Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Richard Krajčo: Až odstoupí Balvín a Rusnok, do divadla se vrátím!

  8:55

„To jsme takoví idioti, že si necháme namluvit, že se jedná o prozatímní vládu odborníků?“ ptá se zpěvák kapely Kryštof.

„Už nechci neschopné politiky. Je mi fakt u pr…., jestli tam je socan nebo pravičák, ale ať už si z nás nedělají blázny,“ říká herec, který na protest proti ministrovi kultury a vůbec celé Rusnokově vládě odešel z Národního divadla. foto: © ČTKČeská pozice

Ministr kultury Jiří Balvín neumětelsky šlápnul do vosího hnízda. Nešikovným odvoláním ředitele Národního divadla Jana Buriana způsobil, že několik známých herců na protest proti ministrovu postupu z divadla odchází. Burian je sice po premiérově zásahu zpět ve funkci, nic to však nezmění na tom, že Balvínovi už stěží kdo uvěří, že je „odbornickým“ ministrem. Umělci si nicméně ověřili, že na nátlak premiér Rusnok slyší: kdo by si také přál, aby před Úřadem vlády vypukly protesty vedené populárními osobnostmi „kulturní fronty“.

Jedním z rebelů je frontman hudební kapely Kryštof a herec Richard Krajčo. V rozhovoru pro ČESKOU POZICI hovoří nejen o svém odchodu z Národního divadla a podmínkách návratu, ale též se zamýšlí nad kulturností zemanovsko-rusnokovského vládnutí či mstě za prezidentskou kampaň.

ČESKÁ POZICE: V poslední době jste se nijak politicky nevyjadřoval a neangažoval. Co vás přimělo k tak ráznému kroku?

KRAJČO: Myslím si, že situace jen dospěla k určitému vrcholu. Národní divadlo by mělo být apolitické. Sice jde o státem dotovanou instituci, ale síla umění je v tom, že je svobodné. Jedině tak umění zůstane uměním. Co se děje v posledních letech kolem ministrů kultury a ředitelů kulturních institucí, je pro mě odstrašující. Vrcholem politické zvůle napříč politickým spektrem pro mě bylo, že Rusnokova vláda bez mandátu a ministr kultury, který ještě před nedávnem pravděpodobně nevěděl, že někdy bude ministrem, se rozhodne k takovým krokům. Musel jsem vyjádřit nějaký postoj.„Tento resort prostě nemůže řídit ministr, který plní plány těch, kteří jej na místo dosadili. Jsem rád, že náš krok zabral, ale tím to nekončí“

ČESKÁ POZICE: Vaše taktika evidentně zabrala. Rusnok se asi vyděsil, že mu před Úřadem vlády zanedlouho bude demonstrovat „kulturní fronta“, a Balvínovi nařídil vrátit Buriana zpět. Vrátíte se i vy do divadla?

KRAJČO: Nevrátím se, dokud bude ministrem kultury pan Balvín a premiérem pan Rusnok. Tento resort prostě nemůže řídit ministr, který plní přednaprogramované plány těch, kteří jej na místo dosadili. Jsem rád, že náš krok zabral, ale tím to nekončí. Víte, v Česku se pořád jen mluví, píšou se blogy, čtou se články, co by se mělo a nemělo udělat. Jenže tím to v této republice končí. Jako občan jsem se proto rozhodl udělat rázný krok.

ČESKÁ POZICE: Co dál? Plánujete vy osobně nebo kapela Kryštof nějak se vymezit vůči Zemanovi třeba na koncertech? V prezidentských volbách bylo vidět, že hudební kapely a jejich podpora jednomu z prezidentských kandidátů fungovala jako výrazný mobilizační prvek. 

KRAJČO: Nejhorší je, že vůbec nevím, co teď dělat. Já jsem pouze vyjádřil svůj občanský postoj a jsem z toho marasmu kolem nás zoufalý. Zhruba před třemi lety, když byly parlamentní volby, myslela spousta z nás, že nastává změna, že máme naději na změnu poměrů. Jenže jsme se z této iluze museli rychle probrat. Zjistili jsme, že všechno běží stejně. V této zemi se prostě jistí lidé na určitých místech a s jistým mocenským vlivem zacyklili a rozhodli se, že politický a finanční vliv nikdy neopustí. Ať už je ve vládě kdokoliv, princip je stále stejný. Jsem z toho konsternovaný, jakoby ani volby už nemohly přinést nic moc lepšího. Nerad používám taková slova, ale snad už jen ti Blaničtí rytíři by mohli pomoct (smích). Přestal jsem rozumět tomu, kdo má jaké záměry s naší zemí.

ČESKÁ POZICE: V prezidentských volbách to vypadalo, že se společnost politicky rozhýbala z letargie. Není to teď opakovatelná situace?

KRAJČO: Ano, kolem voleb prezidenta se to rozhýbalo. Spoustu lidí naštvalo, jaké praktiky Miloš Zeman v kampani používá. Jak dovedl lhát, urážet, jak typicky česky k tomu přistupoval. Jakože použije lež a nepřijde žádný trest a třeba řeknete, že za „to“ může někdo jiný. Typická manipulace. Karel Schwarzenberg to tehdy rozhýbal. Ale kolik takových osobností v české politice je? A kolik „černých“ lidí má za tu dobu v politice kolem sebe on? Chybí tu někdo, u koho by si národ mohl říct, že tento politik může něco pozitivního přinést a změnit. Člověk, kvůli kterému bychom na jeho podporu vyšli do ulic. Člověk, který nemyslí jen na sebe. Co teď ale dělat? S kým se ztotožnit? S jakou myšlenkou se ztotožnit?„Doufal jsem, že prezidentství dostane nějakou kulturu. No, bohužel nedostalo.“

ČESKÁ POZICE: Jak na vás jako na umělce působí chování a projevy Zemana a jeho hradní party? Třeba ta věc kolem korunovačních klenotů, nestyděl jste se?

KRAJČO: Musím říct, že Miloš Zeman není hloupý muž. A ač bych jej nevolil, některé jeho názory a myšlenky nesvrhávám ze stolu jen proto, že pochází od něj, zkrátka nemohu říct, že jsem jeho totální odpůrce. Nejsem politický ani sportovní rowdie – jsem občan. V politice hledám to, co mi připadá, že je dobré. Ať už je to pravicové, středové nebo levicové. Takže abych vám odpověděl: s některými jeho názory souhlasím, s některými ne, ale bohužel většinou se stydím. Doufal jsem, že prezidentství dostane nějakou kulturu. No, bohužel nedostalo. Z výsledků voleb jsem byl zklamaný, ale co – je to přání větší části národa. A teď ukazuje, jaké plány vlastně měl.

ČESKÁ POZICE: Co si myslíte o tom, že ministr kultury se radil s odboráři, za kterými ho zavedl Jaroslav Zavadil? Odbornický ministr, který se neradí se skutečnými odborníky v daném řemesle…

KRAJČO: Prosím vás, tuto vládu přece sestavil pan Zeman. Takové kroky nás nemohou překvapit. Ministr Balvín nemá žádné slovo. Odvolá, vrátí, jedeme dál. Nejde jen o ministerstvo kultury. Vemte si odvolání pana Žaludy z čela Českých drah. Nehodnotím jeho schopnosti, ale poprosil bych, aby těch 12 milionů odstupného zalepili ze svého tedy členové vlády. Já bych si tak přál, aby přišel někdo, kdo to se státní pokladnou bude myslet dobře a bude vědět, kam tuto zemi nasměřovat.„Líbila by se mi politika bez politiků“

ČESKÁ POZICE: Co je tedy podle vás úkolem pana Balvína, který se v minulých letech například „proslavil“ svou známostí s Romanem Janouškem?

KRAJČO: Počkejte. Já si říkám, co je úkolem celé vlády, ne jen pana Balvína. Třeba jde o připravovaný puč. Rusnok přece říkal, že nebude dělat žádné změny. A ejhle. K omluvě se používají fráze typu – chceme stabilizovat zemi. To jsme takoví idioti, že si necháme namluvit, že se jedná o prozatímní vládu odborníků? Vždyť už došlo k 50 personálním změnám. A příští týden se bude řešit nový kabinet. Přál bych si, abychom našli lidi, kteří mají vizi, kteří by byli manažery schopnými řídit tento stát.

Líbila by se mi politika bez politiků. Aby třeba Národní divadlo vedl člověk, který rozumí divadlu. Aby ministerstvo průmyslu řídil člověk, který se v tom resortu vyzná. Na školství lidi, kteří by daný obor byli schopni posunout dál. Už nechci neschopné politiky. Je mi fakt u pr…., jestli tam je socan nebo pravičák, ale ať už si z nás nedělají blázny.

ČESKÁ POZICE: Nemyslíte, že Balvínova akce v Národním divadle je mstou zemanovců za podporu kulturního světa Karla Schwarzenberga v prezidentských volbách?

KRAJČO: Tato vláda má evidentně nějaký plán a cíl. Netuším zatím, jaký. Současní ministři mají úkol, bohužel ale žádnou kompetenci. Jelikož je to vláda pana prezidenta, může to být msta. Může to mít ale i další důvody.

ČESKÁ POZICE: Ostrava má silné zastoupení ve vedení ČSSD. Jak vidíte souboj v této straně mezi sobotkovci a haškovci o její budoucí směřování? Podpořil byste někoho z nich?

KRAJČO: Oni ještě chlapci nevědí, co pro ně bude víc přínosné. To je věc, kterou teď řeší. Vliv Zemana je velký. Trošku se teď bojí SPOZ, tak asi váhají, mají nabourané plány. Takže řeší, kterou půlku bábovky zbořit. Upřímně bych si přál, aby nám nevládl nikdo z těch, kdo tvoří současnou vládnoucí garnituru. Prošel jsem si svým politickým vývojem. Když jsem byl mladý, jako správný Ostravák jsem byl nalevo. Tady byl průmysl, Praha daleko, nikoho jsme nezajímali, fabriky a doly, kde se tvrdě makalo. Byla tu neutěšená situace.„Řekněte mi, z čeho si má dneska volič vybírat? Nikomu nebudu radit, koho volit. Jen říkám svůj názor.“

Pak člověk dospívá a více se o věci zajímá, začne vydělávat, fungovat v životě a zjistíte, že se nemůžete stát dojnou krávou jen proto, že socialistická vláda se chce držet u moci populistickými gesty. Takže jsem se dostal na „středopravo“. Tam vás ale zklamou ti, kteří vytvářejí různé lobbistické skupiny podnikatelů, které rozkrádají státní rozpočet způsobem, že vám z toho je blivno. To je můj průlet politickým životem, kterým jsem si prošel, a ze kterého mi je blbě. Řekněte mi, z čeho si má dneska volič vybírat? Nikomu nebudu radit, koho volit. Jen říkám svůj názor. Sám jsem se spálil. Je to skepse, když nemáte příliš naději, že se zde objeví někdo kvalitní, za kým jít.