26. prosince 2015 15:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg: Je smutné, že vánoční poselství nemá nic společného s Vánocemi

Vánoční poselství Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční poselství Miloše Zemana. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Již potřetí promluvil ve vánočním čase Miloš Zeman k občanům České republiky. Pro server Lidovky.cz okomentoval prezidentovo poselství pronášené u vánočního stromečku čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten se mimo jiné pozastavil nad tím, že Zemanovo vánoční poselství nemělo podle něj nic společného s Vánocemi.

Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg.

Lidovky.cz: Prezident Miloš Zeman řekl, že cítí konec „blbé nálady“. Podle něj je čas na kritický a opatrný optimismus?
Nikdy jsem neměl blbou náladu. Sice jsem spoustu věcí kritizoval, ale neměl jsem blbou náladu. Nemyslím si, že to začíná teprve teď. Hospodářská krize je za námi, ovšem nálada nesouvisí pouze s tím. A je to od prezidenta hezké, že pochválil Sobotkovu vládu.

Lidovky.cz: Zeman také řekl, že podporuje elektrickou evidenci tržeb a ...
Spojil se s panem Babišem. To se dalo čekat.

Lidovky.cz: Dále prezident vyzdvihl navazování vztahů s Čínou, Koreou nebo středoasijskými republikami.
Vztahy jsme s Čínou navázali už dávno, stačí se podívat do statistik. To bylo, když jsem byl ještě já ministrem zahraničí.

Lidovky.cz: Zeman se také vyjádřil k uprchlické krizi. Podle něj se nejedná o migrační vlnu, ale o organizovanou invazi.
Tisíce lidí hledají práci a ubytování, měl by to vidět na vlastní oči.

Lidovky.cz: Prezident ale argumentuje slovy, že se jedná převážně o mladé muže bez rodin a podivuje se nad tím, že raději nevezmou pušku a nejdou bránit své země před radikály
Kdyby se šel podívat do těch táborů, tak by zjistil, že jsou tu malé děti i babičky, prostě všichni. Ale co to všechno má společného s Vánocemi? To mi připadá smutné. Ale musím uznat, že v projevu bylo přeci jen cosi vánočního. A sice pochvala premiéra Sobotky, neboť to muselo dát spoustu práce ho takto veřejně ocenit.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.