Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Smrt tří vojáků může vyvolat tlak na změnu zahraničních operací

  9:55
Část velitelů a politiků se obává, aby emotivní situace po incidentu v afghánském Bagrámu v neděli 5. srpna, při němž přišli o život tří čeští vojáci, nevyužili tradiční odpůrci zahraničních misí, jež má armáda schválené na příští dva roky. Zejména KSČM a SPD se totiž stavějí k účasti českých vojáků v zahraničních operacích odmítavě.

Čeští i koaliční vojáci se na letišti na základně Bagrám v Afghánistánu rozloučili se svými třemi českými spolubojovníky, kteří zemřeli 5. srpna při útoku sebevražedného atentátníka. foto: ČTK

Tragédie podobná té v neděli 5. srpna se při ochraně Bagrámu odehrála i před čtyřmi lety. V červenci 2014 se tam odehrál největší smrtelný incident, při kterém zemřelo na následky zranění celkem pět českých vojáků. Část velitelů a politiků se proto obává, aby emotivní situace nevyužili tradiční odpůrci zahraničních misí. Zejména KSČM a SPD se staví k účasti českých vojáků v zahraničních operacích odmítavě. „Minimálně komunisté a okamurovci to zneužijí k tvrzení, že máme budovat jen teritoriální obranu,“ napsal LN jeden z českých generálů.

Nejostřeji v tomto duchu v neděli 5. srpna na události v Afghánistánu reagoval místopředseda SPD Radim Fiala. „Naši vojáci padli jako hrdinové, bohužel při plnění naprosto špatných politických rozhodnutí. Odpovědnost za jejich smrt nese ten, kdo špatně plánuje a řídí nekonečnou válku v Afghánistánu,“ napsal na Twitter Fiala.

Okamurovci a komunisté

Jeho stranický šéf Tomio Okamura litoval smrti vojáků, zdůraznil však, že SPD se staví zásadně proti expedičním sborům. „Na rozdíl od ostatních stran jsme nepodpořili záměr zahraničních misí. Nesouhlasíme se způsobem, jak tam byla a je vedena kampaň,“ napsal na sociální síť. Podle Okamury je Afghánistán třeba nechat Afgháncům a nenutit jim „politické ani jiné pro ně cizí modely“. Terorismus prý hrozí především kvůli imigrační politice Evropské unie a čeští vojáci budou třeba doma.

Podle šéfa SPD Tomia Okamury terorismus prý hrozí především kvůli imigrační politice Evropské unie a čeští vojáci budou třeba doma. O něco umírněněji vystoupil komunistický předák Vojtěch Filip.

O něco umírněněji vystoupil komunistický předák Vojtěch Filip. Jeho hlas je důležitý, protože právě díky komunistickým poslancům získala menšinová vláda ANO a ČSSD důvěru v Poslanecké sněmovně. K úmrtí vojáků v tiskové zprávě mimo jiné napsal: „Je třeba v souladu s mírovou politikou zabránit šíření agrese a terorismu po celém světě, a to za pomoci světových velmocí, aby nedocházelo k těmto zbytečným obětem.“

Během tiskového brífinku se v neděli 5. srpna o významu misí zmínil i zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner: „I přes tyto tragické události jsme přesvědčeni, že děláme správnou věc na správném místě. Rozhodně nás toto neodradí od našeho úsilí, které máme navíc schváleno s mandátem na roky 2019 a 2020.“

Podpora Zemana, Babiše, Hamáčka i opozice

Klíčoví politici deklarovali vůli pokračovat v boji proti terorismu daleko za hranicemi Česka v místě konfliktů i v budoucnu. Prezident Miloš Zeman, jenž je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil, patří mezi zastánce zahraničních misí. Podobně se v neděli 5. srpna vyjádřil i jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který zveřejnil Zemanovu reakci na Twitteru: „Hluboká lítost a soustrast všem příbuzným obětí sebevražedného atentátu. Nemělo by nás to však odrazovat od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem.“

Klíčoví politici deklarovali vůli pokračovat v boji proti terorismu daleko za hranicemi Česka v místě konfliktů i v budoucnu. Prezident Miloš Zeman, jenž je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil, patří mezi zastánce zahraničních misí.

Jako jeden z prvních na smrt českých vojáků zareagoval premiér Andrej Babiš. I on kondoloval na sociálních sítích: „Je mi moc líto úmrtí našich tří vojáků v Afghánistánu. Hrdinů, kteří bojovali proti teroristům tak daleko od vlasti a které zavraždil sebevražedný útočník. Vážím si toho, co udělali pro naši zemi. Vyslovuji svou nejhlubší soustrast jejich rodinám a pozůstalým.“

Na podporu Čechů účinkujících pod hlavičkou NATO v Afghánistánu vystoupil ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Podporu signalizovali i opoziční představitelé. „Útok atentátníka je hanebným a podlým zločinem, který nám znovu připomíná, že svět není bezpečný a že proti terorismu musíme dál nesmlouvavě bojovat,“ napsala Jana Černochová (ODS), předsedkyně sněmovního výboru pro obranu.

Autor: