130 let
Vladimir Putin a Ljudmila Putinová.

Vladimir Putin a Ljudmila Putinová. | foto: © ReutersČeská pozice

Putin zbořil tabu aneb I politik je jenom člověk

Vladimír Putin
  •   15:35

Ruský prezident se oznámením rozvodu rozhodl jako muž i jako politik pro menší zlo, díky čemuž může definitivně skoncovat s dohady.

Stejně překvapivé jako nečekané oznámení rozvodu Vladimira Putina, jehož soukromý život byl až dosud přísně tabu, je i to, jak lidská stránka tohoto kroku zapůsobila dokonce na přední myšlenkové vůdce ruské opozice. Komentátoři pochopitelně pátrají po politické motivaci, jež má být v pozadí tohoto rozhodnutí, a vedle logických vysvětlení nezapomínají ani na to, že i politik je jenom člověk.

V posledních letech bylo možné spatřit manžele Putinovy společně na veřejnosti opravdu jen zřídka. Prezident se vždycky nerad veřejně vyjadřoval ke svému soukromému životu a zpravidla byl co nejstručnější. Už proto vyvolalo mírný údiv, když se Vladimir Putin s chotí Ljudmilou objevili ve čtvrtek 6. června společně na představení baletu Esmeralda. Jako bomba ovšem zapůsobilo, když na konci večera před jakoby náhodně shromážděnými novináři oznámili, že žijí odděleně a jejich manželství je u konce.

Jak prezident prohlásil v rozhovoru poskytnutém poté televizní stanici Rossija 24, jejich cesty se rozešly, jelikož je při své práci neustále na očích veřejnosti, a přestože jeho žena dlouho setrvávala po jeho boku, tento způsob života nemá právě v oblibě. Podle Ljudmily Putinové zpečetilo osud jejich manželství to, že se kvůli manželově práci takřka nevídali a jejich děti už jsou dospělé a žijí si vlastním životem.

V posledních letech bylo možné spatřit manžele Putinovy společně na veřejnosti opravdu jen zřídka„Každý z nás má vlastní život. Já opravdu nemám ráda publicitu a špatně snáším dlouhé lety. Prakticky jsme se nevídali,“ uvedla Putinova choť. Na otázku novinářů, zda to, co právě zaznělo, znamená rozvod, odpověděla: „Ano, lze říci, že je to civilizovaný rozvod.“ A souhlasně přikyvující Putin k tomu pouze dodal: „Ano.“ Putin a jeho žena v rozhovoru ovšem uvedli, že nadále zůstanou blízkými přáteli. „Jsem Vladimiru Vladimiroviči vděčná za to, že mne podporuje,“ prohlásila Ljudmila.

Jen jedna láska – Rusko

Oznámení rozvodu zapůsobilo jako rozbuška také v blogové sféře. Většina komentářů, které nelze nazvat laskavými, vyčítá prezidentovi právě otevřenost, kterou od něho předtím požadovaly. Příspěvek, podle nějž si rozvádějící se strany rozdělí majetek podle pohoří Ural, patřil v nekončící řadě „humorných“ komentářů ještě k těm civilizovanějším. Ne všechny ohlasy z těchto kruhů se však nesly v podobném duchu.

Například dlouhodobá kritička Kremlu Ksenija Sobčaková označila ve svém vystoupení na stanici Dožď – známé svým výrazně opozičním zaměřením – klepy šířící se o novém vztahu prezidenta za zlomyslné, přičemž podotkla, že Putin má pouze jednu lásku – Rusko. „K jeho lásce ho pojí stejná vášeň jako Dostojevského hrdinu Rogožina k Nastasje Filipovně,“ prohlásila s jistou dávkou ironie známá televizní moderátorka.

Reportér časopisu Ogoňok Dmitrij Gubin se zase nechal slyšet, že vztah země a prezidenta je – k jeho hluboké lítosti – věčný. Nicméně při zprávě o nadcházejícím rozvodu má pro hlavu státu pochopení jako pro soukromou osobu a po dlouhé době pociťuje vůči Putinovi soucit, za což si Gubin také okamžitě vysloužil kritiku svých spřízněnců.

Putin, jenž si své soukromí dosud přísně střežil, se v této roli necítil vůbec dobřeZe záběrů televizní stanice Rossija 24 je jasně vidět, že jakkoli bylo toto „spontánní“ prohlášení následující po baletním představení předem zinscenované, Putin, jenž si své soukromí dosud přísně střežil, se v této roli necítil vůbec dobře. Což po lidské stránce vysvětluje, proč toto odhalení až dosud natolik odkládal. Po zhlédnutí rozhovoru nelze vyloučit ani to, že si toto oznámení vynutila spíše Ljudmila Putinová, což se ostatně domnívá i Ksenija Sobčaková. Ta současného prezidenta a celou jeho rodinu dobře zná ještě z dob, kdy byl její otec Anatolij Sobčak starostou Petrohradu.

To by bylo pochopitelné, neboť soudě podle různých okolností, vztah Putinových už před delší dobou ochladl. A Ljudmila Putinová, jež byla údajně „strčena“ do kláštera, aby se vyhnula dotěrným zrakům novinářů, se ve své nelehké roli první dámy, jejíž konec se zdá v nedohlednu, v zásadě necítila dobře.

First lady

Decentní, skromná a tichá, v současnosti 55letá Ljudmila Škrebněvová, původem z Kaliningradu, se stala ženou Vladimira Putina 28. července 1983. V té době byla tato mladá žena, pracující dříve mimo jiné jako letuška, studentkou třetího ročníku oboru španělštiny na Filozofické fakultě Leningradské univerzity. Kromě toho hovoří také francouzsky a německy. Z manželství pocházejí dvě dnes již rovněž vdané dcery, Maria (narozena 1985) a Jekatěrina (1986). Po letech strávených v Německu, kam byl její manžel vyslán ve službách KGB, se Ljudmila vrátila na univerzitu. Po vážné dopravní nehodě v roce 1994 však své pedagogické činnosti zanechala. Jako první dáma iniciovala například založení ruského střediska pro výuku cizích jazyků, ovšem po několika málo letech se na veřejnosti objevovala jen zřídka.

Muž schopný ústupků

V případě státníka Putinova kalibru je zároveň přirozené, že načasování podobného kroku a uveřejnění takového rozhodnutí jsou rovněž předmětem politických úvah. S blížícím se výročím jejich sňatku totiž opět zesílily dohady o údajném vztahu prezidenta a olympijské medailistky, gymnastky Aliny Kabajevové, který se však nikdy nepodařilo ničím dokázat, a mnozí se zabývali otázkou, zda se při příležitosti tohoto výročí prezidentský pár po dlouhé době opět ukáže na veřejnosti. Ohlášení rozchodu se tudíž jevilo jako logický krok, jenž měl předejít případnému pozdějšímu skandálu. Bublina kolem manželů Putinových totiž čím dál více rostla už z protokolárních důvodů.

Před učiněním podobného kroku je nutné počítat i s následujícími reakcemi. Vezme-li v úvahu, že se o Putinovi vytvořil v liberálních kruzích obraz muže, který není schopný jakýchkoliv kompromisů nebo ústupků, pak nynější rozhodnutí svědčí o pravém opaku. Otevřené přiznání ochladnutí vztahu je naopak lidským krokem, jenž současně staví společnost na úroveň rovnocenného partnera a z ničeho nevylučuje veřejnost.

Putin prý svým oznámením Rusko povýšil na úroveň evropských národů, ve kterých se veřejní činitelé netají ani svým soukromým životemNení náhoda, že podle již zmíněného Gubina povýšil Putin svým oznámením Rusko na úroveň evropských národů, ve kterých se veřejní činitelé netají ani svým soukromým životem. Na miskách vah je navíc pořád Putinova chlapská image, jež může jeho poradce pro styk s veřejností uklidnit, co se týče vlivu rozvodu na prezidentovu popularitu. Příliš velký důvod k obavám z tohoto hlediska neposkytuje ani morální stav ruské společnosti, jenž se sice očividně zlepšuje, ale je obtížen těžkým dědictvím. Z tohoto pohledu by se totiž odsouzení kohokoliv za to, že se rozvádí, jevilo jako čiré svatouškovství.

Oproti tomu se však právě putinovský konzervativní kurz snaží o navrácení tradičních hodnot, včetně úcty k rodině. V tom se Kreml významným způsobem opírá o ruskou pravoslavnou církev, jejíž vůdce patriarcha Kirill rozvody několikrát veřejně kritizoval. A jedna z poslankyň vládní strany Jednotné Rusko Jelena Muzilinová nedávno prohlásila, že rozvádějící se manželé by měli být pokutováni. Tento aspekt – Putinův „cynismus“ – samozřejmě neopomněl vyzdvihnout protirežimní komentátor Stanislav Bělkovskij, když elegantně přešel fakt, že Bůh vidí nerad nejen rozpuštění manželského svazku, ale i lež.

Putinovo rozhodnutí nebylo snadné. Ani jako pro věřícího vystupujícího v zájmu tradičních, konzervativních hodnot, ani jako pro politika. Víra pro něho totiž není pózou a naprosto vážně myslel také to, když prohlásil, aby nikdo „nestrkal svůj usmrkaný nos“ do jeho soukromého života. Nakonec však z podstaty své funkce veřejného činitele dokázal překročit svůj stín a rozhodl se jako člověk i jako politik pro menší zlo, díky čemuž může definitivně skoncovat se všudypřítomnými dohady.

Autor: Gábor Stier
  • Vybrali jsme pro Vás