obou případech je problém, že tradičním převodem to prakticky nelze stihnout včas. Většinou se totiž peníze připíšou až druhý den, pokud nejde o tutéž banku. Od loňského roku má tento problém řešení. Většina tuzemských bank totiž začala nabízet svým klientům takzvané okamžité platby, kdy se částka z jednoho účtu na druhý přepíše v řádu vteřin, ve dne v noci, jakýkoliv den v týdnu. Cena služby záleží na tom, jaký má klient u konkrétní banky účet.

Většina bank nabízí alespoň jeden typ účtu, u kterého jsou okamžité platby zdarma. Pokud už klient musí za bleskové převody platit, jde o částky do několika korun. Například Air Bank, která společně s Českou spořitelnou zavedla okamžité platby jako první už v únoru loňského roku, u takzvaného malého tarifu zpoplatnila tuto službu jednou korunou. U velkého tarifu je zdarma. Spořitelna si účtuje sedm korun. U účtu Moje zdravé finance či u studentského účtu však lidé nic platit nemusejí. To se týká asi poloviny klientů České spořitelny.

Ta peníze i zdarma

Podobně to mají i další velké banky. Komerční banka, jež se službou přišla v listopadu, si u účtů, jako je Můj účet či Základní platební účet, strhává za tuto transakci šest korun. ČSOB, potažmo Poštovní spořitelna, jež okamžité platby zpřístupnila v prosinci, si účtuje pět korun. Službu zpoplatnila pro část svých klientů i Raiffeisenbank, za poplatek ji nabízí i PPF Banka. U Moneta Money Bank či Banky Creditas jsou ale okamžité platby zdarma. I finanční domy, které se na spuštění služby chystají letos, jako je Fio banka či Equa bank, slibují, že jejich klienti za ně nic platit nebudou.

Komerční banka si u účtů, jako je Můj účet či Základní platební účet, strhává za okamžitou platbu šest korun. ČSOB, potažmo Poštovní spořitelna, si účtuje pět korun. Službu zpoplatnila pro část svých klientů i Raiffeisenbank, za poplatek ji nabízí i PPF Banka. U Moneta Money Bank či Banky Creditas jsou ale okamžité platby zdarma.

Přestože nejde o nijak drahou záležitost, zájem o její využití je mezi klienty slabší. „V současné době přibližně 16 procent plateb, které mohou být odeslány jako okamžité, je v Air Bank posláno právě tímto způsobem,“ říká Jana Karasová, mluvčí banky. Platby totiž nejsou takto odesílány automaticky, klient si musí možnost okamžitého převodu zvolit. Zároveň pokud zákazník pošle peníze ve všední den do dvou hodin, tak jako tak se připíšou na účet příjemce v tentýž den.

Výhodou okamžitých plateb je, že dojdou kdykoliv, a to i o víkendu. „Klienti je proto využijí hlavně tehdy, když jde o posílání plateb v nepracovní dny,“ doplňuje Karasová. Ani v jiných bankách to se zájmem o bleskové platby není příliš lepší. V případě Monety je 31 procent ze všech finančních transakcí posíláno tímto způsobem a v Raiffeisenbank činí jejich podíl pět procent. V případě Komerční banky, která je však spustila teprve před pár týdny, jde dokonce jen o něco více než půl procenta.

Defaultní posílání

Jednou z výjimek jsou banky Creditas a Česká spořitelna. „Okamžité platby využívá aktuálně přes 80 procent klientů. Jejich podíl neustále roste s tím, jak přibývá bank, které je umějí zpracovat,“ říká Lucie Brunclíková, ředitelka komunikace a marketingu Creditas. Systém totiž funguje oboustranně – okamžité platby musí umožňovat jak odesílající, tak přijímající banka.

Česká spořitelna je nyní jednou z mála bank, které umožňují klientům posílat okamžité platby takzvaně defaultně, tedy aniž by klient musel v digitálním bankovnictví manuálně zaškrtnout, že chce danou platbu provést jako okamžitou

„Naši klienti pošlou v rámci digitálního bankovnictví v průměru nižší stovky tisíc okamžitých plateb denně, počet příchozích okamžitých plateb je však zhruba pětkrát nižší, protože Česká spořitelna je nyní jednou z mála bank, které umožňují klientům posílat okamžité platby takzvaně defaultně, tedy aniž by klient musel v digitálním bankovnictví manuálně zaškrtnout, že chce danou platbu provést jako okamžitou,“ říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny s dovětkem, že prakticky všechny platby do bank, jež tuto službu zavedly, jdou okamžitě.

Spořitelna navíc nově umožňuje posílat peníze tímto způsobem i ze své bankomatové sítě. Maximální možná částka, kterou lze takto poslat, je u všech bank 400 tisíc korun. Jedinou výjimkou je Česká spořitelna. „S ohledem na bezpečnost v tuto chvíli omezujeme výši okamžitých plateb na 100 tisíc korun. Jakmile bude dostatečný počet našich klientů pro potvrzování plateb používat George klíč, tento limit zvýšíme,“ říká Hrubý.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat