Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Protikuřácké tažení přináší pozitivní výsledky

  10:37
Češi kouří méně. Výrobci, prodejci i experti se shodují, že důvodem je vysoká cena kuřiva, ale zřejmě i osvěta, zavedení odpudivých obrázků na obalech, protikuřácký zákon a obliba elektronických cigaret.

Zákaz kouření (ilustrační). foto: Reuters

Protikuřácké tažení korunované zákazem kouření v restauracích přináší první výsledky. Zatímco v minulých letech klesal prodej tabákových výrobků zhruba o procento, letošní propad bude výrazně vyšší. Za prvních pět měsíců letošního roku vybrala celní správa 21,4 miliardy korun spotřební daně z kuřiva – skoro o miliardu méně než ve stejném období loni. Pokles činí asi pět procent, přestože cena cigaret jako každý rok vzrostla o dvě až čtyři koruny za krabičku.

Výrobci i prodejci a experti se shodují, že důvodem je pro řadu lidí už dost vysoká cena, která je sama o sobě finanční restrikcí, ale zřejmě i další vlivy, jako je osvěta, zavedení odpudivých obrázků na obalech, protikuřácký zákon i obliba elektronických cigaret. „Nepozorujeme větší přesun třeba k řezanému tabáku a vlastnímu balení cigaret a nemáme ani zprávy, že by rostl černý trh. Prostě lidé méně kouří,“ říká Kamil Provazník ze společnosti Imperial Tobacco, která prodává značky jako Davidoff, West nebo Winston.

Řada faktorů

Prodejci připomínají, že cena kolem 100 korun za krabičku není už v Česku výjimečná, průměr se pohybuje kolem 84 korun. „Za poklesem spotřeby je asi víc důvodů. Možná i protikuřácká kampaň, včetně od loňska platných obrazových varování. Ale myslím, že hodně dělá cena cigaret, které jsou už pro určité lidi zkrátka příliš drahé. A další ranou bude protikuřácký zákon,“ míní vedoucí logistiky velkoobchodní společnosti PEAL Martin Fejt.

Na pokles má vliv celý souhrn faktorů a v tom zcela jistě i zákaz kouření ve veřejných prostorách. Platí sice teprve od konce května, ale lékárny už v období leden až duben zaznamenaly podle údajů Lékarnické komory až třetinový nárůst prodeje prostředků na odvykání kouření.

Signály, že restrikce zabírají, zaznamenala i lékařka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze: „Na pokles má vliv celý souhrn faktorů a v tom zcela jistě i zákaz kouření ve veřejných prostorách. Platí sice teprve od konce května, ale lékárny už v období leden až duben zaznamenaly podle údajů Lékarnické komory až třetinový nárůst prodeje prostředků na odvykání kouření. Chystaný zákaz zjevně zvýšil snahu lidí přestat kouřit,“ řekla Králíková LN.

Tabákové firmy však pokles prodeje příliš rmoutit nemusí – příjmy jim totiž kompenzuje každoroční zvyšování spotřební daně, a tedy i výsledné ceny. Lídr českého trhu Philip Morris aktuální vývoj odbytu nekomentuje. Odkázal na výroční zprávu za loňský rok, ze které vyplývá mírný nárůst prodaných kusů cigaret. Ale neznamená to automaticky vzestup celého trhu – společnosti, která má v portfoliu nejprodávanější značku Marlboro nebo další jako L&M či Red &White, vzrostl oproti konkurentům tržní podíl.

Úbytek kuřáků v Anglii

Od loňského září začala v Česku na základě Evropské tabákové směrnice zásadní regulace prodeje tabákových výrobků. Nejpozději od začátku prosince 2016 se mohou v trafikách nabízet jen krabičky, kde textové zdravotní varování doplňuje ještě varovný obrázek. Brusel s odkazem na údajně pozitivní zkušenosti z jiných zemí mimo Evropskou unii tvrdí, že odpuzující snímky poničených tkání a jiných zdravotních důsledků tohoto zlozvyku odradí část kuřáků. Zejména těch začínajících.

Zákaz kouření v barech a restauracích platí v Česku teprve 1,5 měsíce, a proto je na hodnocení dopadu tohoto opatření příliš brzy. Zato Anglie, která s ním má desetileté zkušenosti, již může bilancovat. Podle střediska pro výzkum rakoviny Cancer Research UK ubylo od jeho zavedení v 65milionové Británii 1,9 milionu kuřáků.

U nás na to ještě žádný průzkum nikdo neprováděl, ale není vyloučeno, že na některé kuřáky mohou obrázky zapůsobit. Součástí nové regulace je také zrušení údajů, které do loňska na krabičkách uváděly obsah nikotinu, dehtu a oxidu uhelnatého. Bruselská tabáková směrnice, kterou musely převzít do svých zákonů všechny členské země EU, tvrdí, že uvádění těchto údajů vede k domněnce, že některé cigarety mohou být méně škodlivé. „Údaj o úrovních emisí dehtu, nikotinu a oxidu uhelnatého na jednotkových baleních cigaret se ukázal jako zavádějící,“ píše se v tabákové směrnici.

Zrušené údaje nahradilo povinné jednotné varování: „Tabákový kouř obsahuje přes 70 látek, které prokazatelně způsobují rakovinu.“ Kuřáci tak nyní při výběru značky nevědí, jak „silné“ cigarety kupují. Údaje nesmějí uvádět ani výrobci, například na svých webových stránkách. „Nevím ale o žádných případech, že by se nás kuřáci na obsah dehtu, nikotinu nebo oxidu uhelnatého pro konkrétní značky ptali,“ reaguje Kamil Provazník z Imperial Tobacco.

Další restrikce, zákaz kouření v barech a restauracích, platí v Česku teprve 1,5 měsíce. Proto je na hodnocení dopadu tohoto opatření příliš brzy. Zato Anglie, která s ním má desetileté zkušenosti, již může bilancovat. Podle střediska pro výzkum rakoviny Cancer Research UK ubylo od jeho zavedení v 65milionové Británii 1,9 milionu kuřáků.Rekordně – z 26 na 17 procent – poklesl počet vyznavačů nikotinu mezi mladými od 16 do 24 let. V tuzemsku se ročně prodá zhruba miliarda krabiček cigaret a kouření propadá dle průzkumu Státního zdravotního ústavu přes 2,4 milionu lidí.

Autor: