Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Nejhorším poradcem je strach

  9:25
Končící lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru vyzývá přestárlé politiky, aby nekandidovali do vrcholných politických postů. A na stížnost, že Miroslav Kalousek je autoritářský, reaguje: „Když jste vůdcem strany, musíte ji pevně vést.“

Karel Schwarzenberg. foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor Karla Schwarzenberga na elektronickou evidenci tržeb shrnuje parafráze na jedno české přísloví – lepší menší výpadek ve státní kase než pustá náves bez hospody. Předseda TOP 09 nepopírá, že malé výčepy a restaurace zaměstnávají načerno a občas schovají část příjmů. Je to podle něho ale únosná cena za společenské vyžití v místech, kde není co jiného dělat.

„Jsem realista, jinak to v malé hospodě nejde. Když mám volbu, zda stát přijde za rok o 40 tisíc na daních, nebo na vesnici zanikne hospoda, jsem rozhodně pro zachování té hospody,“ říká Karel Schwarzenberg v rozhovoru. Pro hospody a řemeslníky do určité výše obratu proto TOP 09 žádá trvalý pardon z online hlášení výdělků, jinak hodlá obstruovat vládní návrh zákona klidně až do dalších sněmovních voleb. „Sám jsem v pohostinství pracoval a říkám upřímně, že malé hospody elektronickou evidenci nepřežijí,“ zdůrazňuje Schwarzenberg.

Jenže trvalá výjimka už je v návrhu zákona nyní. Kdo ročně na tržbách získá méně než dva miliony korun, následující rok nic do evidence nehlásí. V případě hospody to znamená tržbu kolem 160 tisíc měsíčně, z čehož je třeba zaplatit nájem, energie, zboží a zaměstnance. A to podle opozice nestačí. Z vyjádření koaličních politiků je však zřejmé, že pro ně společenské vyžití na venkově není argumentem.

„Není to věc k diskusi, horko těžko už jsme hledali kompromis v koalici. TOP 09 od počátku ten projekt odmítá a podporuje ty, kteří podvádějí v placení daní,“ říká ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který se schválením zákona svázal další osudy vládní koalice. Právě jeden z koaličních partnerů, lidovci, ví, jak složité je vymámit v této věci z Babiše ústupek. Dlouhé měsíce ministra přesvědčovali, aby byl návrh měkčí k těm, kdo mají nižší tržby.

„Podařilo se nám alespoň odsunout účinnost pro řemeslníky o 25 měsíců. Děláme to rok a dosáhli jsme maxima,“ uvádí vicepremiér a lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovcům se podařilo vyhádat, aby povinnost vykazovat tržby nastoupila ve čtyřech fázích. Nejdřív pohostinství, pak maloobchod i velkoobchod. Ve třetím sledu se připojí všichni ostatní kromě řemeslníků, kteří se na centrální systém napojí jako poslední více než dva roky od chvíle, kdy zákon začne platit.

Koaliční poslanci teď ladí taktiku, kterou opoziční obstrukce překazí. „Jsme na to připraveni. Opozice má nástroje, to známe z dob, kdy jsme v ní byli, ale my ten zákon odhlasujeme,“ slibuje šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

LIDOVÉ NOVINY: Nedávno jste oznámil, že už nebudete kandidovat na předsedu TOP 09. Krátce poté první místopředseda Miroslav Kalousek řekl v rozhovoru pro časopis Týden, že Schwarzenberg potřebuje Kalouska a Kalousek potřebuje Schwarzenberga. Kdo teď bude Kalouskův Schwarzenberg?

Zůstanu ve straně, zůstanu v parlamentu, v příštích volbách budu kandidovat, takže zůstávám

SCHWARZENBERG: Zůstanu ve straně, zůstanu v parlamentu, v příštích volbách budu kandidovat, takže zůstávám. Nebojte se, já nevymizím, nevypařím se jako pára nad hrncem.

LIDOVÉ NOVINY: Fakticky se nic nezmění?

SCHWARZENBERG: Změní. Už mě nebude obtěžovat byrokracie. Nejsem moc schopný spolkař. Protokoly, zasedání a podobné věci mě strašně nudí. Pro mne je veliká úleva, že už se tím nebudu muset zabývat a budu se věnovat zahraniční politice, lidským právům i politice všeobecně, ale nebudu už dělat předsedu, což je spíše činovnická funkce.

LIDOVÉ NOVINY: Takže dál zůstane tandem Schwarzenberg–Kalousek?

Budu se věnovat zahraniční politice, lidským právům i politice všeobecně, ale nebudu už dělat předsedu, což je spíše činovnická funkce

SCHWARZENBERG: Samozřejmě. Spolupráce s Miroslavem Kalouskem má jednu ohromnou výhodu. On má velký smysl pro humor. Nerad spolupracuji s lidmi, kteří ho nemají. A s ním je vždycky sranda. Tím to také celé začalo. Když jsme seděli v Topolánkově vládě náhodou vedle sebe, zjistili jsme, že se vždycky smějeme stejným věcem. Předtím jsme se neznali, ale humor nás sblížil. Stejně jako zoufalství z našich stran – jeho z lidovců, mé z toho, jak se mezi sebou prali zelení.

LIDOVÉ NOVINY: Stejně ale bude třeba, aby ve straně bylo víc výrazných tváří. Jednu dobu to měl být pražský exprimátor Tomáš Hudeček. Jeho i Jiřího Vávru jste vyloučili poté, co se jejich vzájemné hádky staly neúnosnými. Nevnímáte dnes jako chybu, že už není součástí strany?

SCHWARZENBERG: Mně to bylo velice líto. Tomáš Hudeček byl nadaný politik, na radnici působil dobře, měl ale tu chybu, že byl příliš mlád a dělal nerozvážné věci. Varoval jsem jeho i Jiřího Vávru, že vyhodím oba, jestli v médiích budou vystupovat proti sobě. Stejně to dělali. I ve straně musí být jistá disciplína, mohou se prát, ale na stranické úrovni, nikoli prostřednictvím médií. Bohužel ho dohnala nezkušenost, dělal chyby, které ho poškodily. Snad je teď na vysoké škole šťastnější.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo by ho mohl nahradit?

Když jsme s Miroslavem Kalouskem seděli v Topolánkově vládě náhodou vedle sebe, zjistili jsme, že se vždycky smějeme stejným věcem

SCHWARZENBERG: Máme vynikajícího poslance v Praze Jiřího Koubka. Ten je v hlavním městě dobrým vůdcem strany a příště by mohl uspět. Máme i několik jiných, ale výraznou tváří se nestanete přes noc. Já na to potřeboval několik desetiletí, to nejde hned po maturitě. Chce to zkušenosti a štěstí.

LIDOVÉ NOVINY: Jak podle vás bude Miroslav Kalousek fungovat coby předseda strany?

SCHWARZENBERG: Nesmíte zapomenout, že on už jednou předsedou strany byl. Zvládne to bezvadně. V posledních letech prošel zajímavým vývojem. Už pro něho nejsou klíčová jen hospodářská a finanční témata, zajímá se o lidská práva, evropskou politiku, rozšířil se mu obzor.

LIDOVÉ NOVINY: Pro mnohé lidi je to v jeho případě těžko uvěřitelné.

SCHWARZENBERG: Pro vás možná, pro mě ne. Pro mě je to věrohodné, protože to nebylo tak, že by jednoho dne přišel a začal se zajímat, ale šlo to dosti pozvolna.

LIDOVÉ NOVINY: Mimo záznamy diktafonů se ozývá kritika, že je Miroslav Kalousek poněkud autoritářský. Je to v pořádku u budoucího předsedy?

I ve straně musí být jistá disciplína, mohou se prát, ale na stranické úrovni, nikoli prostřednictvím médií

SCHWARZENBERG: To je pravda. Ale není jediný ze stranických vůdců, kdo je takový. Když jste vůdcem strany, musíte ji pevně vést. Dokud je demokraticky zvolen, pak je to v pořádku.

LIDOVÉ NOVINY: Právě složitější komunikace s Kalouskem bývá zmiňována i jako jeden z důvodů rozchodu se Starosty a nezávislými.

SCHWARZENBERG: Možná to mělo trochu vliv, snad psychologický. Starostové a nezávislí se k nám připojili, protože věděli, že to je jediná možnost, jak dosáhnou svého cíle v rozpočtových otázkách, což chápu. Teď se rozmýšlejí, jak naložit se svými zájmy, jestli by jim víc nepomohla nějaká nynější vládní strana.

LIDOVÉ NOVINY: Myslíte si, že to je z jejich strany čistý pragmatismus?

Starostové a nezávislí se teď rozmýšlejí, jak naložit se svými zájmy, jestli by jim víc nepomohla nějaká nynější vládní strana

SCHWARZENBERG: To je velký pragmatismus. Když jsem starosta někde v Dolních Prčicích, je důležité, abych měl dobré spojení na ministerstvu, na úřadě. Tam opoziční pozice spíš vadí, brzdí. Když nemáte žádné politické představy, ale jde vám o to, aby obec nebo město dobře prospívaly, je to nutné.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký bude mít rozchod se Starosty vliv na výsledky TOP 09?

SCHWARZENBERG: Neveliký. Snad někteří lidé budou Starosty volit, ale v procentech se to moc neodrazí. O našem osudu rozhodnou jiné věci.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké?

SCHWARZENBERG: Jestli zůstaneme pevní v kramflecích, jestli se budeme držet našich principů, neklátit se jako třtina ve větru. Strany, které měnily stanoviska, na to obyčejně doplatily. Lidé musejí vědět, kdo jsme. Máme i nepopulární názory, ale neměníme se podle toho, jak vítr vane.

LIDOVÉ NOVINY: Zatím se ale děje spíš opak a navzdory tomu, jak to vždycky bylo, preference teď rostou stranám ve vládě, vám a ODS klesají. Čím to je?

Lidé musejí vědět, kdo jsme. Máme i nepopulární názory, ale neměníme se podle toho, jak vítr vane.

SCHWARZENBERG: Současná vláda má kromobyčejné štěstí, jako my jsme měli smůlu. Ani jedna tento svůj osud nezavinila. My jsme nastoupili a vypukla evropská hospodářská recese. Jenže volič ve všech zemích, nejenom v České republice, svůj blahobyt, výdělek nebo zaměstnanost vždycky přičítá vládě. Tudíž my jsme na to doplatili.

Nynější vláda, ačkoliv tomu nepřispěla a nemá o to nejmenší zásluhy, vydělává na tom, že Evropa hospodářsky roste. Udělali jsme ve vládě i chyby, samozřejmě. Ale hlavní je tohle. Dnešní vláda má to štígro, že se po dlouhé době zase daří. V politice je důležité i štěstí.

LIDOVÉ NOVINY: Když už jste sám zmínil, že se staly nějaké chyby, co byste dnes řekl, že jste mohli ve vládě Petra Nečase udělat jinak?

Nynější vláda, ačkoliv tomu nepřispěla a nemá o to nejmenší zásluhy, vydělává na tom, že Evropa hospodářsky roste

SCHWARZENBERG: Býti moudrým po bitvě, to je vždycky trochu blbé. Možná jsme nemuseli tak přespříliš šetřit, v některých kapitolách, například v důchodech, jsme byli zbytečně tvrdí. Měli jsme obavu, že bude pokračovat krize a že máme příliš velký nárůst dluhů. Snad jsme mohli být trochu vstřícnější. Pak jsme udělali chybu v tom, že jsme ustoupili od toho, aby byl druhý pilíř důchodové reformy povinný. To byla chyba TOP 09, že ustoupila koaličním partnerům.

LIDOVÉ NOVINY: V roli ministra zahraničí jste mohl udělat něco jinak?

SCHWARZENBERG: Neměli jsme uzavírat velvyslanectví v západní Africe. Na druhou stranu se nám o třetinu snížil rozpočet a snažili jsme se škrtnout vše, co nebylo bezprostředně nutné. Velkou, zásadní chybu ve směřování nevidím.

LIDOVÉ NOVINY: A na co jste naopak hrdý?

Udělali jsme chybu v tom, že jsme ustoupili od toho, aby byl druhý pilíř důchodové reformy povinný. To byla chyba TOP 09, že ustoupila koaličním partnerům.

SCHWARZENBERG: Na to, že se nám podařilo udržet vztah k Evropské unii. Navzdory tehdejším výrokům prezidenta Klause i odtažitý vztah premiéra a jeho strany. Podařilo se nám vybudovat také velmi dobré vztahy na východ od nás. Nejenom s visegrádskou čtyřkou, ale i se zeměmi, jako je Moldavsko, Gruzie, Ázerbájdžán, Arménie, Ukrajina nebo Bělorusko.

LIDOVÉ NOVINY: To jsou země, na které teď vláda cílí, aby našla náhradní trhy za Rusko.

SCHWARZENBERG: Vláda si nárokuje, že jí pomohla její nová politika. Ale podívejte se na statistiky vývoje exportu do Číny během mého ministrování a poté. Je omyl, jestliže si lidé myslí, že když udělám kotoul a čínský císař si potvrdí svou nadřazenost, vydělám na tom. Celý smysl této věci je být vidět na přehlídkách. Já jsem to nechtěl a obchodu to neškodilo.

LIDOVÉ NOVINY: Takže v tom je podle vás vládní rétorika falešná? Není třeba upravovat vztahy se zeměmi, jako je Čína, Írán nebo Kuba, protože obchodu neškodily?

Je omyl, jestliže si lidé myslí, že když udělám kotoul a čínský císař si potvrdí svou nadřazenost, vydělám na tom

SCHWARZENBERG: Vůbec ne, ale jsou to trošku odlišné případy. Obchod s Íránem trpěl sankcemi. Nyní jsou sankce rušeny a nemám pochyby, že tam zase budeme mít všechny možnosti. Totéž se týká Kuby, ale Kuba ještě k tomu byla popravdě řečeno švorc, a tudíž jsme tam spoustu věcí za minulého režimu exportovali na dluh. Když jsme za své zboží chtěli peníze, tak jsme mnoho úspěchů nezaznamenali.

Čína je opravdu důležitý trh a ze statistik vyplývá, že nárůst našeho exportu do ní byl nejsilnější během mého úřadování jako ministra zahraničí. Ale je pravda, že jsem nemohl stát na tribuně při vojenské parádě v Pekingu, nebyl oslavován a nebylo mi lichoceno. Byl to věcný vztah.

LIDOVÉ NOVINY: Ale hádáme, že vás to nemrzí?

SCHWARZENBERG: Nepříliš. V České republice byla vynikající čínská velvyslankyně. Uměla velice dobře česky. Říkal jsem jí, že ode mne může očekávat naprosto korektní vztahy, že uznáváme politiku jedné Číny, ale že lidská práva jsou pro mne vždycky priorita. I vůči velmocím. Takže nemůže očekávat, že budu držet hubu. Ona byla inteligentní a zaznamenala to. Záleží na tom, co je pro člověka priorita, jestli věcné otázky, nebo to, že jsem všude přijímán.

LIDOVÉ NOVINY: Zmínil jste, že mezi ODS a TOP 09 je rozdílný postoj k EU. Je to věc, která nejvíce brání, aby obě strany více spojily síly při kandidaturách ve volbách?

Čína je opravdu důležitý trh a ze statistik vyplývá, že nárůst našeho exportu do ní byl nejsilnější během mého úřadování jako ministra zahraničí

SCHWARZENBERG: V senátních okrscích, a je jich dost po celé České republice, bychom našli společného kandidáta. Nic nám nebrání ani v obecních volbách. V celostátní politice by to byl problém. Spojení dvou politických stran je jedna z nejobtížnějších operací, které znám. Proti tomu stojí spousta věcí – lidská ctižádost, předsudky, pocity uraženosti z minulé doby. Rozdělení je lehké, ale spojení je vždycky trochu obtížnější.

LIDOVÉ NOVINY: Říkáte to i na základě zkušenosti, kterou máte se Starosty a nezávislými?

SCHWARZENBERG: To bylo jiné. Tam žádné urážky ani nebyly, protože k tomu nebyla možnost. Ale viděl jsem, jak se pokoušely spojit jiné strany, například v zahraničí.

LIDOVÉ NOVINY: S jakými tématy by měla jít TOP 09 do sněmovních voleb napřesrok?

SCHWARZENBERG: To si netroufám říct. Scéna se mění rychle. Máme ještě rok a půl, odpovědět bych vám mohl nejspíš za rok. Teď je to hádání. Může být naléhavé úplně něco jiného, zapomene se na uprchlíky.

LIDOVÉ NOVINY: Když to vezmeme obecně, nabízí se téma „Andrej Babiš“. A opoziční strany toto téma také z pochopitelných důvodů rády využívají. Nemůže to ale ve finále voliče už trochu otravovat?

Spojení dvou politických stran je jedna z nejobtížnějších operací, které znám. Proti tomu stojí spousta věcí – lidská ctižádost, předsudky, pocity uraženosti z minulé doby.

SCHWARZENBERG: Zajisté je to otravuje. Nicméně mám-li sám ohromné jmění a vstoupím do politiky, lehce si potom pletu zájmy. Někdy se státní zájmy mění ve firemní. Druhá věc je, že ANO je podle všech definicí politologie strana vůdcovského typu. To v demokratických poměrech nepovažuji za šťastné. Ačkoliv vím, že v řadách ANO jsou i lidé, kterých si vážím, i když tam šli z pro mne nepochopitelných důvodů.

LIDOVÉ NOVINY: Koho myslíte?

SCHWARZENBERG: Řekl bych vám to, kdybych neměl obavu, že by je popravili. Zdaleka to není většina, ale je jich několik. Kdyby jednoho dne prohlédli a přišli k nám, pak bych je přivítal. ANO je strana vůdcovského typu a mně vadí to ladění zájmů a bohužel i jistá demagogie, kterou Andrej Babiš používá, když mluví o uprchlících. Je to levné, nebezpečné a já jsem proti.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká je správná rétorika, co se týče uprchlíků?

SCHWARZENBERG: Nejhorším poradcem je strach. Prvním úkolem českého politika je vysvětlovat, že ke strachu není důvod. Byl jsem vždy proti kvótám, protože uprchlíky bychom měli přijímat na základě dobrovolnosti. Loni šlo ještě o menšiny křesťanů nebo jezídů, na které se vrhl Islámský stát.

Teď už je o kvótách rozhodnuto, EU je demokratické společenství, a proto bychom všichni měli respektovat většinové rozhodnutí

Mezitím se začalo vraždit všeobecně, utíkají sunnitští muslimové a každý, kdo má nohy. Tehdy byl můj návrh prudce odmítnut. Teď víme, že se přijímání nevyhneme. Kvůli kvótám se ale lidi cítí znásilnění a nucení, a to není dobré. Zvyšuje to odpor k EU, politici navíc kvůli tomu mohou říct, že to není jejich problém, zbaví je to odpovědnosti. Ale teď už je o kvótách rozhodnuto, EU je demokratické společenství, a proto bychom všichni měli respektovat většinové rozhodnutí.

LIDOVÉ NOVINY: Co myslíte, že udělá uprchlická krize s projektem EU? Mezi jejími členskými státy se vytváří nebývalé napětí.

SCHWARZENBERG: Bude to velice obtížné. Protože jsou to různé státy, a mají tím pádem různé zájmy. Německo, kam většina uprchlíků směřuje a je zároveň prakticky hegemonem Evropy, má hospodářskou sílu a organizační schopnosti, aby to zvládlo. Bude nějaký čas trvat, než v těchto věcech opadne hysterie a začneme uvažovat klidněji a rozumněji. Ale přece jen si myslím, že to překonáme.

LIDOVÉ NOVINY: Uprchlická krize bude velmi pravděpodobně tématem sněmovních voleb, sám říkáte, že to hned tak neodezní. Dá to sílu antisystémovým hnutím?

Německo, kam většina uprchlíků směřuje a je zároveň prakticky hegemonem Evropy, má hospodářskou sílu a organizační schopnosti, aby to zvládlo

SCHWARZENBERG: Máme nesmírné štěstí, že na rozdíl od Rakušanů a Němců naši extremističtí vůdci nestojí za zmínku. Znal jsem doktora Jörga Haidera, to byl člověk, který měl ohromné charisma, byl inteligentní a brilantní řečník. Nebo madam Le Penová. To, co se objevuje u nás, nestačí naštěstí ani pro obecní radu Kocourkova. Ale nevylučuji, že kdyby se u nás taková osobnost objevila, mohla by strana uspět.

LIDOVÉ NOVINY: Narážíte na některé výroky členů hnutí ANO?

SCHWARZENBERG: Oni jsou na půli cesty. Zajisté nejsou přímo na stejné cestě jako madam Le Penová nebo svobodomyslní v Rakousku, ale připravují půdu. A pak, abych citoval Járu Cimrmana, pak přijde ten pravý sekáč.

LIDOVÉ NOVINY: Když odhlédneme od zahraničí, hlavním domácím programem podzimu bude elektronická evidence tržeb a obstrukce. Kde je ta míra, aby se to neobrátilo proti TOP 09 a ODS?

SCHWARZENBERG: Dokud budeme bránit zájmy malých podnikatelů, je ta obstrukce oprávněná. Jsem venkovský člověk a v minulých desetiletích byl náš venkov strašně poškozený. Zanikla spousta hospod a spolků. Z dětství si pamatuji, kolik hospod bylo jenom v Čimelicích. Byl Sokol, Orel, Lumír. To všechno zaniklo.

České vesnice, dokud jsou obývané, a nejsou to jenom chaty „lufťáků“, mají strašně ochuzený spolkový život. Jediné, co v nich funguje, jsou hasiči a hospoda.

České vesnice, dokud jsou obývané, a nejsou to jenom chaty „lufťáků“, mají strašně ochuzený spolkový život. Jediné, co v nich funguje, jsou hasiči a hospoda. Sám jsem v pohostinství pracoval a řeknu vám upřímně, že malé hospody elektronickou evidenci tržeb nepřežijí. Když to zavedli v Chorvatsku, zaniklo sedm tisíc podniků. Nebo takový malý truhlář a podobné profese na to strašně doplatí. Jsem pro to, aby se všechno dělalo elektronicky u větších podniků.

LIDOVÉ NOVINY: Proč by to mělo malou hospodu zlikvidovat, pokud má účetnictví v pořádku, nevede dvojí mzdové účetnictví a neschovává příjmy?

SCHWARZENBERG: Jsem realista, jinak to v malé hospodě nejde. Když mám volbu, zda stát přijde za rok o 40 tisíc na daních, nebo na vesnici zanikne hospoda, jsem rozhodně pro tu hospodu. Máte samozřejmě pravdu, ale jinak by nepřežila. Nejsou to lidi, kteří si kupují Porsche, jsou rádi, že přežívají. Pokud člověk žije pouze ve velkoměstě nebo v Čapím hnízdě, tyto problémy nevidí.

LIDOVÉ NOVINY: To znamená, že skončíte s obstrukcemi, když vláda nechá do zákona napsat, koho se evidence týkat nebude?

Pro malé podniky a živnostníky by měl být paušál, úplné zdanění od jisté výše obratu. Velká restaurace je něco jiného, ta má svého účetního. Ale ta malá... tohle je škodlivý perfekcionismus.

SCHWARZENBERG: Pro malé podniky a živnostníky by měl být paušál, úplné zdanění od jisté výše obratu. Velká restaurace je něco jiného, ta má svého účetního. Ale ta malá... tohle je škodlivý perfekcionismus, který se často děje. Nejradši mám námitku, že to není systémové.

LIDOVÉ NOVINY: Pokud na to vláda nepřistoupí, kde je tedy ta míra, kdy pro TOP 09 obstrukce ještě budou mít smysl?

SCHWARZENBERG: Do příštích voleb. Budeme bojovat, protože to považujeme za velmi škodlivé.

LIDOVÉ NOVINY: Nebude to ale v důsledku kontraproduktivní? Kdybyste to nechali projít a evidence se rozjela, naopak by to mohlo vyvolat u voličů nevoli a nahnat vám politické body.

SCHWARZENBERG: To je taky dost dobře možné, ale nám tady nejde o body, jde o zásadu, že politika musí být rozumná, ne aby měl úředník všechno pěkně podle předpisů. Musíte za tím vždycky vidět lidi, o to jde.

LIDOVÉ NOVINY: Shrňme to – pokud vláda přistoupí na to, že povinnost elektronické evidence zaměří jen na podniky od určitého obratu, pak TOP 09 zákon nechá projít?

SCHWARZENBERG: Ano. Protože proti tomu nemám nic u podniků, kde to stojí za to. Ale ne tam, kde je to zlikviduje. Jakmile jste milionář, už nejdete ve Varnsdorfu do hospody Žbluňk. Neznáte lidi, kteří tam chodí.

LIDOVÉ NOVINY: Vy tam pořád chodíte?

Nám nejde o body, jde o zásadu, že politika musí být rozumná, ne aby měl úředník všechno pěkně podle předpisů

SCHWARZENBERG: Když můžu, tak ano. Připouštím, že hlavně kolem domova, ale během kampaně se do nich zase vydám.

LIDOVÉ NOVINY: Bude odteď už Miroslav Kalousek v kampaních viditelnější, když se stane předsedou?

SCHWARZENBERG: Bude více vidět Kalouska, to je přirozené. Aspoň bych doufal, že ho uvidíte. Zas až tak hezký nejsem.

LIDOVÉ NOVINY: Ve sněmovně je další zákon, který bude mít na malé hospody dopad, a to zákon protikuřácký. Ten vám nevadí?

SCHWARZENBERG: I ten jim uškodí, ale ne tak moc jako elektronická evidence. Vždycky jsem byl proti tomuto zákonu. Nejsem příznivcem toho, aby bylo všechno zakázáno. Nemám nic proti tomu, když v mé nejmilejší restauraci hostinský zakáže kouřit – buď tam mohu přestat chodit, nebo se přizpůsobím. Ale vadí mi, aby se k tomu hospodský nutil.

Nemám nic proti tomu, když v mé nejmilejší restauraci hostinský zakáže kouřit – buď tam mohu přestat chodit, nebo se přizpůsobím. Ale vadí mi, aby se k tomu hospodský nutil.

Jenomže tady je nešťastný přístup, že když to dělají všude v Evropě, tak my musíme taky. Je to lichý argument. Měli bychom to přenechat trhu – ano odděleným prostorům, ale ne plošnému zákazu. Představa baru nebo nočního klubu, kde se nesmí kouřit, je groteskní.

LIDOVÉ NOVINY: Tak co nás k tomu vede, když nás vlastně nic nenutí? Proč se o ten zákon politici tak bijí, včetně exministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera?

SCHWARZENBERG: Leoš Heger je jeden z mála lékařů nekuřáků, které znám. Takže jeho protikuřácký postoj je legitimní a naprosto ho chápu. Většina se ale obává, že budou obviněni z nekorektnosti, že je podplatila tabáková lobby a že se nestarají o zdraví lidu. Velmi často politici hlasují tak, či onak ne proto, že by o tom byli přesvědčeni, ale bojí se, že by jim škodilo, kdyby udělali opak. Já pro to hlasovat nebudu.

LIDOVÉ NOVINY: Ještě nám zbývají jedny volby, u kterých jsme se nezastavili a jež jsou rovněž na dohled – prezidentské. Co říkáte na zprávy, že se Václav Klaus vrací?

SCHWARZENBERG: Na Haiti věří, že mrtvoly mohou znovu obživnout. V souvislosti s těmito zprávami mi to přichází na mysl. Ale i současný prezident Miloš Zeman se cítí posílen průzkumy svojí popularity – to by byla velká sranda, kdyby oba nastoupili.

LIDOVÉ NOVINY: Vy myslíte, že by Klaus neměl šanci vyhrát?

Velmi často politici hlasují tak, či onak ne proto, že by o tom byli přesvědčeni, ale bojí se, že by jim škodilo, kdyby udělali opak

SCHWARZENBERG: Ne. Protože se z něj stal zatvrzelý stařík. V devadesátých letech měl nové myšlenky, ohromný elán, ale v poslední době jsem od něj žádnou pozitivní vizi neslyšel, je to jenom „ne, ne, ne“. Pouhý negativismus zase moc sympatický není.

LIDOVÉ NOVINY: Podívejte se ale na Miloše Zemana. Byl schovaný na Vysočině, zdálo se, že jeho kariéra už je pryč.

SCHWARZENBERG: Máte pocit, že se pan Klaus někde schovává? To byl od Miloše Zemana velmi inteligentní tah, že se na čas stáhl.

LIDOVÉ NOVINY: Vidíte někoho, kdo by mohl mluvit za tu část společnosti, kterou jste v první prezidentské volbě zastupoval vy?

SCHWARZENBERG: Ano. Jméno neprozradím, protože v tom okamžiku by ho uštvala smečka. Nemluvím o někom z TOP 09, to není podmínka. Musíme hledat toho, kdo je v zemi nejvhodnější. Ve straně jsme o tom ještě nerokovali, na to je čas. Mám jasno, kdo by to mohl být, ale je to jen můj soukromý názor. Byli bychom ubohý národ, kdybychom neměli vhodného kandidáta. Tak špatní zase nejsme.

LIDOVÉ NOVINY: Nejde jen o vhodnost. Ten člověk musí být ještě ochotný kandidovat.

Z Klause se stal zatvrzelý stařík. V devadesátých letech měl nové myšlenky, ohromný elán, ale v poslední době jsem od něj žádnou pozitivní vizi neslyšel, je to jenom „ne, ne, ne“.

SCHWARZENBERG: Musí se samozřejmě zavčas oslovit, být kandidátem je namáhavé. Na druhé straně je to důležité pro stát a musejí tam jít ti nejlepší. S jedním z nich už jsem se toho tématu dokonce dotkl, ale ochota nebyla převeliká. Je realista a ví, co to znamená.

LIDOVÉ NOVINY: A co vy sám a kandidatura?

SCHWARZENBERG: Myslím, že bychom se neměli změnit v „dědkokracii“. I ti dva pánové, které jsme zmínili, by měli dát pokoj. Musíme pustit nové generace – proč by se měli starci pořád prohánět po politické aréně?

LIDOVÉ NOVINY: Většinou neradi vyklízejí pole, protože mají pocit, že všechno vědí lépe.

SCHWARZENBERG: Staří lidé samozřejmě mají zkušenosti, v životě už toho mnoho viděli, svět se ale vyvíjí strašně rychle a já mám obavu, aby člověk nezaostával. Máme příklady i z českých dějin, že do tohoto úřadu člověk nemá jít v příliš pokročilém věku.

Myslím, že bychom se neměli změnit v „dědkokracii“. Musíme pustit nové generace – proč by se měli starci pořád prohánět po politické aréně?

Připomínám tragická poslední léta prezidenta Masaryka, bez pochyby velikána našich dějin, sklonek jeho života ale už nebyl pro stát dobrý. Nebo Emil Hácha, který byl první dva roky v pořádku, ale pak mu skleróza kromobyčejně rychle pokročila. V posledních letech už podepsal věci, které se mu dnes vyčítají, jenže to už nebyl on. To by se nemělo stát, prezident musí být až do konce svého období naprosto zdravý a způsobilý. Ne že ho sledujete někde v televizi a doufáte, že to vydrží.

LIDOVÉ NOVINY: Vy Miloše Zemana často kritizujete – zkuste říci něco, zač byste ho pochválil.

SCHWARZENBERG: Dám si kávu a budu přemýšlet... Kdybych všechno prolistoval, do večera bych asi něco objevil. Žádný člověk není jenom černý, nebo bílý, jsou to odstíny šedivé a je jich daleko více než padesát.

LIDOVÉ NOVINY: Jak byste třeba řešil situaci kolem velvyslanců, kterým služební zákon ukládá, aby v sedmdesáti skončili jako každý jiný úředník?

SCHWARZENBERG: Služební zákon je blbý. V zásadě souhlasím s tím, že by bylo normální, aby velvyslanec odcházel, když dojde do důchodového věku. Ale jsou prostě výjimky v nejvyšším státním zájmu, a to by mělo být zohledněno. V každé rozumné zemi je. Ve Velké Británii odcházejí do důchodu ještě dříve než u nás, ale občas se přece jen najde někdo, kdo je nepostradatelný.

Prezident musí být až do konce svého období naprosto zdravý a způsobilý. Ne že ho sledujete někde v televizi a doufáte, že to vydrží.

Nemáme nikoho jiného, kdo se tak orientuje v oblasti Blízkého východu, jako je paní velvyslankyně Filipi. Takoví lidé by měli mít možnost sloužit déle. Můžeme třeba udělat podmínku, že se na této osobě musí sjednotit prezident, ministr zahraničí a předseda sněmovního zahraničního výboru, aby se to nezneužívalo, ale možnost by měla být.

LIDOVÉ NOVINY: A nechtělo by to spíš vlastní zákon o zahraniční službě?

SCHWARZENBERG: Vždycky jsem jej prosazoval, ale nikdy se to nepodařilo, protože je tu sklon k přehnanému rovnostářství. Že před zákonem si mají být rovni úředník, který schvaluje kanály, i velvyslanec. Ale zahraniční služba má svá specifika – nikdo nepochybuje, že vojáci mají mít zvláštní statut. Když Rakušané obnovili rakouskou armádu, tehdy nešťastně spadli důstojníci do normálních úřednických mantinelů, čímž armáda trpěla po léta. Jsou specifické služby, které musejí mít vlastní řešení. Úředníci nejsou všichni stejní.

Karel Schwarzenberg

  • Plným jménem a tituly Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas, 12. kníže ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský, hrabě ze Sulzu a okněžněný lantkrabě kleggavský se narodil 10. prosince 1937 v Praze, studoval lesnictví v Mnichově, ale školu nedokončil, protože se musel ujmout správy panství.
  • Střeží své majetky z Dřevíče na Rakovnicku, ale rodinnému podnikání už nevelí. Předal ho synovi, když se stal členem vlády, aby předešel střetu zájmů. Manželka Therese a starší syn žijí na zámku v rakouském Štýrsku.
  • Potomek české větve rodu Schwarzenbergů zvládl být za svoji politickou kariéru už téměř vším. Začínal jako senátor, později byl poslancem a ministrem zahraničních věcí ve dvou vládách, sloužil také coby kancléř prezidenta Václava Havla a pokusil se zvítězit v první přímé volbě prezidenta.
  • Sedmasedmdesátiletý politik prostřídal také několik stran, než se před šesti lety sblížil s Miroslavem Kalouskem a založili spolu TOP 09. Do Senátu v roce 2002 i 2004 kandidoval za Unii svobody, v obou případech coby člen ODA. Za Topolánkovy vlády šéfoval Černínskému paláci v barvách Strany zelených, pod premiérem Petrem Nečasem už to bylo v rámci TOP 09.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!